Żółty nalot na języku – objaw gromadzenia się bakterii i grzybów

Fot. Paul Bradbury / Getty Images

Żółty nalot na języku jest powszechnym objawem u dzieci, ponieważ bardzo często w tej grupie dochodzi do zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej, w tym higieny języka. Żółty nalot na języku zwykle jest objawem gromadzenia się grzybów i bakterii.

Żółty język u dziecka może wynikać z nadmiernego nagromadzenia bakterii lub grzybów na języku. Żółty język może być również konsekwencją przyjmowania niektórych leków, szczególnie antybiotyków. Nie można zapominać, że u dzieci przyczyną zmian zabarwienia języka może być spożycie różnych produktów, takich jak żelki czy cukierki, które zawierają barwniki.

Żółty język u dziecka – przyczyny

Najczęstszą, niemedyczną przyczyną żółtego języka u dziecka jest spożywanie różnych produktów, zawierających żółte barwniki. Mogą to być żelki, cukierki lub inne słodycze bądź napoje barwiące. Żółte zabarwienie na języku mogą powodować niektóre przyprawy, np. curry czy kurkuma, witaminy, a także leki, zwłaszcza antybiotyki. Częstą przyczyną żółtego nalotu na języku jest gromadzenie się bakterii lub drożdżaków w jamie ustnej.

W nielicznych przypadkach zdarza się, że żółty nalot na języku czy żółte plamy na języku świadczą o wrzodach żołądka lub dwunastnicy albo o schorzeniach wątroby. Rzadko zdarza się, by żółty język oznaczał poważne schorzenie ogólnoustrojowe.

Mechanizm powstawania żółtego nalotu na języku

Żółty nalot na języku może stanowić wczesny objaw tzw. języka włochatego. Charakteryzuje się on brakiem złuszczania nitkowatych brodawek na języku i mnożących się na języku bakterii lub grzybów (drożdżaków), które wytwarzają żółty barwnik. Im większy przerost brodawek językowych, tym lepsze przyleganie barwnika i bakterii do języka. Czynniki ryzyka związane z wystąpieniem żółtego nalotu na języku w tym mechanizmie to:

Złuszczanie nabłonka z brodawek na języku sprzyja powstawaniu szczelin będących idealną lokalizacją dla bakterii. Zaleganie pokarmów czy ubytki w zębach skutkują wzmożoną kolonizacją jamy ustnej przez drobnoustroje. W mechanizmie rozwoju bakterii i grzybów ma udział również nieodpowiednia dieta. Niewielkie spożycie surowych warzyw czy owoców, dieta ubogobłonnikowa (zawierająca niewielką ilość węglowodanów złożonych), a bogata w cukry proste, czyli głównie słodycze, sprzyja również kolonizacji bakterii i grzybów w jamie ustnej.

Żółty nalot na języku – co robić?

Żółty nalot na języku nie jest stanem, który wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej, choć oczywiście warto wykluczyć poważniejsze przyczyny zmian. Konieczna jest poprawa jakości higieny jamy ustnej. Poza myciem zębów nie należy pomijać mycia języka. Trzeba unikać słodyczy i zalegania pokarmów w jamie ustnej, wobec czego należy myć zęby po każdym posiłku, a także płukać jamę ustną płynami do tego przeznaczonymi, do nabycia w każdej aptece czy drogerii. Należy też udać się do dentysty celem wykonania przeglądu jamy ustnej i wykluczenia ogniska bakterii. U dzieci częstym problemem jest próchnica zębów, do której predysponuje również zasypianie z butelką zawierającą słodkie płyny typu kakao czy herbata. To również sprzyja kolonizacji języka przez bakterie, wobec tego trzeba jak najszybciej zlikwidować takie nawyki. Jeśli mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej żółty nalot nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć niedobory witaminowe u dziecka, anemię czy choroby wątroby.

Przekonajcie się, w jaki sposób gryzienie pokarmów wpływa na trawienie:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 25.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej