8 tydzień ciąży – co widać na USG? Jak duży jest brzuch i jakie objawy najczęściej występują?

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

8 tydzień ciąży kończy jej 2 miesiąc. Wraz z jego końcem spada największe ryzyko, że dojdzie do poronienia – do 90% z nich dochodzi wcześniej. Płód wciąż wygląda jak kijanka, choć ma już wyraźnie zarysowane kończyny.

Kobieta w 8 tygodniu ciąży może czuć się bardzo źle ze względu na osłabienie i inne objawy wywołane ciążą. W tym czasie należy dużo odpoczywać, spacerować na świeżym powietrzu, dobrze się odżywiać i unikać stresu.

8 tydzień ciąży a 8 tydzień od zapłodnienia. Który to miesiąc?

Wiek ciąży liczy się nie od momentu poczęcia, a od pierwszego dnia cyklu, w którym doszło do zapłodnienia. Tak więc 8 tydzień ciąży to 2 miesiąc i połowa II trymestru. 8 tydzień od zapłodnienia będzie w 10 tygodniu ciąży. 

Największe ryzyko poronienia już minęło, jeżeli serce płodu bije, nie należy się martwić.

8 tydzień ciąży – objawy

Kobiecie w 8 tygodniu ciąży nieustannie towarzyszą mdłości, wymioty i nadwrażliwość na zapachy. Warto otaczać się przyjemnymi i delikatnymi zapachami, a w momentach najsilniejszych mdłości unikać gotowania. Z pomocą mogą przyjść także napary z ziół – rumianku albo imbiru.

Zobacz także: Herbata rumiankowa dla przyszłych mam - czy w ciąży można pić rumianek?

Piersi nadal są nabrzmiałe i bolesne, dlatego, jeżeli jeszcze się tego nie zrobiło, należy kupić odpowiednio dopasowany, miękki stanik z naturalnego materiału. Dobrze jest również nawilżać skórę piersi, aby uchronić się przed powstaniem na nich rozstępów.

Uporczywa zgaga wywołana jest zmianami hormonalnymi. Stosowanie większości popularnych leków jest szkodliwe dla płodu, dlatego powinno się sięgać po naturalne sposoby jej leczenia – pomocne mogą być migdały, woda z łyżeczką sody oczyszczonej bądź siemię lniane.

Zobacz także: Co pomaga na zgagę w ciąży? Domowe sposoby i leki dla przyszłej mamy

Kobiecie w 8 tygodniu ciąży wciąż mogą towarzyszyć zaparcia. Aby im zapobiegać, powinna ona spożywać produkty bogate w błonnik i nie rezygnować z aktywności fizycznej. Jeżeli problem ten staje się niezwykle uporczywy, warto skonsultować się z lekarzem.

Silne wahania nastroju wciąż mogą uprzykrzać życie całej rodzinie. Bliscy ciężarnej powinni pamiętać, że ich wsparcie jest niezwykle ważne dla dobra matki i rozwijającego się dziecka i przymykać oko na jej nietypowe zachowania.

Inną uciążliwą dolegliwością pojawiającą się w tym okresie jest zwiększona ilość wydzieliny w pochwie. Aby zmniejszyć dyskomfort, najlepiej jest zakupić jednorazowe wkładki ciążowe i zmieniać je kilkakrotnie w ciągu dnia.

8 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch w 8 tygodniu ciąży wciąż jest niewidoczny dla większości osób, choć mama może zauważyć jest lekkie zaokrąglenie talii i wybrzuszenie tuż nad spojeniem łonowym.

8 tydzień ciąży – USG , USG 3D i inne badania

Jeśli przyszła matka nie była jeszcze u ginekologa, powinna to zrobić jak najszybciej. Lekarz zleci listę podstawowych badań, między innymi morfologię krwi, badanie ogólne moczu, grupę krwi oraz obecność przeciwciał przeciwko kile i różyczce. Ponadto wykonane zostanie pierwsze badanie USG.

Osoby, które miały już wykonane pierwsze ciążowe USG, mogą spokojnie poczekać z wykonywaniem kolejnego do 10–13 tygodnia ciąży, kiedy wykonuje się przesiewowe USG genetyczne. USG 3D nie wykonuje się w 8 tygodniu ciąży, gdyż jest jeszcze na to za wcześnie – trzeba poczekać do jej połowy.

8 tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka i zarodka, tętno płodu

Wielkość pęcherzyka ciążowego na początku 8 tygodnia wynosi około 31 mm, w jego połowie – 34 mm, a pod koniec – 37 mm. Zarodek ma 15 mm, a jego tętno powinno wynosić 149–172 uderzeń na minutę.

Dziecko w 8 tygodniu ciąży

Choć płód w 8 tygodniu ciąży mierzy nie więcej niż 2 cm i waży około 1 g, to ma już przynajmniej częściowo wykształcone wszystkie narządy, a część z nich podjęła już nawet pracę.

Nadal wykształcają się kończyny. Do końca 8 tygodnia ciąży u zarodka pojawiają się małe stopy i dłonie, których palce są połączone błoną i posiadają linie papilarne układające się w niepowtarzalny sposób.

W 8 tygodniu ciąży powstaje ucho wewnętrzne, dzięki któremu płód potrafi oceniać swoje położenie i wyczuwać ruch. Na tym etapie uspokaja go kołysanie wywołane przez miarowe ruchy matki podczas chodzenia.

8 tydzień ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza w 8 tygodniu jest już widoczna na USG. Brzuch przyszłej matki szybciej się powiększa niż w przypadku zwykłych ciąż i może ona już teraz odczuwać, że ubrania robią się ciasne.

Objawy w ciąży bliźniaczej również są o wiele bardziej nasilone niż zazwyczaj. Pojawiają się bardziej dokuczliwe mdłości i częstsze wymioty oraz silniejsze zmęczenie. Kobiety powinny prowadzić oszczędny tryb życia, przygotowując się na trudy ciąży mnogiej.

Poronienie w 8 tygodniu ciąży

Poronienie w 8 tygodniu ciąży jest najczęściej spowodowane wrodzonymi wadami płodu. Jeżeli do niego dojdzie, należy udać się do lekarza.

Objawy rozpoczynającego się poronienia to:

  • ból brzucha,
  • ból krzyża,
  • krwawienie,
  • plamienia,
  • gorączka (rzadko).

Na tym etapie często możliwe jest jeszcze uratowanie ciąży, jeśli jednak dojdzie do silnego krwotoku, należy pogodzić się z jej utratą i upewnić się, czy jama macicy oczyściła się samoistne czy też konieczny jest zabieg.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej