3 cenne wskazówki, które dostaliśmy od dziecięcej fizjoterapeutki

Getty Images

W jaki sposób prawidłowo przewinąć dziecko? Jak podnieść i położyć malucha, by nie zrobić mu krzywdy? Jakie buty na zewnątrz dobrać naszym pociechom? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzieliła nam fizjoterapeutka - Rita Calderaro - Poczmańska.

Jak prawidłowo zmienić dziecku pieluszkę?

Zmiana pieluszki wydaje się być czynnością nieskomplikowaną… a przynajmniej tak sądzą Ci, którzy przewijają dziecko od wielu miesięcy. Na początku jednak obowiązek ten może spędzić z powiek sen niejednej mamie czy tacie. Jak więc to robić?

Zacznij od rozłożenia pieluszki. Następnie złap malucha za krocze, połóż kciuk pod udo i przekręć dziecko na bok. Potem podsuń pieluszkę. Co dalej? W kolejnych krokach „odkładamy” pupę pociechy i zamieniamy ręce. Jeśli pojawi się taka potrzeba, popraw pieluchę, a potem ją zapnij.

A co zrobić, gdy zawartość starej pieluszki wypłynie na plecy dziecka? Dzięki temu systemowi przewijania, można bez problemu wyczyścić jego plecy. Dlaczego jeszcze przedstawiona technika jest dobrym rozwiązaniem?

Przeczytaj też: Tydzień Matki - artykuły tworzone z myślą o mamach

Stosując tę metodę nie zmieniamy napięcia mięśniowego, nie zmieniamy środka ciężkości w inne miejsce. Dzięki temu, że kulamy na boki malucha, pokazujemy mu prawidłowy wzorzec ruchowy do przekręcania się – tłumaczy fizjoterapeutka i dodaje - Najczęstszym błędem, jaki popełniają rodzice, jest podnoszenie nóżek do góry. […] Nie jest to sposób idealny dla naszego dziecka. Dużo lepiej zamienić to na system rotacyjny.

Więcej dowiesz się z filmu poniżej.

Źródło: Zdrowie

Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko?

Nasza ekspertka zdradziła nam, że powszechnie powtarzanym błędem przez rodziców podczas noszenia czy podnoszenia maluszka jest to, że chwytamy dziecko jedną ręką pod pupę, drugą pod główkę… i podnosimy. Dlaczego okazuje się to złą metodą? Bo w takiej pozycji nie zapewniamy ani bezpieczeństwa, ani stabilnego podparcia niemowlakowi. Dodatkowo dziecko musi się w takim ułożeniu całe napiąć. Warto wiedzieć, że jeśli mamy do czynienia z noworodkiem, wywołujemy u niego gwałtowne rozrzucenie rączek. Co to oznacza? Nasz maluch się wystraszył, że spada. Jak zatem podnieść dziecko, by zwiększyć jego komfort, stymulować go do prawidłowego obrotu i nie zaburzyć żadnego napięcia mięśniowego?

Przeczytaj też: Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Chwytamy malucha pod paszkę, swoje przedramię układamy na pieluszkę, nóżkę na przedramię. Drugą rękę kładziemy pod drugą paszkę, przekładamy dziecko na bok i podnosimy do góry. […]Następnie odwracamy malucha tyłem do siebie i opieramy o siebie. Potem zamieniamy ręce. […] Z tej pozycji możemy też łatwo przejść do pozycji fasolki - tłumaczy fizjoterapeutka.

Więcej dowiesz się z filmu poniżej.

Źródło: Zdrowie

Jak dobrać dziecku buciki do chodzenia na zewnątrz?

Wybór obuwia na dwór dla dziecka jest bardzo ważny. Przy zakupie należy kierować się przede wszystkim elastycznością podeszwy. Ona powinna przejść trzy testy. Pierwszy test? Łapiemy piętke i przód bucika i skręcamy. […] Dół musi łagodnie sobie chodzić. Drugim testem jest zgniatanie w poprzek podeszwy. Trzecim testem jest łapanie za piętę, a drugim palcem zginamy podeszwę buta i sprawdzamy, w którym miejscu załamie nam się podeszwa i z jaką łatwością. Podeszwa powinna się łamać mniej więcej w jednej trzeciej długości - tłumaczy Rita Calderaro - Poczmańska. 

Nasza eksperta zwróciła również uwagę, że obuwie w środku powinno mieć płaską wkładkę. Jakiekolwiek wybrzuszenia rozleniwiają mięśnie krótkie stopy. Wypukła kładka zadziała trochę tak, jak gips. Fizjoterapeutka uczuliła też, że sztywny zapiętek to nie jest obowiązkowy element obuwia dla dzieci.

Przeczytaj też: Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Więcej dowiesz się z filmu poniżej.

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej