Blizna po cesarce – jak złagodzić ból po cesarskim cięciu?

Fot: Artem Furman / stock.adobe.com

Blizna po cesarce jest konsekwencją porodu przez cesarskie cięcie, który zawsze wiąże się z dłuższym okresem powrotu do pełnej sprawności przez świeżo upieczoną matkę. Objawem, na który kobiety skarżą się najczęściej, jest ból w miejscu blizny.

Cesarskie cięcie jest zabiegiem, podczas którego zostają przecięte: skóra, powłoki brzuszne i dolna część macicy. Aby wyciągnąć bezpiecznie dziecko na świat, przebijany jest również pęcherz płodowy. Po wyjęciu dziecka i łożyska każda z przeciętych warstw zostaje zszyta. Po cesarskim cięciu zostaje blizna.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Przyszłe matki, u których występuje wskazanie do porodu przez cesarskie cięcie lub które same zdecydowały się na ten zabieg, często martwią się o późniejsze względy estetyczne. Operacja jest przeprowadzana za pomocą cięcia poprzecznego (w poprzek, w okolicy podbrzusza), więc blizna po cesarce przypomina niewielką, poziomą zmianę, która różni się nieco barwą od koloru skóry. Najczęściej jest umiejscowiona bardzo nisko – przeważnie tuż nad granicą wzgórka łonowego, więc będzie ją zakrywać bielizna. Na długość cięcia wpływa kilka czynników, ale standardowa blizna mierzy około 10 cm. Jest większa, jeśli ciężarna ma większą tuszę lub w przypadku, kiedy dziecko jest duże.

Dlaczego blizna po cesarskim cięciu boli?

Najprostszym wytłumaczeniem przyczyny bólu blizny po cesarskim cięciu jest to, że powstaje ona na skutek gojenia się rany, czyli miejsca przecięcia powłok brzucha. Regeneracja skóry może powodować ból i dyskomfort. Dodatkowo często rana nie goi się prawidłowo i dochodzi do sklejania się powłok, co jest odczuwane jako charakterystyczne „ciągnięcie” blizny. Jest to szczególnie dokuczliwe, kiedy kobieta się schyla i podnosi cięższe przedmioty lub dziecko.

Ból blizny po cesarce może trwać aż do sześciu miesięcy po porodzie. Niestety część kobiet odczuwa go jeszcze dłużej. Może się tak zdarzyć na skutek powstawania zrostów w jamie miednicy, nawet jeżeli z zewnątrz blizna jest niewielka i mało widoczna. Czasami dolegliwościami towarzyszącymi są bóle kręgosłupa, które zupełnie nie są kojarzone z tą przyczyną.

Ból blizny po cesarce – co zrobić?

Przede wszystkim należy unikać wszelkich sytuacji, które nasilają ból blizny po cesarce. Oczywiście pojawia się on w tak zwykłych momentach, jak śmianie się czy kichanie. Wówczas pomocne jest przyciskanie do brzucha miękkiej poduszki, którą świeżo upieczona mama powinna mieć zawsze przy sobie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku świeżej rany po cięciu, do około tygodnia należy całkowicie unikać ucisku na nią.

Na gojącą się jeszcze ranę nie można stosować żadnych maści przeciwbólowych. Musi być czysta. Jeżeli zaczyna boleć wygojona już blizna, należy zgłosić się do lekarza, który określi źródło dolegliwości i zaproponuje odpowiednią terapię.

Dobre efekty daje rehabilitacja wdrożona zaraz po wygojeniu rany – nawet po miesiącu od cesarskiego cięcia. Może zostać też wdrożona po kilku miesiącach od zabiegu – wówczas na efekt trzeba będzie poczekać dłużej.

Blizna po cesarce – zgrubienie

Zdarza się, że wokół blizny po cesarce powstaje zgrubienie, czyli tzw. bliznowiec. Nie jest to groźne powikłanie, ale nieestetyczne. Można mu zapobiec, stosując preparaty przeznaczone do pielęgnacji blizn pooperacyjnych. Zdarza się, że nawet mimo ich stosowania bliznowiec i tak się pojawi – jest to kwestia indywidualna organizmu. Zawsze jednak przez odpowiednią i systematyczną pielęgnację można go zmniejszyć. Stosowanie maści i żeli spowoduje spłycenie blizny. Dostępne są też silikonowe plastry żelowe, które zapobiegają tworzeniu się blizn przerostowych, a dodatkowo łagodzą dolegliwości związane z gojeniem się rany. Należy pamiętać, że można je stosować dopiero po całkowitym wygojeniu.

Zobacz film: Co to jest poród zabiegowe. Źródło:36,6

Pielęgnacja blizny po cesarce

Aby zapobiec dolegliwościom, które powoduje blizna po cesarce, należy zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację rany i świeżej blizny w pierwszych tygodniach po porodzie.

Po wykonaniu cesarskiego cięcia i zszyciu poszczególnych powłok rana zostaje przez lekarzy przykryta opatrunkiem. Należy uważać, żeby go nie zamoczyć opatrunku ani zszytej rany. Zmienia się go po upływie pierwszej doby. Po zdjęciu szwów rana powinna zostać odkryta, co znacznie przyspieszy gojenie. Oczywiście wskazane jest dbanie o higienę, co pozwoli uniknąć zakażenia.

Bliznę można myć żelem do higieny intymnej lub mydłem czy płynem do kąpieli niemowląt. Zalecane jest dość częste przemywanie blizny – 3, a nawet 4 razy dziennie. Ranę należy delikatnie osuszyć gazą lub jednorazowym ręcznikiem. Nie poleca się używania zwykłego ręcznika, z którego korzystają inni domownicy i który może być siedliskiem bakterii. Aby odkazić ranę, można użyć gazików nasączonych roztworem soli fizjologicznej lub spirytusem salicylowym.

W pierwszym okresie po cesarskim cięciu, kiedy blizna dopiero zaczyna się formować i zasklepiać, kobiety powinny unikać noszenia ciasnych spodni i ciasnej bielizny. Najlepsza jest lekka i nieuciskająca bielizna, której ściągacz lub gumka będą umiejscowione powyżej linii cięcia. Rana i blizna wymagają unikania większego wysiłku, w tym podnoszenia ciężkich przedmiotów, nawet jeżeli cięcie wydaje się już wygojone. Szwy wewnętrzne ulegają rozpuszczeniu dopiero po trzech miesiącach, jest to więc czas, w którym kobieta powinna zachować szczególną ostrożność. Nawet karmienie dziecka powinno odbywać się na położonej na kolanach miękkiej poduszce, aby nie uciskać rany.

Zobacz film: Cesarskie cięcie – medyczna potrzeba czy wygoda? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Joasia 28.05.2018r.

Ja niestety mocno zlekceważyłam sobie pielęgnację blizny po cesarskim cięciu... Po roku starałam się jakoś to "uratować" maściami wybielającymi, ale niestety już nic nie pomagało. Dla kobiet, które mają tak jak ja - najskuteczniejszy będzie już zabieg laserowy. Właśnie jestem po konsultacji i czekam na zabieg laserem discovery pico (trzymajcie mocno kciuki!). :)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej