Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Fot: Judith Haeusler / gettyimages.com

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Podczas Wielkanocy wszyscy trochę zwalniamy. Mamy więcej czasu dla siebie i najbliższych. Częściej też odwiedzamy znajomych i rodzinę. Mimo to i tak może zdarzyć się coś, co będzie wymagało kuracji czy też konsultacji z lekarzem. Warto zawczasu upewnić się, które placówki będę pełniły dyżury podczas świątecznych dni. Należy także pamiętać, że w poważniejszych sytuacjach trzeba wezwać pogotowie. Numer alarmowy, który obsługuje wszystkie służby to 112.

Ból brzucha i niestrawność

To chyba najczęstsze przypadłości, które przytrafiają się nam w czasie świąt i aby ich uniknąć trzeba zachować umiar. Niestety łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Co zrobić kiedy zjemy za dużo? W takich sytuacjach na szczęście nie trzeba wzywać pomocy. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po zioła. Większość z nas ma w domu miętę (jeśli nie, to warto ją kupić przed świętami). Złagodzi ona ból brzucha oraz wspomoże trawienie, dzięki czemu układ pokarmowy szybciej poradzi sobie z nadmiarem jedzenia. Jeśli często łapią nas zgagi czy niestrawność należy zadbać o to, aby mieć pod ręką leki, które pomagają nam przy takich dolegliwościach. To bardzo ważne, bo apteki w tych dniach będą zamknięte.

O wrażliwy układ pokarmowy warto zadbać już na etapie przygotowań do świat. Potrawy wzbogacone o zioła prowansalskie, majeranek czy kminek będą nie tylko lepiej smakowały, ale przede wszystkim wspomogą trawienie.

Jak poprawić metabolizm? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Metabolizm - jak działa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Skaleczenia i oparzenia – pierwsza pomoc

Podczas pracy w kuchni nietrudno się skaleczyć. Mniejsze zranienia wystarczy jedynie zdezynfekować i przykleić plaster. Przy większych konieczne może być założenie opaski uciskowej. Aby zadziałała jak trzeba należy założyć ją powyżej skaleczenia  (ok. 5cm nad zranieniem). To najlepszy sposób, aby zatamować krwawienie. Jeśli rana jest głęboka – należy bezzwłocznie udać się na SOR. Wizyta na oddziale będzie niezbędna także wtedy, gdy w skórze utkwi np. kawałek szkła czy inne ciało obce. Choć w pierwszej chwili chciałoby się je po prostu wyjąć, to lepiej nie robić tego samemu. Dlaczego? Nigdy nie mamy pewności jak głęboko znajduje się ciało obce i czy nie znajduje się pobliżu dużych naczyń krwionośnych, których uszkodzenie może być bardzo niebezpieczne. Decyzję o jego usunięciu lepiej zostawić lekarz.

W przypadku odciętego palca należy jak najszybciej zgłosić się na izbę przyjęć wraz z odciętą kończyną. Lekarze w takim przypadku będą próbować uratować palec poprzez przyszycie go.

A jak się zachować w razie oparzenia? Podrażnioną skórę trzeba przede wszystkim schłodzić, ale umieszczenie np. poparzonej ręki pod strumieniem bardzo zimnej wody to błąd. Schładzanie trzeba zacząć od letniej wody i stopniowo zmniejszać jej temperaturę. Jeśli uszkodzenie jest bardzo rozległe konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Co jest najczęstszą przyczyną oparzeń? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co jest najczęstszą przyczyną oparzeń? Źródło: 36,6

Jak przywrócić krążenie?

Podczas świąt zdarzają się bardzo różne wypadki, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko, także na wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jak to zrobić? Poszkodowanego układa się na wznak na twardym podłożu. Wykonuje się masaż serca, polegający na uciskaniu klatki piersiowej w 2/3 długości mostka na głębokość 5-6 cm (4-5 w przypadku dzieci) z częstotliwością 100-120 razy na minutę. Po 30 uciskach należy wykonać 2 oddechy ratownicze (wtłoczyć powietrze do płuc poszkodowanego metodą usta-usta lub usta-nos) i powrócić do masażu serca.

Data aktualizacji: 21.12.2022,
Opublikowano: 23.12.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej
Kleszcz u dziecka? Bez paniki. Sprawdź, jak go usunąć i na jakie objawy zwrócić uwagę?

Kleszcz u dziecka nie jest niczym nadzwyczajnym, ani groźniejszym od kleszcza u osoby dorosłej. Kleszcza można usunąć samodzielnie i przez kilka tygodni obserwować, czy u dziecka nie pojawiają się niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobie odkleszczowej. 

Czytaj więcej