Baza pod makijaż: rodzaje i zastosowanie tego kosmetyku. Jak wpływa na cerę?

Fot. svetikd / Getty Images

Baza pod makijaż to bardzo ważny kosmetyk, który doceniany jest przez wiele kobiet podczas codziennych zabiegów upiększających. Preparat można nałożyć zarówno pod podkład, jak i pod cienie do powiek. Najlepsza baza pod makijaż to taka, która jest dopasowana do typu cery i indywidualnych potrzeb.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów baz pod makijaż. Na półkach sklepowych można znaleźć zarówno bazy rozświetlające, jak i bazy matujące oraz bazy wygładzające. Najważniejsze jest, aby wybrać taki typ kosmetyku, który nie tylko wygładza cerę i zmniejsza widoczność niedoskonałości, ale także przedłuża trwałość makijażu, a przy tym jego składniki nie będą szkodliwe dla cery, zwłaszcza tej wrażliwej.

Zobaczcie, czy podkład można zrobić samemu w domu używając naturalnych składników:

Zobacz film: Jak zrobić podkład z naturalnych składników? Źródło: Klinika urody

Baza pod makijaż: rodzaje

Baza pod makijaż, nazywana także primerem, to ważny element makijażu, który pozwala na uzyskanie nieskazitelnie gładkiej cery, a przez to pożądanego wyglądu przez większość pań. Preparat przygotowuje skórę na kolejne warstwy makijażu, na przykład podkład, cienie do powiek lub puder. Po co stosować bazę pod makijaż? Ma ona wiele funkcji, które zależą od konkretnego rodzaju produktu. Można wyróżnić następujące rodzaje baz pod podkład:

  • bazy rozświetlające, które prezentują się szczególnie korzystnie na cerze suchej. Głównym zadaniem bazy rozświetlającej jest zapewnienie świeżej i pełnej blasku skóry. Taka baza bardzo dobrze sprawdza się latem, ponieważ ma lekką konsystencję. Warto jednak pamiętać o tym, że baza rozświetlająca nie uchroni przed świeceniem się skóry, dlatego posiadaczki cery tłustej powinny sięgać po nią z umiarem;
  • baza matująca, która jest polecana osobom ze skórą tłustą lub mieszaną. Baza pod makijaż matująca niweluje niedoskonałości, przebarwienia i zaczerwienienia, a także ujednolica skórę. Produkt ten nazywany jest czasem zieloną bazą pod makijaż ze względu na specyficzny kolor, który kojarzy się z korektorami na przebarwienia;
  • baza silikonowa, która wyrównuje koloryt cery i poprawia elastyczność skóry. Tworzy na skórze nieprzepuszczalną warstwę, dlatego używając jej, nie należy stosować innych kosmetyków, które w składzie mają silikon. Bazy silikonowej powinny unikać kobiety z trądzikiem lub dużą ilością zaskórników. Oczywiście na rynku dostępne są także bazy pod makijaż bez silikonu, które poprawiają elastyczność skóry i bardzo dobrze wyrównują koloryt;
  • baza pod makijaż na zaczerwienienia, która zwykle jest w kolorze zielonym lub fioletowym. Ma zadanie zmniejszyć rumieńce oraz blizny po trądziku;
  • baza wygładzająca, której głównym zadaniem jest wyrównanie drobnych zmarszczek oraz ogólne wygładzenie skóry. Zwykle ma kolor różowy i jest polecana paniom o skórze normalnej i mieszanej. Na rynku dostępne są także bazy wygładzające pory, których głównym celem jest zmniejszenie ich widoczności i sprawienie, aby podkład nie wszedł w pory;
  • baza nawilżająca, która jest najlepsza dla kobiet o skórze suchej lub normalnej. Jeśli kobieta używa silnie wysuszającego podkładu, dobrze, by nakładała pod fluid bazę nawilżającą.

W większości przypadków bazy pod podkład są w formie kremowej. Na rynku można także znaleźć bazy pod makijaż w sprayu, których głównym celem jest przedłużenie trwałości makijażu oraz ogólne wygładzenie kolorytu skóry.

Bazy pod makijaż mają wiele zalet. Oczywiście konkretne funkcje i działanie bazy zależą od wybranego rodzaju. Większość baz ma jednak na celu przedłużenie trwałości makijażu, ułatwienie sposobu aplikacji fluidu oraz innych kosmetyków, a także zwiększenie odporności makijażu na wodę i zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego.

Czy stosujesz bazę pod makijaż?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jak wybrać najlepszą bazę pod podkład?

Dobierając bazę pod makijaż, należy się zastanowić nad potrzebami cery. Dobra baza pod makijaż powinna nawilżać, matować, rozświetlać lub zniwelować pory. Nie ma jednak możliwości, aby baza spełniała więcej niż dwie główne funkcje. Właśnie dlatego produkt ten należy dobierać w zależności od indywidualnych preferencji. Baza pod makijaż do cery tłustej ma zmatowić skórę i ją wygładzić. Z kolei baza pod makijaż do cery suchej powinna nawilżać i sprawiać, że skóra będzie przygotowana pod ciężki podkład. Baza zmniejszająca pory może być używana zarówno przez kobiety z cerą suchą, jak i tłustą oraz mieszaną. Dobrze pamiętać o tym, że bazę można nakładać zarówno pod podkład mineralny, jak i pod gęsty i ciężki fluid.

Ceny baz pod podkład zależą w dużej mierze od producenta – na rynku można dostać bazy utrwalające makijaż za około 20 złotych, a także takie za 200 złotych. Przed aplikacją bazy należy dobrze oczyścić skórę tonikiem, żelem lub pianką do mycia. Następnie można nałożyć ulubiony krem i odczekać kilkanaście minut. Bazę zwykle nakłada się palcami, rozprowadzając ją po całej twarzy. Po kilku chwilach można nałożyć na bazę podkład.

Na rynku kosmetycznym dostępne są specjalne bazy pod cienie do powiek oraz pod tusze do rzęs. Ich główną funkcją jest przedłużenie trwałości makijażu oka, a w przypadku bazy pod cienie znaczenie ma także zmniejszenie widoczności naczynek krwionośnych.

Data aktualizacji: 30.04.2019,
Opublikowano: 18.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej