Blizna po wyrostku robaczkowym - jak wygląda, czy boli?

AvigatorPhotographer/getty images

Blizna po wyrostku jeszcze do niedawna stanowiła poważny problem estetyczny. Klasyczna operacja, wielokrotnie wykonywana w trybie nagłym ze względu na ostre zapalenie wyrostka, wymagała bowiem otwarcia jamy brzusznej. Obecnie, dzięki zabiegom laparoskopowym, wykonuje się jedynie trzy małe nacięcia, znacznie mniej widoczne.

Blizna po wyrostku to problem w dużej mierze dotyczący osób, które przechodziły operację usunięcia tego fragmentu jelita grubego jakiś czas temu, a także tych pacjentów, którzy z powodów zdrowotnych nie mogli przejść zabiegu usunięcia wyrostka metodą laparoskopową.

Blizna po wyrostku – problem czy nie?

Ten minimalnie inwazyjny zabieg zrewolucjonizował bowiem leczenie wielu schorzeń w obrębie jamy brzusznej i doprowadził do wyraźnego zredukowania blizn. W ramach laparoskopii w powłokach brzusznych wykonuje się jedynie trzy małe nacięcia: jedno do wprowadzenia kamery oraz dwa, za pomocą których usuwa się chory fragment narządu. Po tygodniu usuwa się szwy skórne, a pozostałe po nacięciach blizny są mało widoczne. Zabieg jest tak mało inwazyjny, że pacjent właściwie już następnego dnia może zostać wypisany ze szpitala.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku klasycznej operacji, która wymaga rozcięcia powłok brzusznych i poprowadzenia cięcia podłużnego nad prawą okolicą biodrową. Po takim zabiegu pacjentowi pozostaje blizna na brzuchu. Tempo jej gojenia zależy od skłonności osobniczych, a także od odpowiednio prowadzonej rekonwalescencji. Niestety zdarza się, że podczas operacji dochodzi do uszkodzenia gałązek nerwów skórnych, które skutkuje zaburzeniem czucia w okolicy blizny pooperacyjnej (czasowym lub stałym). Zdarza się również, że po kilku miesiącach powstaje przepuklina pooperacyjna.

Blizna po operacji brzucha – jak długo się goi?

Blizna po wyrostku robaczkowym z reguły nie goi się długo. Szczególnie w przypadku zabiegów laparoskopowych rany goją się w ciągu kilku tygodni. W przypadku klasycznych operacji okres rekonwalescencji wydłuża się do miesiąca a czasami nawet 2-3 miesięcy. W trakcie gojenia się ran pooperacyjnych brzucha konieczne jest wstrzymanie się od intensywnych treningów sportowych i działań, które mogłyby w dużym stopniu obciążać mięśnie powłoki jamy brzusznej. Zbyt szybkie podjęcie za dużego wysiłku fizycznego może spowodować powstanie przepukliny w bliźnie pooperacyjnej.

Zrosty po wyrostku – uszkodzenia błony otrzewnowej

Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego to jedna z najczęstszych (obok resekcji jelita grubego i operacji ginekologicznych) przyczyna pojawiania się zrostów otrzewnowych. Zrosty po wyrostku przyjmują postać pasm i blizn. Mają one bardzo różną strukturę: czasami są cienkie i właściwie niewidoczne, czasami grube i gęste. Zmiany te są wynikiem uszkodzenia błony otrzewnowej. Naruszony nabłonek chce się zregenerować, więc od brzegów ubytku rozwija się skrzep. Zamyka on naczynia krwionośne. Wokół odbudowują się połączenia międzytkankowe. W uszkodzonej tkance zaczyna gromadzić się włóknik, który z czasem ulega jednak rozpuszczeniu. Proces ten nosi nazwę fibrynolizy. Dzięki niemu złogi włóknika znikają prawie całkowicie, a blizny są widoczne jedynie minimalnie.

Niestety w przypadku większych uszkodzeń opisane odtwarzanie nabłonka trwa wolniej, co sprawia, że włóknik nie znika tak szybko jak powinien i zaczyna pokrywać narządy w jamie brzusznej. Może on także doprowadzić do sklejenia narządów ze sobą lub z błoną otrzewnową. Prawidłowy proces gojenia się błony otrzewnowej trwa około 3-5 dni, jeśli po tym czasie nie dojdzie do odbudowy nabłonka, można być prawie pewnym, że powstanie zrost.

Blizna po operacji wyrostka – jak o nią dbać?

Blizna po operacji wyrostka wymaga szczególnej pielęgnacji, nie tylko ze względu na troskę o jak najmniejszą jej widoczność, lecz także w celu przeciwdziałania ewentualnej infekcji. Jeśli rana jest jeszcze świeża, szczególną uwagę należy przywiązywać do tego, aby opatrunek był zawsze suchy i czysty. Należy unikać jego zamoczenia, a jeśli już do tego dojdzie – koniecznie go zmieniać. Zaleca się zmianę opatrunku 1-2 razy dziennie. Po zdjęciu szwów i rozpoczęciu formowania się blizny można przejść do zabiegów mających na celu jej maksymalne zmniejszenie. Na początku najważniejsze jest jej masowanie. Należy wykonywać koliste ruchy i lekko przyciskać bliznę palcami, nie należy jednak wykonywać tego na sucho. Warto również sięgnąć po żele i maści na blizny. Dla osiągnięcia dobrego efektu trzeba tego typu preparaty stosować 2-4 razy dziennie przez około trzy miesiące.

Zobacz film: Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy, leczenie

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. D. Janczak, M. Merenda, A. Litarski, A. Wieraszko, J. Rać, Zastosowanie klipsów polimerowych w appendektomii laparoskopowej, „Polimery w medycynie“ 3/2011.

2. M. Madejewska, P. Korban, Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu blizn, „Kosmetologia estetyczna“ 4/2013.

Data aktualizacji: 23.10.2020,
Opublikowano: 23.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej