Brodacid - ulotka, zastosowanie leku na kurzajki i brodawki

Fot. arvebettum / Getty Images

Brodacid jest lekiem wykorzystywanym w leczeniu kurzajek. Powinno się go stosować bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę. Substancje czynne leku niszczą zrogowaciała warstwę skóry i rozpulchniają naskórek. 

Brodacid – działanie leku

Preparat pomaga w leczeniu brodawek zwykłych, około paznokciowych, brodawek stóp i mozaikowych. Zawiera kwas salicylowy, który działa zmiękczająco i rozpulchnia zrogowaciały naskórek. Drugi składnik czynny leku, kwas mlekowy, jest środkiem żrącym, który niszczy zrogowaciałą warstwę skóry.

Lek Brodacid nie powinien być stosowany na zdrową skórę, bowiem kwas salicylowy wchłania się przez skórę i mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane kwasu salicylowego. 

Brodacid – skład leku

Substancjami czynnymi w leku są kwas mlekowy i kwas salicylowy. Brodacid ma postać płynu do stosowania na skórę. 1 g płynu zawiera 50,4 mg kwasu mlekowego, w postaci 90% roztworu kwasu mlekowego i 100 mg kwasu salicylowego.

Do substancji pomocniczych zaliczamy nitrocelulozę (2:1) + octan etylu i  dimetylosulfotlenek. Lek Brodacid jest lekiem łatwopalnym, należy zawsze dokładnie go zamykać, aby ochronić przed wyparowaniem.

Brodacid – dawkowanie leku

Lek Brodacid stosujemy wyłącznie na brodawkę. Czystą i suchą powierzchnię zmiany smarujemy lekiem poprzez aplikator. Płyn po chwili od nałożenia powinien zaschnąć i przyjąć postać białej błonki.

Ważne! Po odkręceniu zakrętki i wyjęciu aplikatora należy chwilę odczekać, aż nadmiar płynu spłynie do butelki.

Lek Brodacid nie powinien mieć kontaktu ze zdrową skórą, błonami śluzowymi lub oczami.

Brodacid powinien być stosowany w zależności od wyniku leczenia przez kilkanaście dni, maksymalnie do 6-8 tygodni dwa razy na dobę.

U dzieci od 2 do 12 lat można stosować tylko pod kontrolą lekarza, u dzieci poniżej 2. roku życia nie powinien być stosowany w ogóle.

Brodacid – wskazania do stosowania leku

Lek jest wskazany u pacjentów z występującymi brodawkami zwykłymi, około paznokciowymi, brodawkami stóp i mozaikowatymi.

Substancja pomocnicza leku, czyli dimetylosulfotlenek zwiększa przenikanie składników czynnych leku Brodacid w głąb tkanek. Z kolei składniki czynne mają za zadanie zniszczyć zrogowaciałą warstwę skóry i rozpulchnić zrogowaciały naskórek.

Skąd się biorą kurzajki? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6

Brodacid – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek z jego składników. Lek jest także niewskazany w leczeniu brodawek płaskich i zmian zlokalizowanych w okolicy oczu, na błonach śluzowych oraz na twarzy. Nie powinien być stosowany na znamiona owłosione i nieowłosione, na zakażoną lub zmienioną zapalnie skórę, w okresie ciąży i karmienia piersią, u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Przeciwwskazaniem leku jest także podrażnienie skóry - jeśli wystąpi w trakcie stosowania leku, należy przerwać leczenie. Warto także pamiętać, żeby przed lekiem i jego oparami chronić oczy, drogi oddechowe i błony śluzowe. 

W przypadku spożycia leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Brodacid – interakcje

Lek nie wpływa na obsługę maszyn. Zawsze jednak należy powiedzieć farmaceucie lub lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, także o tych, które planujemy przyjmować.

Brodacid – skutki uboczne

Stosowanie leku Brodacid może spowodować wystąpienie pieczenia i nadżerki oraz przemijające przebarwienie w obrębie skóry otaczającej zmianę. 

Jeśli jednak zaczerwienienie będzie rozległe lub pojawią się inne działania niepożądane, leczenie trzeba przerwać.

Data aktualizacji: 05.08.2019,
Opublikowano: 01.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej