Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje?
Maryna Terletska/Getty Images
Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?
Witamina D - jak jej niedobór wpływa na organizm?
Witamina D nie tylko wzmacnia nasze kości, ale także ma wspomaga działanie układu immunologicznego. Dlatego, jednym z objawów niedoboru witaminy D może być spadek odporności i nawracające infekcje.
Co więcej, zbyt małe stężenie witaminy D w organizmie niekiedy prowadzi do nadmiernego wypadania włosów, sprzyja występowaniu stanów depresyjnych, a także znaczącą opóźnia proces gojenia się ran.
W ocenie specjalistów za niedoborem witaminy D przemawia także ciągłe zmęczenie, a także bóle mięśni oraz znaczny spadek masy ciała.
Witamina D - czy powinniśmy ją suplementować?
Zdaniem specjalistów od października do kwietnia - ze względu na niewielką liczbę słonecznych dni - powinniśmy przyjmować witaminę D. Część lekarzy uważa jednak, że jej sztuczna suplementacja nie zawsze jest konieczna. Odpowiednio zbilansowana dieta sprawi, że nie będzie nam jej brakowała.
O tym, czy dana osoba faktycznie potrzebuje suplementacji, może zdecydować tylko lekarz po dokładnym przebadaniu pacjenta i uwzględnieniu jego indywidualnych potrzeb i ewentualnych problemów zdrowotnych.
Zobacz wideo: Dlaczego witamina D jest taka ważna?
36,6
Źródło: nowosci.com.pl
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 07.11.2023,
Opublikowano: 07.11.2023 r.
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać?
Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę?
POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki.
Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.
Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić?
Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?
Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę?
Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust.