Acodin – jak działa lek i kiedy go stosować?

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Acodin to farmaceutyk stosowany w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Preparat ma w swoim składzie dekstrometorfan bromowodorku, pochodną kodeiny. Związek ten oddziałuje na ośrodek kaszlu w mózgu. Jak działa preparat? W jakich sytuacjach jest stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?

Substancją czynną w Acodinie jest dekstrometorfan bromowodorku. Substancja wykazuje działanie przeciwkaszlowe. Dodatkowo oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i hamuje odruch kaszlu, ale nie wpływa na działanie aparatu rzęskowego w oskrzelach.

Dodatkowo w skład leku wchodzą celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, skrobia ziemniaczana, powidon 90F, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.

Acodin – kiedy jest stosowany?

Acodin to lek stosowany u pacjentów którym dokucza tzw. suchy kaszel (wydzielina w płucach nie odrywa się). Dolegliwość może pojawić się zarówno w czasie przeziębienia, jak i u osób, u których z powodu wdychania drażniących substancji doszło do podrażnienia górnych dróg oddechowych.

Acodin - przeciwwskazania do stosowania leku

Trzeba jednak pamiętać, że nie u wszystkich pacjentów z dokuczliwym kaszlem podanie Acodinu będzie najlepszym rozwiązaniem. Preparat może być niebezpieczny dla osób, które są uczulone lub nadwrażliwe na choćby jeden ze składników leku. Acodin nie może być stosowany u osób, które przyjmują inhibitory monoaminooksydazy (MAO) (lub przyjmowały je w ciągu ostatnich dwóch tygodni), chorują na astmę oskrzelową, niewydolność oddechową lub są zagrożone jej wystąpieniem. Acodinu nie mogą przyjmować również kobiety, które karmią swoje dziecko piersią. Ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży. W ich przypadku przyjęcie jakiegokolwiek leku bez konsultacji z lekarzem może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić zarówno u kobiety, jak u płodu.

Dużą ostrożność przy stosowaniu leku muszą zachować osoby, które mają problemy z nerkami (zwłaszcza ze znaczną niewydolnością nerek) lub wątrobą. Acodin może być niebezpieczny dla osób, które zmagają się z chorobą układu oddechowego związaną z nadmierną produkcją śluzu (np. przy zapaleniu oskrzeli). W przypadku tych chorych konieczne może być zmniejszenie dawki leku lub wybranie innego preparatu.

Dodatkowo dzieci oraz młodzież powinny mieć ograniczony dostęp do leku. Znane są przypadki nadużywania Acodinu właśnie przez dzieci i młodzież.

Preparat nie wpływa na funkcje motoryczne organizmu. Po jego spożyciu można bez obaw prowadzić samochód oraz obsługiwać maszyny.

Acodin – dawkowanie

Acodin ma postać tabletek. Zaleca się, aby osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły dwanaście lat przyjmowały nie więcej niż 15 mg co 4 h lub 30 mg co 6–8 h. Dzienne spożycie substancji czynnej zawartej w leku nie może przekroczyć 120 mg/d, czyli ośmiu tabletek w ciągu doby. W przypadku osób z niewydolnością nerek lub wątroby decyzję o przepisaniu leku może podjąć tylko lekarz specjalista. Od jego oceny stanu pacjenta będzie zależała także dawka leku.

Lek można przyjmować razem z jedzeniem. Najlepiej popić go niewielką ilością wody. Przyjęcie większej dawki niż ta przepisana przez lekarza może zaburzyć funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.

Kaszel suchy czy mokry? Czym się różnią? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Źródło: 36,6

Acodin – działania niepożądane

Przyjmowanie Acodinu – tak samo, jak każdego innego leku – wiąże się z występowaniem działań niepożądanych. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Acodin może wywołać nadmierną senność, zawroty głowy oraz problemy z układem pokarmowym. Niekiedy pojawiają się także: problemy ze skórą i reakcje alergiczne, takie jak wysypka ze świądem, pokrzywka, trwałe wykwity polekowe, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i reakcja anafilaktyczna, zaburzenia psychotyczne, w tym omamy i splątanie, ruchy mimowolne (dystonia), zwłaszcza u dzieci; objawy neurologiczne, w tym senność, zawroty głowy pochodzenia obwodowego lub ośrodkowego, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa oraz oczopląs.

Acodin – czy wchodzi w interakcję z innymi lekami?

Acodin może wchodzić w reakcję z inhibitorami MAO. Leków nie można przyjmować równocześnie, a jeśli inhibitory MAO były przyjmowane to Acodin można przyjąć dopiero po dwóch tygodniach od zakończenia terapii. Osoby, które nie zastosują się do zaleceń muszą liczyć się z wystąpieniem: zawrotów głowy, nadmiernym pobudzeniem, wzrostem temperatury ciała, nudności, drżenia mięśni, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.

Szczególną ostrożność przy stosowaniu Acodinu powinny zachować osoby chorujące na chorobę Parkinsona lub depresję. Badania pokazują, że Acodin może zaburzyć działanie farmaceutyków stosowanych w leczeniu tych schorzeń. W tym przypadku decyzja o przepisaniu Acodinu należy do lekarza.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że Acodin może wejść w reakcję praktycznie z każdym lekiem. Tym samym pacjenci, którym lekarz chce przepisać farmaceutyk powinny zawczasu poinformować specjalistę o przyjmowanych przez siebie lekach, także tych wydawanych bez recepty (dotyczy to także witamin i suplementów diety).

Acodin nie może być łączony z alkoholem. Substancja czynna zawarta w leku – dekstrometorfan – wzmacnia działanie alkoholu.

Należy pamiętać, że lek działa jedynie objawowo i nie usuwa problemu. Jeśli po upływie siedmiu dni stosowania dolegliwości nie ustąpią konieczna jest konsultacja z lekarzem. Preparat nie może być przechowywany w temperaturze wyższej niż 25 stopni Celsjusza.

Acodin - przedawkowanie

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może wywołać nadmierne pobudzenie, objawy neurologiczne, w tym senność, zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa, nudności, wymioty, ataksja oraz oczopląs. W niektórych przypadkach pojawiają się także zaburzenia psychotyczne, w tym omamy i splątanie. Bardzo duże dawki dekstrometorfanu mogą spowodować depresję oddechową (spowolnienie oddechu). W przypadku przedawkowania trzeba jak najszybciej zastosować leczenie objawowe. Można zastosować płukanie żołądka. Donoszono o skutecznym zastosowaniu naloksonu, jako specyficznego antagonisty dektrometorfanu podczas przedawkowania u dzieci.

Uwaga! Dekstrometorfan bromowodorku, czyli pochodna kodeiny w dużych ilościach pobudza wydzielanie dopaminy oraz serotoniny. Oba hormony pobudzają ośrodek w mózgu odpowiedzialny za stan euforii. Dlatego niektóre młody osoby sięgają po Acodin, aby się odurzyć.

Data aktualizacji: 29.07.2019,
Opublikowano: 22.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej