Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju

Fot: Gabriel Blaj / stock.adobe.com

Ból podbrzusza w ciąży może być zmartwieniem wielu przyszłych mam. Wyodrębnia się wiele jego przyczyn, z których nie każda oznacza nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Może świadczyć po prostu o rozwoju płodu i nie wymaga wtedy konsultacji z lekarzem.

Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do obaw. Należy zasięgnąć porady ginekologa dopiero wtedy, kiedy jest bardzo uporczywy i występuje wraz z innymi objawami, takimi jak plamienia i krwawienia. Niekiedy ból podbrzusza może sygnalizować poronienie.

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży

Niekiedy ból podbrzusza we wczesnym stadium ciąży (w I trymestrze) mogą wywołać różne dolegliwości i schorzenia układu pokarmowego. Jednym z nich jest zespół jelita wrażliwego, zwany także nerwicą jelit. Objawia się nieregularnymi wypróżnieniami, biegunką i wzdęciami. Przyczyną bólu może być także wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego (do którego objawów dochodzą także wymioty) oraz niedrożność i choroby zapalne jelit – pojawia się krew w biegunce, wzdęcia i bóle kolkowe.

Co może oznaczać ból w podbrzuszu u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co może oznaczać ból podbrzusza w ciąży? Źródło: 36,6.

Źródłem bólu w podbrzuszu w ciąży może być także zapalenie wyrostka robaczkowego, objawiające się wzmożoną tkliwością podbrzusza i ciągłym bólem – jego intensywność może być jednak mniejsza niż u kobiet niebędących w ciąży. Inną przyczynę bólu stanowią czasem dolegliwości ze strony układu moczowego. Może to być stan zapalny pęcherza objawiający się kłuciem nad spojeniem łonowym, naglącym parciem na mocz, częstym oddawaniem moczu i pieczeniem.

Ból w podbrzuszu w ciąży – przyczyny ginekologiczne

Rozciąganie macicy

Na początku ciąży może pojawić się ból związany z rozciąganiem macicy – jest to prawidłowy objaw. Podtrzymujące macicę więzadła rozciągają się wraz z rozluźnieniem stawów krzyżowo-biodrowych. Organizm przyszłej mamy przygotowuje się w ten sposób do rozwoju i wzrastania płodu. Bóle takie mogą dokuczać zwłaszcza kobietom będącym w ciąży po raz pierwszy oraz tym, którym zwykle mocno dokuczają dolegliwości menstruacyjne. Przypominają ból typowy dla miesiączki i nasilają się przy intensywnym wysiłku, np. przy dźwiganiu i przenoszeniu przedmiotów.

Mięśniaki macicy

Ból w podbrzuszu w ciąży może być związany ze zwyrodnieniem mięśniaka macicy. Objawia się nagle w okolicach miednicy. Towarzyszyć mu mogą: gorączka, nudności i wymioty, a czasami także krwawienie z dróg rodnych. Upławy i tkliwość przydatków świadczą natomiast o stanie przewlekłego zapalenia miednicy mniejszej. Pojawia się on jednak bardzo rzadko u ciężarnych kobiet.

Zapalenie przydatków

Stan zapalny jajników i jajowodów odczuwany jest jako dokuczliwy ból o dużej intensywności. Spowodowany jest obecnością bakterii. Przypomina dolegliwości typowe dla miesiączki i może występować po jednej stronie brzucha lub po obydwu. Dodatkowo może towarzyszyć im ból podczas stosunku i gorączka. Przy zapaleniu przydatków, poza odpoczynkiem i właściwie dobraną dietą, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Nazwa tych skurczów pochodzi od nazwiska ginekologa, który jako pierwszy opisał je już w XIX wieku. Są to tzw. skurcze przepowiadające i zazwyczaj pojawiają się 2 tygodnie przed terminem porodu, chociaż mogą wystąpić nawet w okolicach 20 tygodnia ciąży. Uczucie towarzyszące tym skurczom jest charakteryzowane jako twardnienie brzucha. Pojawiają się nagle, w około dwuminutowych odstępach i ustępują w przeciągu dwóch godzin. Ból nie jest intensywny, nie nasila się i najczęściej ustępuje, kiedy kobieta pospaceruje. Występowanie skurczów Braxtona-Hicksa ma swój konkretny powód: przygotowują one macicę do porodu, chociaż nie powodują rozwarcia szyjki macicy.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Dziecko kopie

Kobieta w okolicach 20 tygodnia ciąży może odczuwać kopnięcia dziecka. Najpierw wyczuwalne są lekkie dotknięcia, następnie uderzenia o minimalnej mocy. Wraz z upływem czasu kopnięcia zyskują na sile, a mama potrafi wyodrębnić momenty, kiedy dziecko porusza jakąś częścią ciała bądź zmienia ułożenie. U płodu może wystąpić czkawka, którą ciężarna odczuwa w postaci krótkich, chwilowych dotyków. Dziecięcym kopnięciom nie towarzyszą inne objawy i zamiast niepokoju powinny wywoływać radość.

Poronienie

Ból podbrzusza w ciąży w pewnych sytuacjach może być sygnałem świadczącym o poronieniu, zwłaszcza kiedy pojawił się podczas pierwszego trymestru. Dolegliwości świadczące o rozszerzaniu macicy są znacznie lżejsze, a te, które sygnalizują poronienie, występują w krótkich odstępach czasu, charakteryzują się znaczną intensywnością i przypominają skurcze. Wraz z nimi występuje ból w lędźwiowej okolicy kręgosłupa oraz plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Kobieta z takimi dolegliwościami wymaga niezwłocznej hospitalizacji.

Zobacz film: Do czego masz prawo w czasie porodu? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 17.08.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej