Zez – rodzaje, leczenie u dzieci i dorosłych, operacje i ćwiczenia

Fot: Lydie stock / fotolia.com

Zez, czyli nieprawidłowe ustawienie oczu, należy do najczęstszych wad wzroku u niemowlaków i starszych dzieci, występuje też u dorosłych. Niektóre jego rodzaje, na przykład zez rozbieżny, sprawiają poważne problemy w codziennym życiu i niekiedy wymagają operacji chirurgicznej.

Zez powstaje w wyniku braku współpracy między mięśniami poruszającymi gałką oczną albo ich nierównoległego działania. Jedna lub obie gałki oczne mogą się wówczas obracać lub wędrować do wewnątrz lub na zewnątrz, do góry lub do dołu. Zez potrafi utrzymywać się stale, ale niekiedy pojawia się i znika. Często występuje już u niemowlaka, choć może zaatakować dopiero w późniejszym okresie dzieciństwa, czy nawet w dorosłym życiu, powodując np. problemy z prowadzeniem samochodu i uprawianiem niektórych sportów, chociażby siatkówki.

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Zez rozbieżny i inne rodzaje schorzenia

Zez występuje pod różnymi postaciami, ze względu na kierunek odchylenia oka dzieli się na:

  • zez rozbieżny (oko odchylone w kierunku skroni),
  • zez zbieżny (oko odchylone jest w kierunku nosa),
  • skierowany ku górze,
  • skierowany ku dołowi,
  • skośny.

Według innego powszechnie stosowanego podziału wyróżnia się trzy główne rodzaje schorzenia: zez ukryty (zaburzenie równowagi mięśni ocznych powodujące wyłączenie się widzenia obuocznego i problemy z fuzją, czyli scaleniem obrazu z obu oczu), zez towarzyszący (powstaje na skutek trwałego odchylenia osi jednego oka w stosunku do osi oka ustawionego na wprost i jest spowodowany zaburzeniem równowagi siły działania poszczególnych grup mięśni ocznych) oraz zez porażenny (spowodowany porażeniem nerwu zaopatrującego daną grupę mięśni ocznych, prowadzący do zablokowania możliwości poruszania gałką oczną w określoną stronę).

Zobacz też: Badanie wzroku - jak wygląda?

Zez u niemowlaka

Zez jest dość powszechnym zjawiskiem u nowonarodzonych dzieci. Często towarzyszy mu zjawisko zwane „okiem leniwym”, czyli niedowidzenie, gdy tylko jedno oko przekazuje informację wzrokową do mózgu. Oczy noworodka mają tendencję do wędrowania, ale już w 3–4 miesiącu życia niemowlę powinno być zdolne do skupienia wzroku na małych przedmiotach, a jego oczy do równoległego ustawienia. Zdrowy, sześciomiesięczny maluch ogniskuje wzrok zarówno na odległych, jak i bliskich przedmiotach.

Jeśli nadmierny zez u dziecka utrzymuje się ponad cztery miesiące, należy zbadać jego oczy. Warto bowiem pamiętać, że schorzenie powoduje nie tylko niekorzystny efekt wizualny, ale przede wszystkim upośledza prawidłowe widzenie obuoczne, niekiedy prowadząc do niedowidzenia graniczącego nawet z całkowitą ślepotą.

Jak wygląda leczenie zeza? Zobacz to na filmie 

Zobacz film: Zez - jak wygląda leczenie? Źródło: Klinika urody.

W przypadku zeza u dzieci, okulista ocenia jakość widzenia każdego oka, obserwując, jak wzrok pacjenta podąża za zabawką czy innym barwnym przedmiotem. Konieczne bywa także zbadanie dna oka, które umożliwia rozpoznanie niektórych groźnych przyczyn zeza, np. nowotworów oka. Lekarz może też wykonać tzw. cover test, polegający na naprzemiennym zasłanianiu oczu zasłonką lub ciemnym szkłem, pozwalający ocenić, które oko zezuje.

Zobacz też: Operacja laserowa oczu

Zez – leczenie i operacja

Leczenie zeza, zwłaszcza towarzyszącego i porażennego, należy rozpocząć od razu po rozpoznaniu choroby. Tym bardziej, że często powoduje ona rozmaite dolegliwości – nie tylko podwójne widzenie, ale również bóle oczu lub głowy.

Jak ćwiczyć wzrok? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak ćwiczyć wzrok? Źródło: Klinika urody.

W przypadku zeza u dzieci lekarz zaleca zazwyczaj stałe noszenie okularów dla poprawienia zdolności wędrującego oka do ogniskowania i regulowania kierunku linii wzroku w celu synchronizacji i wyprostowania oczu. Stosuje się także opaskę zasłaniającą zdrowe oko, by zmusić chore do skupienia wzroku. W tym samym celu zapuszcza się do zdrowego oka krople rozszerzające źrenicę, co powoduje zamazanie obrazu.

Jeśli te metody zawiodą, konieczna może być operacja zeza, szczególnie w przypadku zeza u dzieci, o dużym kącie, pionowego lub skośnego. Zaleca się, by zabieg odbył się nie później niż do 10. roku życia, istnieje bowiem wówczas ogromna szansa nie tylko na prawidłowe ustawienie gałek ocznych, ale także na nauczenie prawidłowego widzenia obuocznego. W przypadku zeza u dorosłych wiek jest bez większego znaczenia, ponieważ operacja ma charakter w dużej mierze kosmetyczny, zwykle bowiem niemożliwe okazuje się przywrócenie prawidłowego widzenia obuocznego.

Najczęściej okulista nacina ściankę zewnętrzną oka w celu wyregulowania napięcia wywieranego przez mięśnie zewnętrzne na jedno lub dwoje oczu. Czasem wykonuje się również tzw. zabieg resekcyjny, aby skrócić mięśnie oczne i poprawić ich położenie. Polega on na wycięciu fragmentu mięśnia, ponownym połączeniu końców i wszyciu mięśnia w swoje miejsce.

Zez – ćwiczenia

W leczeniu zeza stosuje się także ćwiczenie oczu zwane ortoptyką. Trening obejmuje zazwyczaj 6–8 sesji u wykwalifikowanego specjalisty w ciągu kilku miesięcy. W tym czasie pacjent poznaje specjalne ćwiczenia, które będzie mógł wykonywać w domu.

Najlepsze efekty takich zabiegów uzyskuje się w przypadku zeza u dzieci – im młodsze osoby, tym terapia jest szybsza i skuteczniejsza. Rośnie wówczas także szansa na całkowite wyleczenie i wykształcenia widzenia obuocznego, czasami nawet z przywróceniem widzenia stereoskopowego.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej