Aktywność fizyczna w czasie ciąży wpływa na lepszą jakość mleka matki
Peter Cade/getty images
Tak twierdzą naukowcy z Ohio State University. Co więcej, umiarkowane ćwiczenia w trakcie dziewięciu miesięcy ciąży mogą zmniejszyć wystąpienie takich schorzeń u dziecka jak: choroby serca, cukrzyca, otyłość.
Kobiety, które ćwiczą produkują zdrowsze mleko
Zespół badawczy z Ohio State University pod kierownictwem dr Kristin Stanford dowiódł, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne w trakcie ciąży mogą zwiększać jakość mleka matki, co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy oraz otyłości u dziecka. Jak to możliwe? Profesor fizjologii i biologii komórki - dr Stanford tłumaczy, że ma to związek z zawartymi w mleku matki - oligosacharydami 3'-sialilolaktozą, które chronią dzieci. 3'SL jest syntetyzowany tylko w gruczole sutkowym i tylko podczas laktacji.
Aktywność kobiet pod lupą
Amerykańscy naukowcy przebadali mniej więcej 150 kobiet w ciąży raz chwilę po porodzie. Dzięki urządzeniom, które śledziły aktywność, wysnuto następujące wnioski: te panie, które dziennie wykonywały więcej kroków, miały w swoim pokarmie większe stężenie 3'SL. Co więcej, dwa miesiące po porodzie wskaźnik utrzymywał się na tym samym poziomie.
Naukowcy podkreślają jednocześnie, że poziomy 3'SL nie są zależne od intensywności treningu, warto więc zadbać chociażby o umiarkowaną aktywność w trakcie ciąży np. spacery czy joga. Jednak nie należy wywierać na kobietach żadnej presji.
źródło: Helathline
Zobacz film: Basia Tworek i joga dla kobiet w ciąży
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 06.07.2020,
Opublikowano: 06.07.2020 r.
Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?
Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.
Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.
Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej.
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.
Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.
W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.
Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.
Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.
Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.