Ból macicy w ciąży, po stosunku i przed okresem – przyczyny

Fot: Voyagerix / stock.adobe.com

Ból macicy nie zawsze musi stanowić powód do niepokoju. Często występuje w okolicach miesiączki – przed nią lub po jej zakończeniu i wiąże się z naturalnym kobiecym cyklem. Niekiedy ból macicy występuje też w ciąży i po stosunku – wtedy może, chociaż nie musi, wiązać się z chorobami. 

Ból macicy nierzadko wiąże się także ze stosowaniem wkładki domacicznej, z której najlepiej wtedy zrezygnować. Podczas ciąży takie dolegliwości mogą być elementem przygotowującym kobietę do porodu.

Ból macicy przed okresem

Ból macicy lub podbrzusza może występować bezpośrednio przed okresem lub na samym jego początku. Bolesne miesiączkowanie u zdrowej kobiety jest zazwyczaj spowodowane nadmiernym wytwarzaniem estrogenów w stosunku do ilości produkowanego progesteronu w drugiej połowie cyklu. Taka dysproporcja hormonalna powoduje pobudzenie macicy do wytwarzania prostaglandyn. Jest to jeszcze inny rodzaj hormonów, który przyczynia się do powstawania skurczów tego narządu – działają one dokładnie w miejscu ich wytwarzania, czyli w macicy. Bolesnym skurczom towarzyszą także inne dolegliwości, takie jak mdłości, omdlenia, nudności, zawroty głowy, a nawet wymioty. Powyższe problemy dotyczą głównie młodych kobiet będących w okresie dojrzewania i na ogół ustępują wraz z biegiem czasu.

Ból macicy po okresie

Ból macicy po okresie nie jest typowy, ze względu na brak powiązania z cyklem menstruacyjnym. Może sygnalizować raka szyjki macicy bądź – ze względu na podobną lokalizację bólu – raka jajnika. Powyższe problemy najczęściej pojawiają się, kiedy odczuwalne są stopniowo narastające bóle, którym towarzyszą wydzielina z pochwy oraz nieprawidłowe krwawienia – na przykład po menopauzie lub między kolejnymi planowanymi miesiączkami. Guz w okolicach miednicy nie jest wtedy wyczuwalny. Kiedy kobieta zauważy u siebie takie objawy, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Innym problemem, który sygnalizowany jest przez ból w okolicach macicy, może być także ostre zwyrodnienie włókniakomięśniaka macicy. Dolegliwości pojawiają się nagle, wraz z krwawieniem z pochwy. Tego typu objawy występują najczęściej podczas pierwszych 24 tygodni ciąży, a także po porodzie.

Ból macicy w trakcie i po stosunku

Ból macicy po stosunku najczęściej związany jest ze stanami zapalnymi miednicy. Dolegliwościom towarzyszy śluzowo-ropna wydzielina z szyjki macicy. Dodatkowymi objawami są gorączka oraz ból podczas oddawania moczu, a także podczas stosunku, fachowo nazywany dyspareunią. W momencie ruchów szyjki macicy odczuwalna jest znaczna tkliwość uciskowa, nie są natomiast wyczuwalne guzy.

Inną przyczyną bólu macicy podczas stosunku są zrosty. Występują one najczęściej u tych kobiet, które miały operację w obrębie brzucha bądź zakażenie w okolicach miednicy. Nie powodują krwawień i nie przyczyniają się do powstawania podejrzanej wydzieliny z pochwy, jednak nierzadko skutkują nudnościami i wymiotami, które wiążą się z niedrożnością jelit.

Ból macicy w ciąży a zakażenia układu moczowego

Ból macicy w ciąży nie zawsze oznacza dolegliwości ginekologiczne. Nie musi również być sygnałem zwiastującym kłopoty z rozwojem płodu. Niekiedy bywa tak, że to nieprzyjemne uczucie jest oznaką przypadłości, która często dotyczy przyszłych mam – zakażenia dróg moczowych. Ból w podbrzuszu, identyfikowany jako ból w okolicach macicy, nie jest wtedy jedynym objawem. Dolegliwości występują także podczas (zazwyczaj zbyt częstego) oddawania moczu, który dodatkowo charakteryzuje intensywny i nieprzyjemny zapach. Zakażenie jest stosunkowo łatwe do wyleczenia – na podstawie wyników badania ogólnego moczu oraz posiewu lekarz dobiera odpowiednie antybiotyki, które mogą stosować kobiety w ciąży.

Ból macicy w późniejszych tygodniach ciąży

W okolicach 37 tygodnia ciąży, a w związku z tym już w jej ostatnim etapie, uczucie kłującego bólu w macicy bądź jej okolicach często występuje u przyszłych mam. Jest on odczuwany w wyniku rozciągania się i obkurczania narządów na przemian, co zapowiada zbliżający się poród i ma za zadanie przygotować kobietę do porodu. Ból w okolicach macicy może się wtedy nasilać – bliżej końca ciąży oznacza on napieranie główki dziecka na szyjkę macicy. Przyczyną bólu może być także rozluźnianie między łączeniami kości miednicy. Dzieje się tak na skutek wzrostu dziecka w łonie matki. Objaw ten występuje częściej u tych kobiet, które już kiedyś rodziły. Ból można złagodzić poprzez zakładanie pasa ciążowego. Wymusza on prawidłową postawę, a ponadto zapobiega bólowi pleców i pozwala odciążyć kręgosłup kobiety, przy jednoczesnym podtrzymaniu brzucha. Warto pamiętać o tym, aby wybrać taki pas, który nie będzie powodował nacisku, a zatem – bezszwowy. Powinien on być wykonany z elastycznego i lekkiego materiału.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej