Bielactwo nabyte – skuteczne leczenie i leczenie naturalne

Fot: yannpro / fotolia.com

Bielactwo nabyte to przewlekła choroba objawiająca się powstawaniem odbarwionych plam – efektu zamierania melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za kolor skóry. Schorzenie stanowi poważny defekt kosmetyczny i źle wpływa na psychikę chorej osoby. Leczenie bielactwa nabytego jest bardzo trudne.

Bielactwo nabyte to choroba znana od wieków, jej opisy można znaleźć w Biblii, Koranie czy dawnej literaturze buddyjskiej. Schorzenie występuje u 1–2% przedstawicieli wszystkich ras, choć jego objawy są bardziej widoczne u osób o ciemniejszej karnacji. Problem w równym stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn.

Pierwsze epizody bielactwa nabytego pojawiają się zazwyczaj w dzieciństwie lub we wczesnej młodości. Co druga osoba zaczyna chorować przed 20. rokiem życia, a wraz z wiekiem zachorowalność maleje. Schorzenie objawia się powstawaniem licznych odbarwionych plam, różnego kształtu i wielkości, najczęściej na twarzy, zewnętrznej części dłoni, nadgarstkach, pachach, łokciach, w okolicy sutków, pępka i genitaliów. Dynamika i rozległość procesu chorobowego bywają bardzo różnorodne – niekiedy są to ogniska niewielkich rozmiarów, w innych przypadkach zajmują rozległe obszary skóry.

Przyczyny bielactwa nabytego wciąż nie są znane. Podejrzewa się, że za rozwój schorzenia odpowiadają przede wszystkim kwestie genetyczne – w przypadku 30% osób cierpiących na tę chorobę zaburzenie występowało wcześniej u członka rodziny.

Bielactwo nabyte – leczenie

Bielactwo nabyte nie jest chorobą zagrażającą zdrowiu czy życiu, a jego objawy nie są specjalnie dolegliwe fizycznie. Schorzenie stanowi przede wszystkim poważny defekt estetyczny, szczególnie jeśli odbarwione plamy pojawiają się w wyeksponowanych i trudnych do ukrycia miejscach. Rozwój choroby może wówczas powodować problemy natury psychicznej, a nawet prowadzić do depresji.

Skuteczne leczenie bielactwa nabytego jest trudne, choć istnieje sporo nieinwazyjnych metod, jednak niedających gwarancji pełnego powodzenia terapii. Ich efektywność jest zazwyczaj wyższa w początkowym okresie choroby, na etapie zmniejszonego wytwarzania melaniny przez melanocyty. Komórki, które nie uległy destrukcji (obecne zwłaszcza w okolicy mieszków włosowych), stanowią potencjalne źródło odnawiania ich populacji. Ważna jest również rozległość zmian chorobowych. Jeśli odbarwione plamy zajmują ponad 20% powierzchni skóry, często rezygnuje się z terapii miejscowej, ponieważ szanse na repigmentację nie są wówczas zbyt duże.

Metody leczenia bielactwa nabytego

Najczęściej stosowaną metodą leczenia bielactwa nabytego jest fototerapia, czyli naświetlanie skóry 2–3 razy w tygodniu promieniami ultrafioletowymi UVA (o długości fali 320–400 nanometrów). Zaleca się ją w przypadku zmian bielaczych obejmujących ponad 20% powierzchni skóry. Jeśli są one mniejsze, promieniowanie można stosować miejscowo. Należy jednak pamiętać, że przewlekła fototerapia zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Dlatego leczenie tą metodą nie jest wskazane u dzieci do 12. roku życia.

Nabyte bielactwo, zwłaszcza zajmujące rozległe obszary ciała, leczy się również przez całkowite odbarwienie skóry zdrowej. Metoda ta zalecana jest w przypadku, gdy zmiany chorobowe obejmują ponad 50% powierzchni, w tym szczególnie miejsca odsłonięte. Najczęściej stosowanym miejscowym preparatem o silnym działaniu odbarwiającym jest dwudziestoprocentowy monobenzylowy eter hydrochinonu. Leczenie zazwyczaj trwa 6–24 miesięcy, zaś uzyskane odbarwienie ma charakter trwały, co oznacza konieczność unikania promieni słonecznych mogących wywoływać oparzenia. Tej metody nie zaleca się u dzieci.

W początkowym etapie leczenia miejscowego bielactwa nabytego, gdy zmiany skórne nie są jeszcze zbyt rozległe, stosuje się zwykle przeciwzapalne glikokortykosteroidy: klobetazol, betametazon czy flutykazon, pomagające uzyskać częściową repigmentację. Terapia nie powinna jednak trwać dłużej niż 2 miesiące, z uwagi na ryzyko wystąpienia efektów ubocznych zażywania leków. Za bezpieczniejsze uchodzą inhibitory kalcyneuryny (takrolimus i pimekrolimus), także stosowane w leczeniu bielactwa nabytego. Te preparaty wykazują silne działanie immunosupresyjne i przeciwzapalne.

Bielactwo nabyte – leczenie naturalne

Według niektórych doniesień, korzystne efekty w zahamowaniu powstawania odbarwień na rękach i twarzy uzyskano po doustnej terapii wyciągiem z miłorzębu japońskiego. Skuteczność takiego postępowania wymaga jednak potwierdzenia innymi badaniami klinicznymi.

Bielactwo nabyte, a dokładniej będący jego konsekwencją defekt estetyczny, można złagodzić, stosując preparaty z β-karotenem, który pomaga zmniejszyć kontrast pomiędzy ciałem zdrowym a odbarwieniami poprzez uzyskanie pomarańczowożółtego zabarwienia skóry.

Pozytywne efekty w terapii bielactwa nabytego przypisuje się również suplementacji witaminami i minerałami, głównie witaminą B12 i kwasem foliowym, zwłaszcza u osób, u których stężenie tych składników w surowicy jest bliskie dolnej granicy normy. Zalecane dzienne dawki dla kwasu foliowego to 2–5 mg u dorosłych oraz 1 mg u dzieci.

Jeśli efekty leczenia nie są zadowalające, za rozwiązanie ułatwiające samoakceptację uchodzi makijaż korekcyjny. Zastosowanie w redukcji objawów bielactwa nabytego znalazły również preparaty samoopalające.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

"Bielactwo nabyte – współczesne poglądy na etiopatogenezę i możliwości leczeniaWojewódzka Przychodnia Skórno-Wenerologicznej w Lublinie, dr n. med. Bogusław Wach

"Zaburzenia pignentacjidr Charlene DeHaven, FACEP

"Bielactwo nabyte jako problem estetyczny. Nieinwazyjne metody leczenia bielactwa"  Magdalena Popko, Anna Kacalak-Rzepka, Stanisława Bielecka-Grzela, Jolanta Wesołowska, Adam Klimowicz, Roumuald Maleszka

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 11.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej