Białe, czerwone i brązowy plamy na twarzy – przyczyny powstawania 

Fot.: sunabesyou / stock.adobe.com

Plamy na twarzy mogą przybierać czerwony, brązowy lub biały kolor. Przyczyną zaczerwienień skórnych jest zazwyczaj rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Dochodzi do tego, np. po spożyciu alkoholu bądź jest wynikiem trądziku różowatego czy atopowego zapalenia skóry. Brązowe plamy na twarzy powstają zazwyczaj w wyniku nieprawidłowej pracy wątroby, białe zaś powoduje działanie promieni słonecznych.

W przypadku pojawienia się niepokojących zmian na skórze twarzy najlepiej od razu udać się do dermatologa. Domowe leczenie może niekiedy przynieść odwrotne skutki i jeszcze bardziej zaognić problemy skórne. Metody kuracji plam na twarzy to np.: maści, kremy, żele, a także zabiegi kosmetyczne lub laserowe.

Brązowe plamy na twarzy

Ciemne plamy na twarzy mogą być związane z nadmierną produkcją melaniny, czyli barwnika, który nadaje skórze kolor. Do nadprodukcji dochodzi np. na skutek nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, z powodu czynników hormonalnych, a nawet wieku. Brązowe plamy na twarzy bywają również pozostałością po stanach zapalnych skóry, łuszczycy, trądziku, oparzeniu czy nawet skaleczeniu. Ciemne zabarwienie skóry bywa wynikiem nieprawidłowej pracy wątroby bądź jako efekt stosowania środków hormonalnych czy leków przeciwpadaczkowych. Brązowe plamy na twarzy mogą mieć postać piegów bądź plam starczych, które nasilają się po wpływem kortykosteroidów, czyli hormonów kory nadnerczy, naturalnie wytwarzanych przez organizm człowieka. Leki z kortykosteroidami mają działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne oraz hamujące proces wytwarzania przeciwciał (immunosupresyjne).

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Źródło:Klinika urody.

Czerwone plamy na twarzy

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu

Alkohol powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych na skórze, stąd może powodować czerwone plamy na twarzy. Napoje wysokoprocentowe rozgrzewają, co także po części wpływa na pojawienie się rumieńców. Czerwone plamy po wypiciu alkoholu z reguły nie wymagają interwencji lekarza, a raczej świadczą o indywidualnych cechach czy reakcjach organizmu.

Trądzik różowaty

Czerwone plamy na twarzy towarzyszą często trądzikowi różowatemu. W wyniku schorzenia na cerze pojawia się rumień z krostkami, który często swędzi i piecze.

Czerwony plamy a reakcja alergiczna

Do wyprysku kontaktowego dochodzi na skutek kontaktu z alergenem. Czerwone plamy na twarzy mogą pojawiać się po zjedzeniu określonego pokarmu lub leku, zastosowaniu kosmetyku na twarz czy być reakcją uczuleniową na hennę, farbę do włosów czy szampon.

Atopowe zapalenie skóry

Czerwone plamy na twarzy przy atopowym zapaleniu skóry mają postać strupów, z których sączy się wydzielina. Zaczerwieniona skóra może dodatkowo łuszczyć się. Formą leczenia tego typu schorzenia jest regularne natłuszczanie cery bądź stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwalergicznych.

Atopowe zapalenie skóry, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Białe plamy na twarzy

Bielactwo

Białe plamy na twarzy pojawiają się w wyniku utraty pigmentu o nazwie melanina. Ma to miejsce, np. u chorych na bielactwo. W wyniku choroby autoimmunologicznej, na twarzy oraz ciele pojawiają się białe plamy o różnych rozmiarach, które z reguły nie wywołują żadnych charakterystycznych objawów.

Niedobór składników odżywczych

Na wygląd cery duży wypływ ma codzienna dieta. Białe plamy na twarzy mogą świadczyć o niedoborze wapnia oraz witaminy E w organizmie. Z reguły zmiany skórne nie są groźne dla zdrowia, a wygląd cery można poprawić, wzbogacając codzienny jadłospis w produkty mleczne, kapustę włoską, soję, nasiona roślin strączkowych, jarmuż czy natkę pietruszki.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Białe plamy po opalaniu się

Białe plamy na twarzy mogą być wynikiem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Odbarwienia są wynikiem hipopigmentacji, czyli niedoboru melaniny w naskórku. Przebarwienia skóry od słońca może mieć także inne przyczyny, są nimi np.: przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Grzybica skóry, w wyniku której pojawia się łupież pstry, objawia się brunatnymi plamami na twarzy, które po ekspozycji na słońce odbarwiają się i przyjmują biały kolor. Jasne plamy po opalaniu mogą być również efektem przyjmowania ziół lub leków fotouczulających. Do najpopularniejszych z nich należą, np.: środki antykoncepcyjne, leki przeciwgrzybicze, obniżające cholesterol, beta-blokery, dziurawiec czy arcydzięgiel. Nieestetyczne plamy na twarzy mogą także wystąpić po opalaniu się tuż po różnego rodzaju zabiegach medycyny estetycznej, np. laserowego usuwania zmarszczek i blizn. 


Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 27.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej