14 tydzień ciąży – jaki wygląda dziecko i czy można już określić jego płeć?

Fot: pololia / stock.adobe.com

14 tydzień ciąży to moment, w którym matka jest już po USG genetycznym i może być prawie pewna, że w jej ciele rozwija się zdrowe dziecko. Towarzyszące ciąży objawy na tym etapie powinny być o wiele mniej uciążliwe niż w pierwszym trymestrze.

Kobiety w 14 tygodniu ciąży są nie tylko mniej zmęczone i zestresowane niż dotychczas, ale całe ich ciało wygląda zazwyczaj bardzo atrakcyjnie. To wszystko, potęgowane radością związaną z oczekiwaniem na dziecko, sprawia, że wiele kobiet uważa ten czas za najpiękniejszy w życiu.

14 tydzień ciąży – który to miesiąc?

14 tydzień ciąży to 2 tydzień 4 miesiąca i tym samym 2 trymestru. Matka powinna się czuć o wiele lepiej, a dziecko nadal intensywnie się rozwija.

Jakie objawy przynosi ze sobą 14 tydzień ciąży?

W wyniku wysokiego poziomu estrogenu częstym objawem pojawiającym się w 14 tygodniu ciąży jest obrzęk śluzówek w nosie i stałe poczucie, że jest on zatkany. Mogą do tego dołączyć częste krwawienia z nosa wywołane obrzękiem śluzówki i jej przekrwieniem. Jest to zupełnie normalne i nie stanowi powodu do obaw. U przyszłej matki mogą się pojawić już bóle pleców wywołane ciężarem macicy. Bardzo szczupłe kobiety powinny odpowiednio dużo przytyć, ponieważ bóle kręgosłupa w ciąży najczęściej występują właśnie u osób z niedowagą. Inne profilaktyczne działania to między innymi noszenie butów na płaskim obcasie, korzystanie z wygodnych foteli i częste spacery. Zapotrzebowanie na kalorie w 2 trymestrze rośnie nieznacznie, ale kobiecie mogą towarzyszyć napady silnego głodu, powinna więc uważać, aby się nie przejadać. Począwszy od 13 tygodnia przyszła matka powinna zacząć przybierać na wadze 400–500 g w tygodniu.

14 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Wraz z powiększającym się brzuchem, który powinien już być widoczny, rozciągają się więzadła macicy, co może wywoływać silne bóle w podbrzuszu, miednicy i pachwinach. Zachowanie aktywności fizycznej oraz masaże stóp mogą złagodzić te dolegliwości.

14 tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się dziecko?

Płód w 14 tygodniu ciąży wygląda jak miniaturowy człowiek z nieco za dużą głową. Większość jego organów już pracuje. Potrafi ssać palec, ziewać i reaguje na dotyk – na przykład ścianki macicy czy głowicy USG. Dotknięty w policzek instynktownie odwracałby głowę, aby szukać piersi matki. Mimo to wciąż potrzeba 5 kolejnych miesięcy, aby w pełni wykształciły się organy dziecka, a ono odpowiednio dużo przybrało na wadze. W tej chwili bowiem mierzy około 9–10 cm i waży 40–50 g.

Zobacz także: Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?

Czy 14 tydzień ciąży to dobry moment na zrobienie USG 3D? Czy będzie już na nim widać płeć dziecka? 

Jeżeli nie wymaga tego stan zdrowia matki, rzadko wykonuje się profilaktyczne USG w 14 tygodniu ciąży, gdyż kilka, kilkanaście dni wcześniej robione było dokładne badanie genetyczne. Nie ma jednak przeciwwskazań do przeprowadzenia USG w tym okresie, jeżeli w tym terminie przypada profilaktyczna wizyta u ginekologa. Badania ultrasonografem w 2 trymestrze dostarczają rodzicom dużych wzruszeń, ponieważ mogą oni już poznać płeć dziecka, a także obserwować jego różne czynności życiowe i zachowania. Zdarza się, że dziecko ssie kciuk, oddaje mocz lub ma czkawkę podczas badania. USG 3D i 4D wykonuje się dopiero w 20 tygodniu ciąży.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

CRL i inne parametry w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży długość ciała dziecka od głowy do stóp (CRL) powinna mieścić się w zakresie 90–109 mm, a masa w granicach 45–51 g. Normy dla pozostałych parametrów to:

  • 79–88 mm dla obwodu brzucha (AC);
  • 28–35 mm dla szerokości głowy (BPD);
  • 96–107 mm dla obwodu głowy (HC);
  • 14–17 mm dla kości udowej (FL).

Czy w 14 tygodniu ciąży można wyczuć ruchy dziecka?

Bardzo rzadko zdarza się, że matka może wyczuć ruchu dziecka przed 16 tygodniem ciąży, tym bardziej jeśli jest to jej pierwsze dziecko. Sensacje dobiegające z brzucha w 14 tygodniu mogą być wywołane przez gazy zalegające w jelitach.

Zobacz także: Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży?

Bóle brzucha, krwawienia, plamienia i skurcze macicy w 14 tygodniu ciąży

Mimo że ryzyko, że dojdzie do poronienia, bardzo spadło, ciężarna powinna zachować czujność i obserwować, co dzieje się z jej organizmem. Choć bóle brzucha w 14 tygodniu ciąży to powszechna dolegliwość związana z rozciąganiem się więzadeł lub problemami jelitowymi, czasami mogą one świadczyć o tym, że dzieje się coś groźnego. Jeżeli mama odczuwa niepokój związany z bólami brzucha powinna bez wahania udać się do lekarza. Przy wystąpieniu objawów takich jak krwawienie, plamienia lub skurcze macicy w 14 tygodniu ciąży należy się niezwłocznie udać do lekarza, gdyż mogą one świadczyć o stanie zagrażającym płodowi i być zwiastunem poronienia. W takim przypadkach często konieczna jest hospitalizacja lub dłuższe leżenie i przyjmowanie leków podtrzymujących ciążę. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ nie każde plamienie w ciąży świadczy o tym, że dzieje się coś złego dzieckiem. Jego przyczyną mogą być również nadżerki lub polipy na szyjce macicy oraz krwiaki podłożyskowe.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej