37 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy

Fot: Nils Hendrik Mueller / gettyimages.com

37 tydzień ciąży to moment, w którym ciężarna kobieta powinna jak najwięcej wypoczywać. Cześć przyszłych mam może zacząć odczuwać ból w podbrzuszu, który będzie narastał do porodu. Główny rozwój dziecka już się zakończył. Jest ono w pełni przygotowane do życia w środowisku zewnętrznym.

37 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko jest już przygotowane do przyjścia na świat. Ciągle nabiera tkanki tłuszczowej (około 25 g dziennie), a układ oddechowy doskonali swoje funkcje. Dziecko przyjęło już pozycję do porodu. Organizm przyszłej matki jest mocno obciążony. Ciąże rozwiązane pod koniec tego tygodnia określa się jako donoszone, a porody – odbyte o czasie.

37 tydzień ciąży – który to miesiąc?

37 tydzień ciąży to 9, a zarazem ostatni miesiąc ciąży. Jest to druga połowa 3 trymestru ciąży.

Dolegliwości przyszłej mamy w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży brzuch kobiety jest już bardzo duży i znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Nasilają się bóle kręgosłupa i uczucie ociężałości. Przesunął się środek ciężkości, dlatego też mogą nasilić się problemy z utrzymaniem równowagi. Przyszłe mamy powinny zachować szczególną czujność podczas schodzenia po schodach czy wychodzenia z wanny. Mogą doświadczyć rwy kulszowej, która objawia się drętwieniem, mrowieniem i osłabieniem mięśni oraz bólem w obrębie kończyn dolnych. Dno macicy obniża się, na skutek czego przyszłej mamie znacznie łatwiej się oddycha. Znajduje się około 3–4 centymetrów poniżej wyrostka mieczykowatego. Niestety nadal odczuwane mogą być zgaga czy zaparcia.

Organizm matki jest bardzo obciążony. Powinna jak najwięcej wypoczywać. Serce pompuje nawet o 45% więcej krwi niż zwykle. Wiązadła w miednicy rozciągają się coraz bardziej w wyniku nacisku główki dziecka na kości. Zmniejsza się ilość wód płodowych. Podczas 37 tygodnia ciąży nasilają się skurcze Braxtona-Hicksa, które intensywnie przygotowują ciało kobiety do porodu. Mogą pojawiać się kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu. Często mylone są z właściwymi skurczami porodowymi.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

Ciężarnym dokuczają spore problemy ze snem, ponieważ ciężko znaleźć dogodną pozycję do odpoczynku. Zaleca się układanie na lewym boku, które łagodzi ucisk żyły głównej i aorty. Odradza się spanie na plecach, które nasila dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ciężarnym doskwierają: obrzęki nóg, dłoni i twarzy, świąd skóry na brzuchu spowodowany jej rozciągnięciem, zniecierpliwienie, niepokój, znużenie i podniecenie.

Przyszła mama powinna wykonywać ćwiczenia Kegla (co najmniej 25 razy dziennie), które ułatwią poród. Końcówka ciąży to również coraz częstsze uczucie twardnienia i ciągnięcia w dole brzucha.

Podczas 37 tygodnia ciąży przyszłym mamom zaczyna dokuczać ból podbrzusza, który będzie towarzyszył do dnia porodu. U ciężarnej może dojść do wypłynięcia czopa śluzowego, który dotychczas zatykał szyjkę macicy, przez co chronił przed możliwymi infekcjami. Jest to sygnał, że następuje rozwarcie szyjki macicy, co zwiastuje rozpoczynający się poród. 37 tydzień ciąży – poród

Do planowanego porodu pozostało około 3 tygodni. Od końca 37 tygodnia ciąży dziecko określane jest jako donoszone. Do porodu może dojść w każdej chwili, dlatego należy mieć już dokładnie przygotowane torby szpitalne dla matki i dziecka. Najlepiej zebrać już informacje dotyczące szpitala, w którym nastąpi rozwiązanie, podjąć kwestię obecności ojca dziecka przy porodzie, golenia spojenia łonowego czy wykonania lewatywy.

Poród w 37 tygodniu ciąży nie stanowi ryzyka dla życia dziecka. Płuca są na tyle rozwinięte, że po urodzeniu niemalże każde dziecko będzie potrafiło samodzielnie oddychać. Pęcherzyki płucne zostały wyścielone nabłonkiem i zaopatrzone w odpowiednie ilości surfaktantu, zapewniającego ich prawidłowe funkcjonowanie.

37 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Tempo wzrostu dziecka nie przebiega już tak szybko jak podczas ostatnich tygodni. Od tego momentu nabiera ono sił i tkanki tłuszczowej (około 25 g dziennie). Nagromadzony tłuszcz pomoże mu utrzymywać stałą temperaturę ciała i poziom glukozy we krwi po przyjściu na świat. Ma już wyrobiony odruch chwytania. Odbywa się intensywne mnożenie i rozwijanie komórek mózgowych. Proces ten będzie trwać jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie. Dobrze rozwinięte są już wszystkie zmysły, a jako ostatni rozwija się wzrok. Ponadto dziecko zdolne jest do przekazywania swoich stanów i potrzeb. Jest to komunikacja prenatalna. Należy unikać intensywnych bodźców, w tym hałasu, aby zapewnić dziecku spokój.

Na ciele dziecka tworzą się fałdki i dołeczki. Wygląda ono wtedy tak, jak w chwili porodu. Twarz jest już w pełni ukształtowana i staje się bardziej pucułowata. W zgięciach łokci, kolan, pachwinach i pod pachami pozostają resztki mazi płodowej.

Dziecko przyjęło ostateczną pozycje do porodu. Jeśli jest ustawione główką w dół, to najprawdopodobniej będzie to poród naturalny. Z kolei gdy przybrało inną pozycję, możliwe, że przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie. Lekarz może też zdecydować się na próbę obrócenia go w brzuchu mamy. Jednak nie zawsze daje to gwarancję powodzenia.

Waga dziecka w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 3 kg. Mierzy ono średnio 49–50 cm z wyprostowanymi nóżkami. Do czasu przyjścia na świat nie urośnie już dużo na długość.

Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży

Dziecko podczas 37 tygodnia ciąży rusza się zdecydowanie mniej. Osłabiona aktywność nie powinna być powodem do niepokoju. Zwyczajnie brakuje mu miejsca do swobodnego poruszania się.

Zobacz film: Jak się rozwija płód? Źródło: 36,6.


Bibliografia:

1. Welford H., Przewodnik po ciąży, porodzie i początkach rodzicielstwa. Do startu. Gotowi. Dziecko!, Glasgow, Health Scotland, 2004.

Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 05.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej