11 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy i jak wygląda dziecko?

Fot: fizkes / stock.adobe.com

11 tydzień ciąży to moment, w którym wielkość płodu zaczyna się coraz gwałtowniej zmieniać. Uciążliwe objawy z początku pierwszego trymestru zaczynają ustępować i przyszła matka czuje się coraz lepiej

Koniec pierwszego trymestru jest często opisywany jako najlepszy moment ciąży. Oglądany na USG płód przypomina już człowieka, a rodzice powoli zaczynają się czuć pewnie w nowej sytuacji. Przy odpowiednim trybie życia, zbilansowanej diecie i pod kontrolą lekarza dziecko powinno rozwijać się bez problemu.

11 tydzień ciąży – który to miesiąc?

11 tydzień to 3 miesiąc ciąży, a do końca pierwszego trymestru pozostały już tylko 2 tygodnie. Ryzyko poronienia znacznie spada, można też już wykluczyć wystąpienie najczęstszych wad rozwojowych.

Jakie objawy występują w 11 tygodniu ciąży?

Do czasu 11 tygodnia ciąży mdłości i wymioty zostają już najczęściej zastąpione przez narastający u matki apetyt. Może ona też zacząć przybierać na wadze, a jej brzuch delikatnie się zaokrągla. Często pojawiającymi się dolegliwościami w tym okresie są uporczywa zgaga, zaparcia i bóle podbrzusza.

Zgaga w pierwszym i drugim trymestrze wywoływana jest przez zmiany hormonalne zachodzące w ciele matki i potrafi być bardzo uporczywa. W jej leczeniu najlepiej sięgać po sposoby naturalne, ponieważ większość leków może być niebezpieczna dla płodu. W celu zapobiegania tej dolegliwości należy jeść często, ale mało i nie przejadać się. Jeżeli mimo wszystko zgaga wystąpi, pomocne mogą być migdały, siemię lniane lub woda z łyżeczką sody oczyszczonej.

Do zaparć również dochodzi na skutek zmian hormonalnych, w wyniku których zmniejsza się napięcie mięśni gładkich. Potrafią one być bardzo dokuczliwe i trwać nawet do kilku dni. Można im zapobiegać, zachowując aktywność fizyczną i spożywając produkty bogate w błonnik.

Ból brzucha w 11 tygodniu ciąży

Ból podbrzusza w 11 tygodniu ciąży potrafi bardzo zaniepokoić przyszłą matkę. Jeżeli jednak nie jest on wyjątkowo silny i nie towarzyszą mu plamienia czy skurcze, prawdopodobnie dziecku nic jest. Może być on wywołany dolegliwościami układu pokarmowego – na przykład zaparciami. Inną przyczyną może być rozciąganie się więzadeł macicy, co potrafi wywołać silny ból promieniujący do krzyża lub pachwiny. Pomocne w takim wypadku mogą być masaże stóp.

11 tydzień ciąży – brzuch

W 11 tygodniu ciąży brzuch ciągle może nie być widoczny, ale lada dzień z pewnością się pojawi. Najszybciej zarysowuje się on u szczupłych osób, choć i one najpierw odczuwają poszerzenie się tali. Dodatkowo na brzuchu może się również pojawić linea nigra (z łac. czarna linia) – linia o ciemniejszym zabarwieniu biegnąca od pępka w dół.

11 tydzień ciąży – samopoczucie

W 11 tygodniu ciąży samopoczucie matki najczęściej się poprawia, choć nadal mogą towarzyszyć jej silne zmiany nastroju. Do początku 2 trymestru poziom hormonów ulega stabilizacji i ciężarna najczęściej jest o wiele spokojniejsza.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Wielkość i wygląd płodu w 11 tygodniu ciąży

Płód w 11 tygodniu ciąży ma już około 5 cm i waży 8–10 g. Na tym etapie wygląda już jak człowiek, choć jego głowa ciągle jest duża w stosunku do reszty ciała. Jego kręgosłup wyprostowuje się i wydłuża, a skóra nabiera koloru i przestaje być przezroczysta.

Dziecko w 11 tygodniu ciąży

Serce rozwijającego się płodu w 11 tygodniu ciąży jest już w pełni ukształtowane i pompuje krew. Zaczyna też funkcjonować jego mózg. Rozwijają się narządy płciowe, tworzą łożyska paznokci i zalążki mieszków włosowych. Co ciekawe, dziecko ma już nawet wykształcone struny głosowe.

11 tydzień ciąży – USG, USG 3D i 4D

11 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie pierwszego USG. Najczęściej w tym czasie przeprowadza się już drugie badanie ultrasonografem – genetyczne, dzięki któremu lekarz może wykluczyć występowanie wad rozwojowych i chorób genetycznych (na przykład zespołu Downa czy Turnera). Większość wad powstaje do 8 tygodnia ciąży, dlatego po badaniu przesiewowym rodzice mogą już odetchnąć z ulgą.

USG 3D i 4D pokazują zewnętrzny wygląd dziecka i mają słabą wartość diagnostyczną. Robienie ich w tak wczesnej ciąży nie ma żadnego uzasadnienia. Rodzice, którzy chcą obejrzeć swoje dziecko, powinni poczekać z tym do połowy ciąży, czyli 20 tygodnia.

Ciąża w 11 tygodniu – jakie są zagrożenia?

Do tego czasu ukształtowało się już większość organów dziecka i jest ono o wiele bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Nie oznacza to jednak, że można go na nie lekkomyślnie wystawiać – alkohol, papierosy i większość leków nie powinny być używane do końca karmienia piersią.

Największe zagrożenia dla rozwijającego się w tym czasie płodu niosą ze sobą potencjalne choroby matki, dlatego stan zdrowia osób cierpiących na przewlekłe choroby powinien być monitorowany przez lekarza. Warto również uważać na częste w tym okresie zawroty głowy i powoli wstawać, aby zminimalizować ryzyko upadku, który mógłby być bardzo niebezpieczny dla dziecka.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej