4 tydzień ciąży – jakie mogą wystąpić objawy? Co widać na USG?

Fot: Piotr Adamowicz / stock.adobe.com

4 tydzień ciąży kończy się datą spodziewanej miesiączki. Jeżeli ona nie nastąpi, należy zrobić test ciążowy i udać się na USG w celu potwierdzenia, że doszło do zapłodnienia. Plamienie w 4 tygodniu ciąży może być krwawieniem implantacyjnym.

W 4 tygodniu ciąży objawy, których doświadcza kobieta, wciąż są na tyle mało specyficzne, że mało kto orientuje się, że doszło do zapłodnienia. Brzuch jest jeszcze niewidoczny, nie występują mdłości, a dolegliwości przypominają u większości osób intensywny zespół napięcia przedmiesiączkowego.

4 tydzień ciąży a 4 tydzień od zapłodnienia

4 tydzień ciąży jest ostatnim 1 miesiąca, kończy się więc on datą spodziewanej miesiączki. Z reguły o ciąży mówi się dopiero od jej 5 tygodnia, po tym jak nie wystąpiło krwawienie miesięczne. Warto pamiętać, że 4 tydzień ciąży to nie jest 4 tydzień od zapłodnienia. Tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki, w związku z czym wiek ciąży jest 2 tygodnie dłuższy od rzeczywistego wieku płodu. Według tego sposobu liczenia do owulacji i zapłodnienia dochodzi więc na początku 3 tygodnia ciąży, a w 4 tygodniu ciąży morula przedostaje się macicy, aby zagnieździć się w jej ścianie. W ten sposób powstaje blastocysta, z której komórek tworzą się zarodek, worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy.

4 tydzień ciąży – USG i testy ciążowe

W 4 tygodniu ciąży zarodek ma wielkość ziarnka maku, jednak można go już zobaczyć podczas badania USG. Niektóre testy ciążowe są w stanie wykryć, że doszło do zapłodnienia już po 7 dniach od stosunku – nie ma jednak gwarancji, że tak się stanie – czasem poziom hCG jest na tyle niski, że testy wykrywają go dopiero w 6 tygodniu ciąży. Warto też pamiętać, że około 25% zapłodnień kończy się samoistnym poronieniem przed 6 tygodniem ciąży. Dlatego tak wczesna diagnostyka nie ma sensu, ze względu na trudne emocje, których mogliby doświadczyć rodzice. Na USG lepiej jest udać się pod koniec 5 tygodnia lub w 6 tygodniu ciąży, ponieważ wtedy lekarz może już określić, czy zarodek odpowiednio się zagnieździł i bije mu serce.

4 tydzień ciąży – objawy

Najpewniejszym objawem świadczącym o ciąży jest brak okresu. Na to jednak trzeba poczekać do początku 5 tygodnia. W 4 tygodniu może wystąpić plamienie (krwawienie) implantacyjne, które jest bardzo skąpe i nie zawiera skrzepów – pojawia się ono w momencie zagnieżdżenia się moruli w jamie macicy. Warto pamiętać, że krwawienia implantacyjnego doświadcza tylko co 4 kobieta. Innymi objawami towarzyszącymi zagnieżdżaniu się zarodka są skurcze macicy, ból podbrzusza lub ból krzyża.

W 4 tygodniu ciąży przyszła mama może też odczuwać różne niespecyficzne objawy. Część z nich przypomina nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego (nabrzmiałe i bolesne piersi, silne wahania nastroju). Dodatkowo mogą pojawić się objawy, które wyglądają jak przeziębienie lub infekcja – zmęczenie, senność, ból głowy, uczucie zimna, dreszcze, mdłości czy częstsze chodzenie do toalety. Nie u wszystkich kobiet występują te najwcześniejsze symptomy, a przez inne są mylone z chorobą.

Objawem rzadko kojarzonym z ciążą, a czasami pojawiającym się już na jej wczesnym etapie, jest metaliczny posmak w ustach. Jest to wywołane silnymi zmianami hormonalnymi w organizmie przyszłej mamy.

Płód w 4 tygodniu ciąży

Jeżeli dojdzie do zagnieżdżenia blastocysty w ścianie macicy, to zaczyna ona pobierać tlen i składniki odżywcze od matki, a jej komórki nadal się dzielą i zaczynają różnicować. Komórki zarodka dzielą się na trzy części (listki zarodkowe) – ektodermę, endodermę i mezodermę – z których potem powstają różne organy dziecka.

Z ektodermy wytwarzają się: układ pokarmowy, narządy zmysłów i nabłonki. Z endodermy – układ pokarmowy, oddechowy, moczowy oraz niektóre gruczoły. Z komórek mezodermy powstaje zaś układ wydalniczy, krwionośny, limfatyczny, rozrodczy i ruchu.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Plamienie, krwawienie i ból brzucha w 4 tygodniu ciąży

Plamienie 4 tygodniu ciąży najczęściej jest implantacyjne. Należy wtedy czekać na rozwój wypadków i dla pewności zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej oraz stosunków seksualnych.

Ból brzucha w tym czasie również może być wywołany zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy. Pojawia się on szczególnie u kobiet, które wcześniej nie rodziły.

Krwawienie w 4 tygodniu ciąży może świadczyć o samoistnym poronieniu. Jeżeli jest dużo bardziej obfite niż normalne krwawienie miesięczne lub przedłuża się, warto udać się do ginekologa. Większość poronień, do których dochodzi przed 8 tygodniem ciąży, nie wymaga dodatkowego czyszczenia jamy macicy przez lekarza.

4 tydzień ciąży – jak postępować?

Kobieta podejrzewająca, że jest 4 tygodniu ciąży, powinna zachować spokój i czekać na potwierdzenie diagnozy przez lekarza. Jeżeli test ciążowy wyszedł pozytywnie, z 99% pewnością świadczy to o tym, że doszło do zapłodnienia.

W tym czasie kobieta powinna zrezygnować z alkoholu, papierosów i większości leków. Jeżeli nie występują plamienia, nie musi ograniczać stosunków seksualnych ani aktywności fizycznej. Wskazane jest natomiast przyjmowanie kwasu foliowego i stosowanie zdrowej diety.

Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej