Bezpieczne opalanie – wszystko co trzeba wiedzieć o promieniowaniu i filtrach przeciwsłonecznych

fot. mat. prasowe

Wakacyjny i słoneczny sezon w pełni, a to oznacza, że coraz częściej zażywamy kąpieli słonecznych. Opalona skóra wygląda na zdrowszą i gładszą, ale w jaki sposób zadbać o odpowiednią jej ochronę i pielęgnację? Większa świadomość szkodliwego działania promieni słonecznych sprawia, że wybieramy kosmetyki, które zapewniają wysoką fotoochronę. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Promieniowanie UVA oraz UVB

Promieniowanie UVA dociera w głąb naszej skóry i ma o tyle niebezpieczne działanie, iż możne uszkadzać włókna kolagenowe. Co ciekawe, tego typu promieniowanie stanowi ponad 90% promieniowania UV i do naszej skóry dociera przez cały rok. Właśnie z tego powodu ważne jest, aby stosować kremy przeciwsłoneczne nie tylko podczas okresu letniego, ale również zimą, kiedy w szczególności około godzin południowych – promieniowanie osiąga największe natężenie. Promieniowanie UVB (fala średniej długości) to tylko 5% promieniowania ultrafioletowego. To właśnie ono sprawia, że na naszej skórze pojawia się pożądana opalenizna, niestety – czasami również podrażnienia i oparzenia wynikające z dużej ekspozycji na słońcu.

Ochrona skóry i SPF

SPF to nic innego jak wskaźnik, który oznacza stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Im wyższy wskaźnik – tym bardziej skuteczna ochrona naszej skóry. Aktualnie na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele kremów zarówno do twarzy, jak i całego ciała zawierające właśnie ochronę SPF. Co ciekawe, nawet producenci kosmetyków kolorowych zwracają uwagę na uwzględnianie filtrów np. w podkładach do twarzy czy pudrach - tego typu produkty znajdziemy między innymi wśród kosmetyków do opalania. To zawsze dodatkowa ochrona, która nie wpływa na trwałość czy wygląd kosmetyku. Szeroki wybór produktów – balsamów, mgiełek, kremów o działaniu przeciwsłonecznym posiada marka Garnier – seria Ambre Solaire, Farmona – Herbal Care z serii Sun lub Bielenda (seria Bikini). Wielość produktów zawierających wysoką ochronę, dostępnych jest również w dziale dermokosmetyków. Marka Vichy wprowadziła na rynek serię Capital Soleil, która posiada między innymi mleczka ochronne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Swoją uwagę warto zwrócić na markę Avene. Ich kremy przeciwsłoneczne i emulsje kojące mogą gościć w naszych kosmetyczkach przez cały rok. Ciekawe propozycje posiada również marka Bioderma, która w swoim asortymencie uwzględniła kremy tonujące i koloryzujące zawierające właśnie wysoki filtr SPF. Wszystkie produkty dostępne są w linii Bioderma Photoderm.

Rodzaje filtrów

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że filtry dzielą się na chemiczne (sztuczne) oraz mineralne (fizyczne lub naturalne). Filtry chemiczne, jak sama nazwa wskazuje – stworzone są na bazie chemikaliów, natomiast filtry mineralne wolne są od tego typu substancji i ich bazę stanowią naturalne składniki (np. dwutlenek tytanu lub tlenek cynku). Oprócz składu, oba rodzaje filtrów różnią się między sobą także właściwościami. Filtr mineralny tworzy niewidzialną barierę na powierzchni skóry i w ten sposób odbija szkodliwe działanie promieni słonecznych. Filtry mineralne (np. Filtr Mineralny Avene Wysoka Ochrona – 40ml) są propozycją droższą, ale bardziej skuteczną.

Kosmetyki po opalaniu

Tak jak istotna jest ochrona skóry w czasie opalania, tak samo ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja po zażywaniu kąpieli słonecznej. Czym różnią się tradycyjne balsamy od tych, które dedykowane są właśnie po opalaniu? Przede wszystkim doborem składników oraz działaniem. Balsamy po opalaniu wzbogacone są zazwyczaj składnikami kojącymi i łagodzącymi – np. aloesem. Mogą wykazywać właściwości chłodzące. Maksymalne nawilżenie skóry po opalaniu jest niezwykle istotne, a przy tym sprawi, że efekt zdrowej, delikatnie brązowej skóry utrzyma się dłużej.

Bezpieczne opalanie niesie za sobą wiele korzyści. Wpływa na lepsze samopoczucie, a także dostarcza skórze niezbędnej witaminy D. Niewłaściwa ochrona może jednak skutkować nie tylko poparzeniami, ale także doprowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry.

Data aktualizacji: 21.07.2020,
Opublikowano: 29.06.2020 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej