Amla – jakie ma właściwości i jak stosować agrest indyjski?

Fot: yingthun / fotolia.com

Amla zyskała w Europie rozgłos jako remedium na osłabione i wypadające włosy. Jednak tajemniczy indyjski agrest może służyć nie tylko do celów kosmetycznych – jest też suplementem diety o niezwykłych właściwościach.

Amla była od wieków stosowana w tradycyjnej medycynie hinduskiejajurwedzie, ze względu na jej przeciwzapalne, bakteriobójcze i wzmacniające organizm działanie. Agrest indyjski jest też uprawiany, ponieważ rodzi smaczne, jadalne owoce. Jest to jedna z roślin wspomnianych przez święte księgi hinduizmu.

Co to jest amla?

Gatunkowa nazwa amli to liściokwiat garbnikowy. Jest to występujące w południowych krajach azjatyckich drzewo dorastające do 18 m wysokości. Agrestem indyjskim liściokwiat został nazwany przez Anglików, którym przypominał znany z domu owoc. Amla należy jednak do rodziny wilczomleczowatych i nie jest spokrewniona z europejskim agrestem.

Jakie związki zawiera agrest indyjski?

Przede wszystkim owoce amli zawierają bardzo duże ilości stabilnej i łatwo przyswajalnej witaminy C, a także flawonoidy oraz kwas galusowy i elagowy. Choć najwyższe stężenie tych substancji znajduje się w świeżych owocach, to tradycyjna medycyna ajurwedyjska od lat korzystała z nich także w formie suszonej i utartej na proszek. Suchy surowiec może zawierać nawet 3% witaminy C, co oznacza, że zaledwie dwie łyżki proszku zaspokajają podstawowe zapotrzebowanie zdrowego człowieka.

Amla – właściwości lecznicze

Związki chemiczne zawarte w owocach amli działają synergicznie w sposób przeciwzapalny, przeciwrodnikowy, antyoksydacyjny i przeciwwysiękowy. Ponadto wzmacniają one błony komórkowe, nabłonki i naczynia krwionośne. Co więcej amla działa przeciwbakteryjnie i antygrzybiczo, a nawet antynowotworowo – zawarte w niej kwasy galusowy, elagowy i askorbinowy hamują proliferację komórek rakowych.

Według specjalistów medycyny naturalnej amla:

  • działa przeciwcukrzycowo,
  • wzmacnia organizm,
  • leczy choroby krwi, kości, wątroby i serca,
  • zabija bakterie, wirusy i grzyby,
  • podnosi odporność,
  • leczy stany zapalne układu pokarmowego (żołądka i jelit) i hemoroidy,
  • reguluje poziom cholesterolu we krwi,
  • poprawia krążenie w gałce ocznej.

Dlatego amla zalecana jest szczególnie w leczeniu cukrzycy, chronicznych zapaleń dróg oddechowych, przerostu gruczołu krokowego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby wrzodowej, zespołu jelita drażliwego, kandydozy i niektórych nowotworów.

Amla na zdrowe włosy

Amla przyjmowana doustnie wpływa na dobrostan całego organizmu, a tym samym również na włosy. Od wieków była stosowana też zewnętrznie jako środek wzmacniający włosy, przyspieszający ich odrastanie, zapobiegający ich przetłuszczaniu i łupieżowi. W tym celu najczęściej używa się olejku z agrestu indyjskiego lub suszonych owoców roztartych na proszek. Amla stosowana w ten sposób nadaje włosom blasku i grubości oraz wzmacnia ich naturalny kolor, tym samym opóźniając proces siwienia.

Amla dla pięknej skóry

Amla może być także stosowana w kosmetyce, szczególnie do pielęgnacji cery – oczyszcza i odmładza skórę, hamuje wydzielanie łoju, pobudza regenerację komórek i wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki temu polecana jest osobom ze zmęczoną i zniszczoną cerą, trądzikiem, przebarwieniami i plamicami. Można używać toniku zrobionego z rozpuszczonego w wodzie proszku i rozcieńczonego soku z amli. W sprzedaży są również dostępne kosmetyki z agrestem indyjskim.

Amla jako środek na odchudzanie

Agrest indyjski jest często reklamowany jako środek na odchudzanie. Nie jest to jednak suplement diety, który pobudza metabolizm czy zwiększa spalanie tłuszczu, dlatego efekty mogą rozczarować osoby liczące na szybką utratę kilogramów. Amla stabilizuje poziom cukru, co zapobiega napadom wilczego głodu i przejadaniu się, dzięki czemu może być pomocna podczas odchudzania. Dodatkowo wpływa na dobrostan organizmu, stan wątroby i całego układu pokarmowego, co ma duże znaczenie podczas walki ze zbyt dużą masą ciała.

Amla – jak ją stosować? Proszek, suplementy, olej i sok

Agrest indyjski jest dostępny w Polsce w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Można go kupić w postaci soku lub oleju wyciskanego z owoców, suchego proszku lub suplementów diety. Często wchodzi też w skład mieszanek ajurwedyjskich.

Zalecane dawki amli to:

  • 20 ml soku z owoców dwa razy dziennie,
  • 3–6 g proszku dwa razy dziennie,
  • 400 mg standaryzowanego ekstraktu na dobę,
  • 500 mg wyciągu z owoców amli dwa razy dziennie.

Przede wszystkim należy stosować suplement zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, ponieważ dostępne produkty mogą różnić się między sobą zawartością związków czynnych.

Na włosy najlepiej użyć amli w postaci proszku. Można go rozpuścić w wodzie, a następnie przepłukiwać nim włosy. Innym sposobem jest dodanie go do szamponu i pozostawianie na włosach i skórze głowy na około 15 minut. Dobrze jest wybrać naturalny szampon do włosów z jak najmniejszą liczbą składników, ponieważ nie każdy kosmetyk powinien mieć tak długi kontakt ze skórą. Istnieją też gotowe szampony i odżywki do włosów zawierające amlę.

Zobacz film: Test peelingów. Źródło: Wiem co kupuję

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej