Żółty język u dziecka może wynikać z nadmiernego nagromadzenia bakterii lub grzybów na języku. Żółty język może być również konsekwencją przyjmowania niektórych leków, szczególnie antybiotyków. Nie można zapominać, że u dzieci przyczyną zmian zabarwienia języka może być spożycie różnych produktów, takich jak żelki czy cukierki, które zawierają barwniki.
Żółty język u dziecka – przyczyny
Najczęstszą, niemedyczną przyczyną żółtego języka u dziecka jest spożywanie różnych produktów, zawierających żółte barwniki. Mogą to być żelki, cukierki lub inne słodycze bądź napoje barwiące. Żółte zabarwienie na języku mogą powodować niektóre przyprawy, np. curry czy kurkuma, witaminy, a także leki, zwłaszcza antybiotyki. Częstą przyczyną żółtego nalotu na języku jest gromadzenie się bakterii lub drożdżaków w jamie ustnej.
W nielicznych przypadkach zdarza się, że żółty nalot na języku czy żółte plamy na języku świadczą o wrzodach żołądka lub dwunastnicy albo o schorzeniach wątroby. Rzadko zdarza się, by żółty język oznaczał poważne schorzenie ogólnoustrojowe.
Mechanizm powstawania żółtego nalotu na języku
Żółty nalot na języku może stanowić wczesny objaw tzw. języka włochatego. Charakteryzuje się on brakiem złuszczania nitkowatych brodawek na języku i mnożących się na języku bakterii lub grzybów (drożdżaków), które wytwarzają żółty barwnik. Im większy przerost brodawek językowych, tym lepsze przyleganie barwnika i bakterii do języka. Czynniki ryzyka związane z wystąpieniem żółtego nalotu na języku w tym mechanizmie to:
- zła higiena jamy ustnej,
- odwodnienie,
- oddychanie przez usta,
-
gorączka.
Złuszczanie nabłonka z brodawek na języku sprzyja powstawaniu szczelin będących idealną lokalizacją dla bakterii. Zaleganie pokarmów czy ubytki w zębach skutkują wzmożoną kolonizacją jamy ustnej przez drobnoustroje. W mechanizmie rozwoju bakterii i grzybów ma udział również nieodpowiednia dieta. Niewielkie spożycie surowych warzyw czy owoców, dieta ubogobłonnikowa (zawierająca niewielką ilość węglowodanów złożonych), a bogata w cukry proste, czyli głównie słodycze, sprzyja również kolonizacji bakterii i grzybów w jamie ustnej.
Żółty nalot na języku – co robić?
Żółty nalot na języku nie jest stanem, który wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej, choć oczywiście warto wykluczyć poważniejsze przyczyny zmian. Konieczna jest poprawa jakości higieny jamy ustnej. Poza myciem zębów nie należy pomijać mycia języka. Trzeba unikać słodyczy i zalegania pokarmów w jamie ustnej, wobec czego należy myć zęby po każdym posiłku, a także płukać jamę ustną płynami do tego przeznaczonymi, do nabycia w każdej aptece czy drogerii. Należy też udać się do dentysty celem wykonania przeglądu jamy ustnej i wykluczenia ogniska bakterii. U dzieci częstym problemem jest próchnica zębów, do której predysponuje również zasypianie z butelką zawierającą słodkie płyny typu kakao czy herbata. To również sprzyja kolonizacji języka przez bakterie, wobec tego trzeba jak najszybciej zlikwidować takie nawyki. Jeśli mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej żółty nalot nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć niedobory witaminowe u dziecka, anemię czy choroby wątroby.
Przekonajcie się, w jaki sposób gryzienie pokarmów wpływa na trawienie: