Błędy żywieniowe. Co sprawia, że ciągle przybieramy na wadze?

Fot: SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Polacy należą do jednych z najszybciej tyjących nacji. Co gorsza problem otyłości i nadwagi dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że przodujemy w tym niechlubnym rankingu?

Schemat żywienia człowieka bardzo szczegółowo określa piramida żywienia. W przystępny i przejrzysty sposób pokazuje ona co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść. Mimo że większość z nas o niej słyszała i wie, jak wygląda, to nie potrafi wcielić zawartych w niej zasad w życie. W konsekwencji mamy w Polsce plagę otyłości.

Zobacz także: Dzieciństwo w rozmiarze XXL. Fakty i mity o dziecięcej otyłości

Dlaczego tyjemy?

Otyłość i nadwaga biorą się nie tylko z tego, że nie wiemy, jak w praktyce korzystać z piramidy żywienia. Problemem są przede wszystkim nasze nawyki żywieniowe i … brak czasu. Większość z nas żyje w ciągłym biegu. Zamiast prawdziwego i pełnowartościowego posiłku wolimy sięgnąć po niezdrową przekąskę, np. słodycze, która dostarczą jedynie pustych kalorii.

Dużym problem jest także żywność wysokoprzetworzona. Jedzenie tego rodzaju zawiera niewiele substancji odżywczych, za to nie brakuje w nim konserwantów czy ulepszaczy smaku. Co jest w nich takiego złego, skoro zostały dopuszczone do spożycia?

Zgodnie z definicją są to dodatki, które na dzisiejszy stan wiedzy nie zagrażają naszemu zdrowiu i życiu, tym samym producenci mogą ich używać, jedyne czego muszą pilnować to to, aby nie przekroczyć dopuszczalnej dawki, bo te często przekraczamy sami. Jeśli na śniadanie zjemy kanapkę z pasztetem i ketchupem, które zawierają glutaminian sodu, na obiad gotowe danie także z glutaminianem, a na kolację sushi – tego glutaminianu robi się już bardzo dużo. ten nadmiar może nam szkodzić – mówiła w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN Agnieszka Piskała, dietetyk, specjalista ds. żywienia, diet coach.

Co gorsza, na talerzach większości z nas brakuje warzyw. Wciąż jemy ich zdecydowanie za mało, a to właśnie one powinny stanowić podstawę naszej diety. Warzywa są doskonałym źródłem nie tylko witamin, ale przede wszystkim błonnika pokarmowego. Związek ten przyspiesza przemianę materii, a także pozwala na dłużej zatrzymać uczucie sytości.

W codziennej diecie większości z nas brakuje także produktów zbożowych. Te przygotowane z dobrej jakości mąki także stanowią dobre źródło substancji odżywczych i błonnika.

Co zrobić, aby odchudzanie było naprawdę skuteczne? Odpowiedź znajdziecie w filmie:

Zobacz film: Odchudzanie - jakie błędy popełniamy najczęściej? Źródło: 36,6

Regularność ma znaczenie

Organizm człowieka lubi regularność. Jeśli jest nauczony, że o określonych porach dostaje jedzenie może nie tylko więcej z niego wyciągnąć, ale przede wszystkim szybciej spalić. Niestety wiele osób o tym zapomina. Pomijamy śniadania, które są najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia (najlepiej zjeść je nie później niż godzinę po przebudzeniu), a do prawdziwego posiłku zasiadamy dopiero wieczorem po powrocie z pracy.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że to prosta droga nie tylko otyłości, ale i chorób układu pokarmowego. Osoby, które prowadzą taki tryb życia częściej zmagają się z zaparciami czy chorobami jelit.

Groźne bąbelki

Masę ciała zwiększa nie tylko jedzenie, ale także niektóre napoje. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia (i sylwetki) są te gazowane. Zazwyczaj obok sztucznych barwników czy ulepszaczy smaku zawierają bardzo dużo cukru. Co jest złego w odrobinie słodyczy? Nadmiar cukru w diecie to prosta droga do wielu chorób. Lekarze zgodnie podkreślają, że może się on przyczynić do rozwoju cukrzycy czy wspomnianej otyłości, ale także niektórych nowotworów.

Specjaliści podkreślają, że najlepszym napojem jest woda i to jej powinniśmy wypijać ok. 2 litrów dziennie. Picie wody, najlepiej małymi łykami, zapewnia nie tylko właściwe nawodnienie, ale przede wszystkim dostarcza elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda poprawia metabolizm i sprawia, że organizm jest lepiej odżywiony.

Zdrowa dieta, czyli jaka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zasady prawidłowej diety odchudzającej. Źródło: 36,6

Rusz się!

Niestety zmiana nawyków żywieniowych to za mało, aby móc w pełni cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką. Tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną można utrzymać wagę w ryzach i nie dopuścić do rozwoju otyłość czy nadwagi. Jaką aktywność wybrać? Najlepiej taką, która sprawia przyjemność i nie trzeba się do niej zmuszać. Osoby, które już mają nadwagę przed rozpoczęciem treningów powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Specjalista w oparciu o aktualny stan wiedzy o stanie zdrowia pacjenta będzie mógł podpowiedzieć jaki rodzaj będzie najlepszy i najbezpieczniejszy. W większości przypadków tym pacjentom zaleca się basen lub jazdę na rowerze. Dyscypliny te są bezpieczne dla kręgosłupa i nie obciążają zbytnio stawów.

Dobrym rozwiązaniem będzie także skorzystanie z pomocy doświadczonego trenera personalnego. Podczas spotkania będzie on mógł ocenić formę pacjenta, jego możliwości i dobrać takie ćwiczenia, które dana osoba będzie mogła wykonać.

Etykieta ma znaczenia

Osoby, które chcą zmienić swoje nawyki i zawalczyć o własne zdrowie powinny wyrobić sobie jeszcze jeden nawyk. Jaki? Czytanie etykiet. Wbrew pozorom nie trzeba być specjalistą, aby rozszyfrować, co producent dodał do danego produktu. Wyznacznikiem jakości artykułu spożywczego jest długość składników. Im dłuższa lista, tym większe prawdopodobieństwo, że producent dodał do niego sztuczne ulepszacze czy konserwanty. Unikać trzeba także tych produktów, które mają bardzo skomplikowany skład i składniki, o których nigdy nie słyszeliśmy. Podczas zakupów warto kierować się zasadą - im mniej tym lepiej.

A co produktami typu light? Tych też lepiej się wystrzegać. Dlaczego? Ten rodzaj żywności powinien mieć o minimum 30 proc. mniejszą wartość energetyczną. Producenci redukują zawartość tłuszczu, który stanowi główny nośnik smaku. Co w tym złego? Aby jedzenie smakowało tłuszcz trzeba czymś zastąpić, najczęściej sztucznymi ulepszaczami lub cukrem, które nie tylko nie pomagają w osiągnięciu wymarzonej wagi, ale i szkodzą zdrowiu.

Zobacz także: Czy produkty typu light są zdrowe i czy pomagają utrzymać zgrabną sylwetkę?

Data aktualizacji: 22.08.2019,
Opublikowano: 14.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej