Analgetyki – działanie środków przeciwbólowych, piramida analgetyczna

Fot. Dokmaihaeng / Getty Images

Analgetyki to środki znoszące ból, czyli powodujące stan tzw. analgezji. Ich działanie opiera się na ośrodkowym, ogólnoustrojowym hamowaniu procesu powstawania tego uciążliwego doznania. Dobór odpowiedniego preparatu uzależniony jest od schorzenia i często wymaga konsultacji lekarskiej.

Leki analgetyczne to preparaty z różnych grup terapeutycznych. Ponieważ mają różną siłę działania i zróżnicowane działania niepożądane, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała tzw. drabinę (piramidę) analgetyczną, która określa rekomendacje dotyczące sposobu i kolejności podawania takich środków cierpiącym pacjentom.

Przyczyny bólu

Ból towarzyszy licznym schorzeniom i jest jednym z najważniejszych objawów, który nie tylko pomaga określić źródło i lokalizację choroby, ale również stanowi dla organizmu sygnał ostrzegawczy. Jest informacją, że należy zmniejszyć poziom aktywności, odpowiednio dostosować dietę albo – w poważniejszych przypadkach – udać się do lekarza. Przede wszystkim jednak jest źródłem cierpienia dla chorego. Często nie pozwala mu funkcjonować, stanowi przyczynę wielu dodatkowych dolegliwości o typie wegetatywnym i nerwicowym. Ostry, nagły ból (np. po urazie) może powodować wstrząs. Dlatego leczenie tego objawu stało się jednym z najważniejszych zadań medycyny i jej osobną dziedziną.

Przyczyną bólu są różne schorzenia, np.:

  • urazy (złamania, skręcenia, stłuczenia itp.),
  • procesy zapalne (tkanek miękkich, zębów, układu kostno-stawowego),
  • choroby zwyrodnieniowe,
  • stany skurczowe (spastyczne) w obrębie przewodu pokarmowego,
  • dysfunkcje mięśni (pourazowe, przeciążeniowe),
  • nowotwory złośliwe, w szczególności – naciekające okoliczne nerwy obwodowe.

Problem terapeutyczny stanowią bóle powstające w trakcie zabiegów operacyjnych (do ich zniesienia nie wystarczy samo wyłączenie świadomości chorego). Leki przeciwbólowe podaje się też niekiedy w innych sytuacjach, np. by znieść dolegliwości związane z porodem.

Czy można łączyć leki przeciwbólowe z alkoholem? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Czy można łączyć leki przeciwbólowe z alkoholem? Źródło: Co nas truje

Mechanizm powstawania bólu i działanie analgetyków

Mechanizm powstawania bólu to skomplikowany proces, w który włączonych jest wiele substancji wpływających na drażnienie zakończeń nerwowych i modulujących przewodzenie impulsów nerwami do ośrodkowego układu nerwowego. Środki miejscowo znieczulające porażają czasowo zakończenia czuciowe i uniemożliwiają powstanie pierwotnego impulsu.

Leki przeciwbólowe oddziałują zaś na przewodzenie bodźców bólowych do ośrodkowego układu nerwowego i (pośrednio) na percepcję bólu:

  • niesterydowe leki przeciwzapalne ograniczają produkcję prostaglandyn (mediatorów bólu) poprzez hamowanie aktywności enzymów z grupy cyklooksygenaz,
  • leki opioidowe (opiaty) blokują tzw. kanał wapniowy w receptorach opioidowych niektórych komórek nerwowych, co powoduje zmniejszenie ich pobudliwości.

Tolerancja na leki analgetyczne

Niezależnie od formy działania leku, zwraca się uwagę na fakt, że używanie większości preparatów analgetycznych prowadzi do rozwoju tolerancji. Im dłużej stosuje się dany lek, tym większa dawka jest niezbędna do pokonania bólu o takim samym jak wcześniej natężeniu. Powoduje to nie tylko spadek efektywności leczenia i konieczność stosowania coraz silniejszych leków, ale zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.

Drabina analgetyczna

Drabina analgetyczna to schemat leczenia przeciwbólowego, opracowany i rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Ma on przede wszystkim przypominać lekarzom, że leczenie należy zaczynać od leków najsłabszych i pozbawionych działań ubocznych, rezerwując silniejsze preparaty do przypadków ciężkich zespołów bólowych.

Według zaleceń WHO leczenie należy rozpoczynać od stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych, takich jak kwas acetylosalicylowy (czyli popularna polopiryna lub aspiryna), ibuprofen, meloksykam, paracetamol lub celekoksyb. Większość tych preparatów jest dostępna bez recepty. Stosuje się je powszechnie w przypadku przejściowych dolegliwości bólowych.

Preparatami drugiego rzutu są leki opioidowe o słabszym działaniu. Mogą tłumić zdecydowanie silniejsze objawy, niekiedy maskując przez długi czas przebieg poważnej choroby. Mają również mniejsze lub większe działanie uzależniające, co powoduje, że można je stosować wyłącznie pod kontrolą lekarską. Dlatego dostępne są jedynie na receptę. Do takich preparatów należą m.in. tramadol czy kodeina.

Trzecią linię w leczeniu bólu stanowią silne opiaty, takie jak np. morfina, fentanyl, oksykodon. Mają one bardzo silne działanie przeciwbólowe, ale również mocno uzależniają. Stosowane są więc doraźnie, jednorazowo (np. w przebiegu złożonego urazu, zawału mięśnia sercowego, podczas znieczulenia do zabiegów chirurgicznych) albo do leczenia przewlekłego bólu nowotworowego – gdy natężenie dolegliwości i przebieg choroby zmuszają do podawania takich leków niezależnie od powiązanego z tym ryzyka.

Drabina (piramida) analgetyczna proponuje również odpowiednią sekwencję stosowania leków w przewlekłych zespołach bólowych, ponieważ siła działania poszczególnych preparatów jest zróżnicowana. Dlatego np. w większości schematów terapeutycznych najpierw podaje się morfinę, a później fentanyl, gdyż ten drugi preparat działa około 100 razy silniej niż pierwszy.

Czy każdy może kupić leki przeciwbólowe? Sprawdźcie:

Zobacz film: Czy dziecko może kupić leki przeciwbólowe? Źródło: Co nas truje

Piramida analgetyczna – leki uzupełniające

Piramida analgetyczna wskazuje również na możliwość łączenia leków przeciwbólowych ze sobą oraz z preparatami uzupełniającymi. Dzięki temu uzyskuje się efekt przeciwbólowy przy zastosowaniu mniejszej dawki leku podstawowego, co zmniejsza ryzyko działań ubocznych czy uzależnienia. Do leków uzupełniających zalicza się np.:

  • niektóre leki przeciwpadaczkowe (ze względu na działanie hamujące aktywność układu nerwowego),
  • leki uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne,
  • kortykosteroidy.

Planowanie leczenia przeciwbólowego

Odpowiednie planowanie przewlekłego leczenia przeciwbólowego w oparciu o drabinę analgetyczną wymaga doskonałej znajomości nie tylko wpływu poszczególnych leków na ból, ale też ich objawów niepożądanych (takich jak możliwość uzależnienia od leków narkotycznych). Leki należy dostosować do ogólnego stanu zdrowia chorego i choroby podstawowej, gdyż niektóre, właściwe danemu lekowi, działania uboczne mogą nasilać objawy schorzenia. Dlatego leczenie bólu odbywa się zwykle w specjalistycznych poradniach, pod opieką doświadczonych lekarzy. 

Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 21.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej