Agenezja nerek – przyczyny, objawy i wady współistniejące

Fot. HYWARDS / gettyimages.com

Agenezja nerki jednostronna prowadzi do wzrostu ryzyka nadciśnienia u dziecka, pojawienia się białka w moczu czy rozwoju niewydolności nerek. Obustronna agenezja jest wadą letalną, czyli związaną z wysoką śmiertelnością.

Agenezja nerki bardzo często współistnieje z innymi wadami układu moczowo-płciowego. Wrodzone wady tego układu to jeden z najczęstszych problemów pediatrii. Agenezja, czyli brak rozwoju jednej nerki bądź rzadziej obu, niesie ryzyko wielu powikłań. Współczesna diagnostyka prenatalna i neonatologiczna pozwala na wczesne rozpoznanie wad układu moczowego u dziecka.

Czym jest agenezja nerki?

Agenezja nerki oznacza niewykształcenie się, czyli brak, nerki. Należy do wad wrodzonych nerek i jest jedną z przyczyn schyłkowej niewydolności tego układu u najmłodszych pacjentów. Obecnie takie wady można wykrywać jeszcze w łonie matki, a przez to skutecznie leczyć je po urodzeniu. Przed pojawieniem się badań prenatalnych do rozpoznania wad wrodzonych układu moczowego często dochodziło w okresie niemowlęcym, kiedy obserwowano kolejne powikłania danej wady, np. zakażenia dróg moczowych czy niewydolność nerek.

Agenezja jednostronna oznacza, że dziecko ma jedną nerkę. Agenezja obustronna jest bardzo ciężką wadą, związaną z wysoką śmiertelnością. Jednym z wykładników ciążowych tego, że u dziecka nie wykształciły się nerki, jest małowodzie wykazane podczas badania ultrasonograficznego (USG). Oczywiście małowodzie nie jest objawem wyłącznie związanym z agenezją nerki, jednak skrajne małowodzie może jak najbardziej nasuwać takie podejrzenie.

Objawy agenezji nerki

Trudno mówić o objawach agenezji nerek. Rozpoznać można ją przede wszystkim na nieprawidłowym obrazie ultrasonograficznym. Dziecko może nie prezentować żadnych objawów klinicznych choroby. Jednostronna agenezja nerek wiąże się często z przerostem drugiej, rozwiniętej nerki. Musi ona bowiem częściowo nadrobić funkcje brakującego miąższu nerki. Agenezja nerki zwiększa ryzyko nadciśnienia, obecności białka w moczu, a także niewydolności nerek. Sama agenezja nerek jako wada wrodzona, czy też utrata nerki, nie jest przyczyną uszkodzenia miąższu drugiej nerki. Jednak konieczne jest regularne monitorowanie stanu dziecka, szczególnie w przypadku małej masy urodzeniowej. Wrodzone wady układu moczowego często współistnieją z innymi wadami wrodzonymi.

Dzieci z agenezją nerek często rozwijają tzw. zespół Pottera, czyli charakterystyczne zniekształcenie twarzy wywołane uciskiem tkanek sąsiadujących w łonie matki. Fizjologicznie płód chroniony jest przez wody płodowe, stanowiące swego rodzaju amortyzację. W przypadku agenezji nerek, tego płynu nie ma. Nos dziecka jest wtedy płaski, podbródek cofnięty, uszy są nisko osadzone. Ponadto może dochodzić do deformacji kończyn i innych zniekształceń ciała.

Przyczyny agenezji nerek

Agenezja czy też niedorozwój nerki to wady wrodzone, których przyczyny nie zostały do końca poznane. Można dopatrzeć się udziału czynników genetycznych w rozwoju agenezji nerek, tym bardziej że może ona mieć charakter rodzinny, dziedziczony w sposób dominujący. Obustronna agenezja nerek jest wadą letalną.

Wady współistniejące z agenezją nerek

Agenezja nerek może być wadą izolowaną, jednak mogą jej towarzyszyć również inne wady wrodzone. Wśród dodatkowych zaburzeń układu moczowego u dzieci z agenezją nerki wymienia się:

  • refluks pęcherzowo-moczowodowy,
  • przypęcherzowe zwężenie moczowodu,
  • podmiedniczkowe zwężenie moczowodu.

Zobaczcie, jak zadbać o nerki, żeby na długo pozostały zdrowe:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.09.2018,
Opublikowano: 11.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej