Ból krocza w trakcie ciąży lub pod koniec – co oznacza?

Fot: Olesia Bilkei / stock.adobe.com

Ból krocza w ciąży może towarzyszyć chodzeniu, siadaniu, wstawaniu oraz innej aktywności fizycznej. Jego przyczyną jest naturalne poluzowanie więzadeł, wywołane przez hormony. Niekiedy ból krocza może być oznaką krwiaka pozałonowego.

Ból krocza w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze, ale najczęściej występuje około 30. tygodnia. Jest to objaw normalny, wynikający ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Ból krocza pod koniec ciąży towarzyszy chodzeniu, wstawaniu, a nawet siedzeniu – często utrudnia normalne funkcjonowanie. Przy bardzo silnych dolegliwościach stosowane jest leczenie objawowe, obejmujące zażywanie paracetamolu. Zalecany jest oszczędny tryb życia, ponieważ dolegliwości nasilają się w trakcie ruchu.

Skąd w ciąży bierze się kłucie w kroczu?

Uczucie parcia na krocze w ciąży jest efektem działania hormonów ciążowych, które powodują zmiękczenie więzadeł. Zmiany te są najbardziej odczuwalne w rejonie miednicy, której kości są utrzymywane razem właśnie poprzez więzadła. Z powodu ich rozmiękczenia kości miednicy mają większą wzajemną ruchomość.

Więzadła ulegają poluzowaniu przede wszystkim w miejscu spojenia łonowego oraz w okolicach stawów krzyżowo-biodrowych. Jest to niezbędne, aby w czasie porodu w miednicy mogła zmieścić się główka dziecka przechodzącego przez fizjologicznie wąski kanał rodny. Poluzowanie wiązadeł znacznie ułatwia poród, ale sprawia też, że główka dziecka obniża się, co jest główną przyczyną bólu krocza w ciąży przy chodzeniu, siadaniu czy wstawaniu.

Zobacz także: Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała

Kiedy podczas ciąży pojawia się ból w kroku?

Ból krocza może pojawić się już na początku ciąży, ale najczęściej dokucza kobietom w 3. trymestrze. Jest on ściśle zsynchronizowany z obniżaniem się główki dziecka, które ustawia się do porodu. Ból krocza w 38. tygodniu ciąży oznacza, że organizm przygotowuje się do porodu. Najczęściej dolegliwości obejmują cały dolny odcinek miednicy.

Ból krocza w 9. miesiącu ciąży może się nasilać podczas chodzenia, wstawania i siadania oraz innej aktywności fizycznej. W miarę możliwości należy więc unikać nadmiernego wysiłku i prowadzić oszczędny tryb życia, aby ograniczyć dolegliwości bólowe.

Ból kości krocza w ciąży – rozejście spojenia łonowego

Ból krocza w ciąży może być także spowodowany rozejściem się spojenia łonowego – problem ten pojawia się w 1 na 800 ciąż. Rozejście spojenia łonowego powstaje wtedy, gdy zwiększona ruchomość kości macicy i zmiękczenie więzadeł są nadmierne. Dotyczy to sytuacji, gdy zbyt duża ruchomość obejmuje miejsce złączenia kości miednicy. Jest to efekt działania estrogenów.

Z powodu nadmiernej elastyczności aparatu więzadłowego dochodzi do znacznego rozluźnienia połączeń kości miednicy, co skutkuje bólem. Do rozejścia spojenia łonowego może dojść w trakcie ciąży, podczas porodu oraz po porodzie. Ból odczuwany jest w okolicy łonowej, w pachwinach i w krzyżu. Do nasilenia dolegliwości dochodzi podczas wchodzenia na schody, obracania się w łóżku oraz w czasie chodzenia. Kobieta może podczas chodzenia odczuwać charakterystyczne trzaski.

Rozejście spojenia łonowego w ciąży jest dolegliwością niezwykle bolesną, dlatego konieczne jest zmniejszenie obciążenia miednicy. Kobieta powinna unikać podnoszenia i przenoszenia ciężarów oraz zrezygnować z pływania żabką. Po porodzie konieczne jest stopniowe uruchamianie oraz stosowanie leków przeciwbólowych, a w skrajnych przypadkach – zabieg operacyjny lub unieruchomienie miednicy.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Silny ból krocza w ciąży – krwiak pozałonowy

Bardzo silny ból krocza zwiększający się podczas ruchu oraz podwyższona temperatura ciała mogą wskazywać na krwiak pozałonowy. Jest to stan wymagający natychmiastowej konsultacji lekarskiej, ponieważ brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do groźnych dla zdrowia komplikacji. Należy pamiętać, że w czasie ciąży każde dolegliwości bólowe powinny być zgłaszane lekarzowi, aby uniknąć sytuacji klinicznych mogących stanowić zagrożenie dla matki i dziecka.

Leczenie bólu krocza w ciąży

Leczenie bólu krocza w ciąży jest bardzo ograniczone, ponieważ ciężarna kobieta nie może przyjmować większości dostępnych środków przeciwbólowych. Postępowanie lecznicze bazuje na oszczędzającym trybie życia, ograniczeniu aktywności fizycznej oraz unikaniu podnoszenia ciężkich przedmiotów.

W diecie kobiety ciężarnej powinny znaleźć się produkty zawierające żelatynę, która wspiera umacnianie chrząstkozrostów. W aptekach można znaleźć dostępne bez recepty suplementy zawierające substancje wzmacniające elementy chrzęstno-kostne organizmu, ale przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem. Ból kości krocza w ciąży można nieco zminimalizować, stosując – pod kontrolą lekarza – specjalne pasy, które zapewniają stabilizację macicy. W przypadku gdy dolegliwości są mocno nasilone, a stopień rozejścia spojenia łonowego jest znaczny, lekarz może zalecić wykonanie cesarskiego cięcia.

Data aktualizacji: 23.11.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej