Alantan plus (maść) - ulotka, zastosowanie i skład leku

Fot: Marina Vol / gettyimages.com

Alantan plus jest lekiem stosowanym miejscowo, na skórę. Poprawia jej nawilżenie, wspomaga leczenie ran, zwiększa elastyczność skóry. Może być z powodzeniem stosowany u niemowląt jako środek zapobiegający odparzeniom od pieluszek.

Alantan plus – działanie leku 

Zawarte w leku substancje czynne działają złuszczająco na skórę, poprawiając jej nawilżenie oraz wspomagając leczenie ran (alantoina). Druga substancja czynna, deksopantenol, głęboko wnika w skórę, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy, zwiększając tym samym elastyczność skóry.

Alantan plus – skład leku

Jak już wspomnieliśmy, substancjami czynnymi leku są: alantoina i deksopantenol. 1 g kremu zawiera 20 mg alantoiny i 50 mg deksopantenolu (50% roztwór pantenolu w glikolu propylenowym).

Pozostałe składniki kremu to lanolina, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, etylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona, polawax NF.

Lek Alantan plus jest zamknięty w aluminiowej tubie, wewnątrz lakierowanej, z membraną i zakrętką z PE, zawierająca 35 g kremu. Do każdego preparatu dołączana jest ulotka.

Alantan plus – dawkowanie leku

Lek należy stosować wyłącznie na skórę. Miejsca zmienione chorobowa smarujemy raz lub kilka razy na dobę. W przypadku niemowląt krem nakładamy na miejsca narażone na odparzenia, można to robić przy każdej zmianie pieluchy. Lek Alantan plus powinien być nakładany na oczyszczoną i suchą skórę. Nie ma danych dotyczących przedawkowania leku. 

Brak poprawy lub gorsze samopoczucie jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 6 miesięcy. Lek Alantan Plus można stosować w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego użycia leku, nie przekraczając terminu ważności umieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Alantan plus – wskazania do stosowania leku

Lek jest wskazany do pielęgnacji skóry podrażnionej i suchej, w leczeniu otarć, pęknięć skóry, niewielkich skaleczeń, przy leczeniu oparzeń słonecznych oraz tych po radioterapii i fototerapii. Alantan plus zapobiega odparzeniom u niemowląt, nadmiernemu rogowaceniu skóry dłoni i stóp. Jest także stosowany wspomagająco w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku alergicznym, zapaleniu błony śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi. 

Pamiętajmy jednak, że w przypadku braku poprawy po tygodniu stosowania wymaga konsultacji z lekarzem. 

Alantoina zawarta w leku Alantan plus działa złuszczająco oraz osłaniająco na skórę, przywracając nawilżenie. Dodatkowo wspomaga leczenie ran przez pobudzanie wzrostu nowej tkanki. Substancja czynna, jaką jest alantoina, stosowana regularnie może zapobiegać nadmiernemu rogowaceniu skóry oraz nadmiernemu odkładaniu się keratyny.

Deksopantenol. o czym już wspominaliśmy, głęboko wnika w skórę, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas pantotenowy występuje w przypadku uszkodzeń i różnego rodzaju chorób skóry. Deksopantenol ma zdolność wiązania wody zwiększając tym samym elastyczność skóry. 

Zobaczcie, co robić po oparzeniu słonecznym. Jak sobie pomóc?

Zobacz film: Co robić po oparzeniu słonecznym? Źródło: Dzień Dobry TVN

Alantan plus – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na którykolwiek z jego składników. 

Nie wolno go stosować do oczu, na ostre stany zapalne skóry, przebiegające z wysiękiem.

Jeśli podczas stosowania leku wystąpią objawy niepożądane należy przerwać jego stosowanie. Objawy niepożądane to np. zaczerwienienie, uczucie swędzenia.

Leku nie można stosować po terminie ważności. Wszystkie środki farmaceutyczne po dacie ważności lub po zakończeniu kuracji powinny zostać odniesione do punktu aptecznego. Wyrzucanie leków do kanalizacji powoduje zanieczyszczenie środowiska. Leków nie wolno także wyrzucać do śmieci. 

Alantan plus – interakcje

Nie stwierdzono oddziaływania leku Alantan plus z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę. Lek nie wpływa na obsługę maszyn, a pacjentki w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed jego zastosowaniem. 

Alantan plus – skutki uboczne

Lek może powodować pojawienie się miejscowej reakcji skórnej, np. kontaktowego zapalenia skóry. Może także podrażniać skórę i powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Data aktualizacji: 05.08.2019,
Opublikowano: 01.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej