Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Fot: Berat Flugaj / gettyimages.com

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Zgodnie z regułą Naegelego ciąża człowieka trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi wiele istotnych zmian. Niekiedy mogą one powodować nieprzyjemne dolegliwości, utrudniające codzienne funkcjonowanie, w tym pracę zawodową. W takim przypadku lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie w ciąży. Wydawane jest ono na druku L4 lub w formie elektronicznej. Poza danymi pacjentki, numerem NIP pracodawcy oraz ilością dni wolnych od pracy, zawiera ono kod ICD-10 jednostki chorobowej oraz stosowną adnotację, iż jest to zwolnienie ciążowe (oznaczenie kodem „B” lub odrębne zaświadczenie o ciąży).

Ciąża a zwolnienie lekarskie

Każdej kobiecie, która jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę lub prowadzi własną działalność gospodarczą, przysługuje zwolnienie lekarskie w ciąży. Zgodnie z polskim prawem ciężarna może wykorzystać 270 dni zwolnienia, jeżeli istnieją do tego wyraźne wskazania medyczne. Decyzję o wydaniu dokumentu podejmuje lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania.

Kiedy można iść na zwolnienie lekarskie w ciąży?

Istotną kwestią, nad którą zastanawiają się ciężarne jest to, od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie. Chorobowe przysługuje kobiecie przez cały okres trwania ciąży. Oznacza to, że lekarz może wydać stosowny dokument zarówno na początku, jak i pod koniec ciąży.

Jeżeli istnieją szczególne wskazania, kobieta może otrzymać zwolnienie lekarskie na początku ciąży i przebywać na nim do dnia rozwiązania. Istotne jest, aby czas ten nie przekroczył 270 dni. Zdarzają się także krótsze niedyspozycje. Wówczas zwolnienie lekarskie w czasie ciąży trwa do momentu ustąpienia przyczyny, która wywołała niezdolność ciężarnej do pracy.

Wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży

Warto mieć na uwadze, że sam fakt ciąży nie jest wskazaniem do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jeżeli kobieta nie chce pracować, np. ze względu na warunki pracy, powinna przedstawić pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Uprawnia ją ono do zmiany stanowiska, skrócenia czasu pracy lub zwolnienia z części obowiązków. Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione tylko wtedy, kiedy istnieją do tego szczególne wskazania medyczne.

Wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży to przede wszystkim wszystkie stany, które grożą przedwczesnym porodem lub są niebezpieczne dla zdrowia lub życia płodu. Zalicza się do nich m.in. stan przedrzucawkowy, krwawienie z dróg rodnych, łożysko przodujące. W takich sytuacjach konieczne jest utrzymanie reżimu łóżkowego, a niekiedy także hospitalizacja. Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży może być wystawione również z powodów, które nie są bezpośrednio związane z ciążą. Kobieta nie musi wykonywać pracy, jeżeli ma infekcję górnych dróg oddechowych, problemy z układem kostno-stawowym, zaburzenia układu pokarmowego lub inne choroby.

Wskazania do zwolnienia lekarskiego wiążą się również z samopoczuciem ciężarnej. Zdarza się, że w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu występują nieprzyjemne dolegliwości ciążowe (np. uporczywe nudności i wymioty), które znacznie utrudniają wykonywanie pracy.

Zwolnienie lekarskie w ciąży – wysokość zasiłku

Kiedy kobieta przebywa na zwolnieniu lekarskim w ciąży, przysługuje jej prawo do pobierania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Jego wysokość to 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Zazwyczaj do ustalenia jego podstawy bierze się pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, łącznie z premią za nadgodziny, premią uznaniową oraz dodatkiem za pracę w godzinach nocnych. Natomiast w przypadku działalności gospodarczej wysokość świadczenia na zwolnieniu lekarskim w ciąży oblicza się na podstawie wymiaru zadeklarowanych składek zdrowotnych.

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w ciąży zasiłek jest wypłacany przez pracodawcę. Po przekroczeniu tego czasu, czyli od 34 dnia chorobowego, obowiązek ten przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Zaświadczenie o ciąży a zwolnienie lekarskie

Zaświadczenie o ciąży to dokument, który jest wydawany przez lekarza ginekologa lub innego specjalistę. Po dostarczeniu go do pracodawcy, kobiecie w ciąży przysługują szczególne przywileje, które gwarantuje jej Kodeks Pracy. Zgodnie z prawem ciężarna może:

  • udać się na badania lekarskie w czasie pracy;
  • odmówić wyjazdu służbowego;
  • odmówić godzin nadliczbowych.

nie może natomiast:

  • pracować w godzinach nocnych;
  • pracować przy komputerze więcej niż 4 godziny dziennie;
  • wykonywać pracy niebezpiecznej lub szkodliwej dla zdrowia.

Warto pamiętać, że zaświadczenie o ciąży to nie to samo, co zwolnienie lekarskie w czasie ciąży.

Zobacz także: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Kodeks pracy. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf, [dostęp: 07.10.2019].

2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do zasiłku i okres przysługiwania, https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/z-ubezpieczenia-chorobowego/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania, [dostęp: 7.10.2019].

Data aktualizacji: 29.01.2022,
Opublikowano: 31.01.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej