Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Getty Images

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Często bywa tak, że lekarski gabinet odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś nas boli. Kiedy zdrowie dopisuje, przeważnie nie wpisujemy badań do swojego kalendarza. Czy postępujemy słusznie? Niestety nie. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza nie tylko ułatwia leczenie, ale także daje większe szanse na całkowite pozbycie się problemu. To zasada, której mądrze jest się trzymać – a w szczególności pod kątem badania wzroku. 

Jak często powinno się badać oczy?

Częstotliwość odwiedzin gabinetu okulistycznego jest różna i zależy przeważnie od wieku pacjenta. Uważa się bowiem, że osoby przed 40. rokiem życia powinny badać oczy raz na dwa lub trzy lata. Natomiast po przekroczeniu 40-stki powinno robić się to co roku. Dlaczego? A dlatego, że wówczas zaczynają powoli rozwijać się takie choroby, jak na przykład jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Oba te schorzenia na początku nie mają wpływu na widzenie. Niestety nieleczone mogą doprowadzić do ślepoty.

Warto również wiedzieć, że istnieje tak zwana grupa ryzyka, której reprezentanci powinni regularnie sprawdzać stan oczu. Kto należy do tego grona? Pacjenci, w których rodzinie występowały poważne choroby oczu, ci którzy mają wadę wzroku powyżej 3,5 dioptrii czy cukrzycę. Takie osoby są bowiem bardziej podatne na zmiany w dnie oka. Regularne, coroczne wizyty u okulisty powinny planować też pacjenci, którzy cierpią na stwardnienie rozsiane czy nowotwory.

Do okulisty poza wizytami kontrolnymi, należy udać się za każdym razem, gdy zauważy się nagłe pogorszenie wzroku. Lekarz pomoże także wtedy, gdy pojawi się swędzenie, pieczenie czy piasek pod powiekami. Jednakże przy tych ostatnich objawach warto mieć na uwadze, że mogą one być związane z zespołem suchego oka. Ten stan chorobowy często powodowany jest wielogodzinną pracą przed komputerem czy przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zanim więc zapiszesz się do lekarza, wypróbuj kropli do oczu, które zazwyczaj radzą sobie z takimi symptomami. Po jakie warto sięgnąć? My polecamy Systane® Ultra, które przyniosą szybka ulgę.

Kto może wykonać badanie oczu?

Odpowiedź na to pytanie w pierwszej kolejności na myśl nasuwa okulistę. Do takiego specjalisty należy udać się nie tylko po to, by sprawdzić czy ma się wadę wzroku, lecz także ze wszelkimi dolegliwościami narządu wzroku. Okulista może pomóc, gdy odczuwamy ból, pieczenie, świąd czy uczucie piasku pod powiekami. Dodajmy, że do tego typu lekarza należy zgłosić się również wtedy, gdy doznamy urazu oczu lub drobne dolegliwości nie będą ustępowały po zastosowaniu leków bez recepty.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Czy tylko lekarz może zbadać nam oczy? Niekoniecznie. Wady wzroku (i nie tylko) może określić również optometrysta. Taką osobę znajdziesz bardzo często w salonach optycznych, które poza oprawkami nierzadko w gratisie oferują badanie wzroku właśnie. Pamiętaj, że nie wykona on badania oczu, ale za to najlepiej dobierze właściwą korekcję.

Dodajmy, że często także optycy mają skończone specjalne kursy, na których uczyli się  badania w celu doboru okularów czy soczewek.

Problemy ze wzrokiem może stwierdzić również szkolna pielęgniarka, która zazwyczaj okresowo określa kondycje uczniów. Pamiętaj jednak, że nie będzie to profesjonalny test, a jedynie wskazówka, że dane dziecko powinno udać się do specjalisty.

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 21.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Pokaż jak dbasz o swój wzrok - wygraj wyciskarkę i krople do oczu Systane®

Czytaj więcej
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?

Czytaj więcej
Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Czytaj więcej
Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Czytaj więcej
Słodkie oczy. Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.

Czytaj więcej
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?

Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?

Czytaj więcej
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Po co nam łzy? I skąd się biorą?

Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?

Czytaj więcej
Czy dieta ma znaczenie? Co jeść, by mieć zdrowe oczy?

Problemy ze wzrokiem zwykle tłumaczymy sobie zmęczeniem bądź niewyspaniem. Jak się okazuje, przyczyną wielu dolegliwości może być nieodpowiednio skomponowana dieta. Dowiedz się, w jakie produkty wzbogacić swój jadłospis, by mieć zdrowe oczy.

Czytaj więcej