Nie wszystkie kobiety odczuwają objawy w 5 tygodniu ciąży i nie zawsze zdają sobie z niej sprawę. Tym bardziej, że zdarza się, że krwawienie implantacyjne jest brane za okres lub testy ciążowe nie dają jeszcze pozytywnego wyniku. Jeżeli jednak test wykazał ciążę, to ginekolog może już ją potwierdzić, robiąc USG.
5 tydzień ciąży a 5 tydzień od zapłodnienia
5 tydzień ciąży to 3 od zapłodnienia, a nie 5. 5 tydzień od zapłodnienia będzie w 7 tygodniu ciąży. Wiąże się to z faktem, że wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, a nie od momentu poczęcia.
5 tydzień ciąży – objawy
W 5 tygodniu ciąży przyszłej matce mogą towarzyszyć ospałość i ciągle zmęczenie, a czasami uczucie zimna wieczorami. Dlatego niektóre kobiety mylą te objawy z przeziębieniem.
W tym czasie u kobiety mogą się już pojawić mdłości i wymioty. Są one spowodowane wysokim poziomem hormonów, które są potrzebne do zapewnienia rozwoju zarodka. Dodatkowo może je potęgować nadwrażliwość na zapachy i większa niż zazwyczaj ilość kwasu żołądkowego. Mdłości można do pewnego stopnia złagodzić dzięki:
- powolnemu wstawaniu z łóżka – po obudzeniu warto spędzić w nim jeszcze około 15 minut,
- zaczynaniu dnia od szklanki wody,
- piciu naparów ziołowych z rumianku, siemienia lnianego lub imbiru,
- aromatyzowaniu domu lekkimi i przyjemnymi dla ciężarnej zapachami,
- stosowaniu pochłaniaczy zapachów w lodówce.
Najwięcej zmian kobieta może zauważyć w obrębie piersi, które mają większy rozmiar i stały się tkliwe i bolesne. Bardzo możliwe, że powiększyła się i ściemniała także obwódka wokół sutków, chociaż najczęściej dzieje się to w późniejszym czasie.
5 tydzień ciąży – co widać na USG? Wielkość pęcherzyka
5 tydzień ciąży da się potwierdzić za pomocą USG, jednak rodzice mogą być rozczarowani tym, jak wygląda zdjęcie. Na początku tego etapu może być widoczny tylko pęcherzyk ciążowy, który wygląda jak mała kropka. Pod koniec 5 tygodnia wprawne oko lekarza dostrzeże, że w jego wnętrzu pojawił się pęcherzyk żółtkowy i 2–3 mm zarodek.
Wielkość pęcherzyka ciążowego na początku 5 tygodnia wynosi około 10 mm, a pod jego koniec – 16.
5 tydzień ciąży – jak wygląda zarodek?
Zarodek pod koniec 5 tygodnia ciąży ma 2–3 mm długości i wyodrębnioną od reszty ciała głowę, która stanowi połowę jego długości. Co więcej zaczęła się wykształcać twarz – oczy, uszy i nos już są, choć na razie umiejscowione inaczej niż u noworodka. Będą się powoli przesuwać w trakcie ciąży.
Zaczyna się też tworzyć cewa nerwowa, z której powstanie cały układ nerwowy dziecka. Z tego powodu 5 tydzień ciąży to okres, w którym płód jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Najmniejsza ilość alkoholu lub leków może wpłynąć na jego rozwój. Ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i chroni przed powstawaniem wad rozwojowych.
W 5 tygodniu ciąży u zarodka tworzy się także mózg, który już teraz podejmuje pracę oraz kręgosłup. Powstaje szczęka, język i zawiązki zębów.
Myślisz o zajściu w ciążę, a może właśnie spodziewasz się dziecka? Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonać:
5 tydzień ciąży – czy krwawienie, plamienie i bóle brzucha to objawy poronienia?
W 5 tygodniu ciąży może wystąpić plamienie, które nie będzie świadczyć o poronieniu Należy w takim wypadku udać się natychmiast do lekarza, który oceni stan zarodka i zapisze odpowiednie leki. Plamienie na początku ciąży może wynikać ze zmian hormonalnych.
Krwawienie w 5 tygodniu ciąży oznacza, że doszło do poronienia. Najczęściej do 8 tygodnia ciąży nie wymaga ono później interwencji lekarza i czyszczenia jamy macicy, jednak zawsze warto udać się do ginekologa. Samoistne poronienia przed 6 tygodniem kończą około 25% ciąż. Większość z nich spowodowana jest obumarciem jaja płodowego lub wadami rozwojowymi pojawiającymi się na wczesnym etapie, należy więc skonsultować się z lekarzem i przesadnie nie martwić o przyszłe ciąże.
Ból brzucha czy delikatne skurcze macicy nie są powodem do obaw. Mogą mieć one wiele przyczyn – zarówno implantacja zarodka, jak i rozciąganie się macicy mogą być bolesne, szczególnie dla osób, które wcześniej nie rodziły. Do lekarza należy udać się, jeśli ból będzie bardzo silny, lub będą mu towarzyszyć silne skurcze, plamienie czy krwawienie.
5 tydzień ciąży bliźniaczej
W 5 tygodniu ciąży można czasem dostrzec ciążę bliźniaczą. Do tej wiadomości należy podejść z dystansem, gdyż często okazuje się, że to, co lekarz brał za drugi pęcherzyk, było drobnym krwiakiem macicy. Ponadto w przypadku ciąż bliźniaczych do 12 tygodnia może dojść do wchłonięcia się jednego z płodów.
Mimo tego warto jak najszybciej rozpoznać ciążę bliźniaczą, gdyż jest ciąża wysokiego ryzyka jest ona zawsze otaczana większą opieką ze strony lekarza. Matki bliźniąt powinny wykonywać więcej badań i robić częściej USG, co pomaga na szybkie wychwycenie komplikacji i zminimalizowanie dolegliwości, które częściej występują w przypadku ciąż bliźniaczych.