Ból krzyża w ciąży może pojawić się na jej początku, w 2 trymestrze lub tuż przed porodem. Czasami bywa on niezwykle uciążliwy i może być oznaką nieprawidłowego przebiegu ciąży, a nawet rozpoczynającego się porodu lub poronienia.
Bóle krzyża we wczesnej ciąży
Bóle krzyża i podbrzusza w ciąży jest dolegliwością, która może towarzyszyć kobiecie przez większość czasu jej trwania. Często pojawiają się już na jej początkowym etapie jako jeden z pierwszych objawów. O ile nie występują inne oznaki świadczące o tym, że ciąża nie rozwija się prawidłowo, kobieta, która ich doświadcza, nie powinna się przesadnie martwić. W bardzo wczesnej ciąży bóle krzyża mogą być wywołane przez zagnieżdżania się zarodka i zmiany hormonalne. W 1 trymestrze mogą też powoli rozciągać się więzadła macicy, co również może wywołać dolegliwości w tej okolicy.
W 1 trymestrze ciąży kobieta powinna się niezwłocznie zgłosić do lekarza, jeżeli bóle krzyża są trudne do wytrzymania lub towarzyszą im:
- plamienie z dróg rodnych,
- krwawienie z dróg rodnych,
- skurcze macicy,
- silny i rwący ból brzucha,
- gorączka.
Jakie dolegliwości mają kobiety w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:
Bóle krzyża w 2 trymestrze ciąży
W 2 trymestrze ciąży często pojawiają się już bóle krzyża związane ze zmianą środka ciężkości. Nadmierne obciążenie kręgosłupa sprzyja powstawaniu dolegliwości w tym obszarze. Najlepszy sposobem zapobiegania im jest zachowywanie zdrowej aktywności fizycznej i prawidłowej postawy ciała oraz nieprzemęczanie się. Z pomocą mogą przyjść także odpowiednie ćwiczenia – mogą to być na przykład skłony w przód i na boki wykonywane w siadzie rozkrocznym.
Rozciąganie się więzadeł macicy jest jedną z przyczyn bólów krzyża i podbrzusza w ciąży. Mogą one promieniować do pachwin, pleców lub nóg. Aby je zmniejszyć, można stosować masaż stóp.
Bóle krzyża w ciąży są również skutkiem zakażenia dróg moczowych i kamicy nerkowej, dlatego należy profilaktycznie wykonywać comiesięczne badania moczu. Infekcje układu moczowego i kamica często wywołują przedwczesny poród, dlatego trzeba je leczyć. Istnieje wiele antybiotyków, których stosowanie jest bezpieczne w ciąży i właśnie one są zalecane w przypadku zakażenia dróg moczowych. Aby uniknąć wystąpienia takich problemów, należy pić odpowiednią ilość płynów. Dodatkowo osoby, które są podatne na infekcje w tej części ciała, mogą profilaktycznie przyjmować wyciąg z żurawiny i pić napary z pokrzywy.
W 2 trymestrze ciąży należy zwrócić się do lekarza, jeśli bólom krzyża towarzyszą regularne skurcze macicy, plamienie lub krwawienie z dróg rodnych i gorączka.
Ból krzyża w 3 trymestrze ciąży
W 3 trymestrze ciąży większość kobiet doświadcza bólów krzyża, co jest związane z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa i przesunięciem się środka ciężkości. Jeżeli są one bardzo intensywne i towarzyszą im delikatne skurcze macicy, być może przyszła mama nadmiernie się forsuje i powinna więcej odpoczywać. Powodem do niepokoju są towarzyszące bólom krzyża regularne skurcze macicy, odejście wód płodowych bądź krwawienie z dróg rodnych.
W 3 trymestrze ciąży nadal mogą się rozciągać więzadła macicy, co wywołuje ból w podbrzuszu, krzyżu, a nawet w pachwinach. Choć jest to dość uciążliwy problem, nie stanowi on powodów do obaw. Z pomocą może przyjść masowanie stóp.
Bóle krzyża przed porodem
Bóle krzyża są normalną dolegliwością pojawiającą się przed rozwiązaniem. Często są one też oznaką, że poród właśnie się rozpoczyna. Jeżeli towarzyszą im regularnie występujące i silne skurcze macicy, które nie ustępują pod wpływem ciepłej kąpieli, można się spodziewać, że najprawdopodobniej w przeciągu kilku godzin dojdzie do porodu. Ból krzyża w jego trakcie jest nieunikniony.
Ból krzyża w ciąży – naturalne leczenie
Ból krzyża w ciąży często wywołany jest nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. W takim wypadku ulgę przynosi unikanie nadmiernego wysiłku i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Regularne spacery także pomogą w zwalczaniu tej dolegliwości. Osoby, które doświadczają wyjątkowo silnych bólów kręgosłupa i podbrzusza, mogą zwrócić się o pomoc do chiropraktyka bądź osteopaty. Na ratunek mogą przyjść także naturalne maści, których stosowanie jest bezpieczne w ciąży – na przykład maść z arniki lub z żywokostu.
Ból krzyża w ciąży – kiedy są powody do obaw?
Ból krzyża w ciąży często niepokoi, ale należy się martwić i natychmiast udać do lekarza, jeżeli jest on trudny do zniesienia lub towarzyszą mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych oraz regularnie występujące skurcze macicy.
Jak walczyć z bólem kręgosłupa? Dowiesz się tego z filmu:
Bibliografia:
- Gutke A., Boissonnault J., Brook G. i Stuge B., The Severity and Impact of Pelvic Girdle Pain and Low-Back Pain in Pregnancy: A Multinational Study, „Journal of Women's Health”, 2017.