Zespół Otella – przyczyny, objawy i leczenie obłędu alkoholowego

Fot. laflor / Getty Images

Zespół Otella (syndrom Otella, obłęd alkoholowy) to rodzaj psychozy urojeniowej, która najczęściej występuje u mężczyzn nadużywających alkoholu. Przejawia się uporczywymi urojeniami dotyczącymi niewierności partnerki oraz patologicznymi wyrazami zazdrości, do której nie ma racjonalnych podstaw. 

Nazwa zespołu Otella nawiązuje do szekspirowskiego bohatera, który – będąc zaślepiony chorobliwą zazdrością – udusił ukochaną żonę Desdemonę. Gdy po jej śmierci przekonał się, że była mu wierna, z rozpaczy popełnił samobójstwo.

Syndrom Otella występuje u osób uzależnionych od alkoholu lub w stanie upojenia alkoholowego. Dotyczy zwykle mężczyzn. Istnieją jednak także przypadki zespołu Otella wśród kobiet oraz u ludzi w podeszłym wieku, cierpiących na psychozę starczą, spowodowaną zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym.

Osoba cierpiąca na zespół Otella, tak jak wszyscy chorzy dotknięci psychozą urojeniową, nie zdaje sobie sprawy z absurdalności swojego zachowania. Uznając urojenia za rzeczywistość, jest przekonana o słuszności swoich podejrzeń i wywołanych nimi działań.

Zespół Otella – przyczyny choroby

Zespół Otella pojawia się w przebiegu choroby alkoholowej, jednak nie dotyczy każdej uzależnionej osoby. Obłęd alkoholowy często wywołany jest obniżoną samooceną i związanym z nią lękiem przed porzuceniem przez partnerkę. Podatność na syndrom Otella może wynikać również z uszkodzeń systemu nerwowego, jakie następują na skutek nadużywania alkoholu. Ich objawem bywają urojenia, które w tym przypadku wyrażają się w patologicznej zazdrości. Specjaliści wskazują także na możliwą korelację pomiędzy zespołem Otella, a osobowością paranoiczną. Jest to zaburzenie, które powoduje nadmierną podejrzliwość, nieufność, przewrażliwienie na własnym punkcie, skłonność do tworzenia teorii spiskowych.

Objawy syndromu Otella

Mężczyzna cierpiący na zespół Otella przekonany jest zwykle nie tylko o zdradzie partnerki, ale i o tym, że ma ona całą rzeszę kochanków. Upatruje ich często w kręgu przyjaciół, znajomych – osób, z którymi pozostaje w kontakcie. Bywa wobec nich niemiły, agresywny, a ponieważ alkoholik ma problem z kontrolowaniem swoich emocji – może być nawet niebezpieczny.

Osoba dotknięta obłędem alkoholowym poszukuje dowodów rzekomej niewierności partnerki. Przeważnie stają się nimi rzeczy o błahym lub absurdalnym charakterze. O zdradzie świadczyć może zmieniony ton głosu, kilkuminutowe spóźnienie, znaleziony w kieszeni płaszcza żony bilet tramwajowy. Ulegając urojeniom, mężczyzna zwykle rozwija cały system inwigilacji – od zadręczania partnerki bezustannymi pytaniami, przez przeglądanie jej osobistych rzeczy, po śledzenie jej, filmowanie itd.

Do urojeń zdrady mogą dołączyć urojenia prześladowcze. Mężczyzna cierpiący na zespół Otella często dochodzi do przekonania, że brak wyraźnych dowodów niewierności partnerki to efekt jej szczególnej przebiegłości. Chory może też zacząć podejrzewać, że jest ofiarą spisku żony i jej kochanków, obawiać się o swoje bezpieczeństwo, a nawet o życie.

Osoba dotknięta syndromem Otella notorycznie domaga się od partnerki, by ta przyznała się do zdrady, nie wierząc w jej zapewnienia o wierności. Potwierdzenie bezpodstawnych oskarżeń nie rozwiązuje problemu. Chory zostaje umocniony w podejrzeniach, dając sobie tym samym przyzwolenie na dalsze akty zazdrości, co prowadzi do eskalacji urojeń.

Kwestia domniemanej niewierności staje się powodem nieustannych kłótni między partnerami. W związku dochodzi do przemocy psychicznej, a niejednokrotnie także fizycznej. Pobudzony alkoholik ma bowiem ograniczoną zdolność samokontroli, a emocje wywołane zazdrością skłaniają go do jeszcze częstszego sięgania po alkohol, co podnosi ryzyko agresywnych zachowań. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zabójstwa partnerki.

Zobacz też: Czym jest paranoja?

W przebiegu syndromu Otella umysł chorego jest niemal całkowicie zdominowany urojeniami zdrady, a jego życiowa aktywność zostaje podporządkowana inwigilacji. W konsekwencji mężczyzna zawęża zainteresowania, często zaniedbuje obowiązki zawodowe czy kontakty towarzyskie.

Jak leczyć zespół Otella?

Zespół Otella to niebezpieczna choroba, ponieważ dodatkowo nakładają się na nią problemy wynikające z uzależnienia od alkoholu. Możliwe konsekwencje tej sytuacji – rozpad rodziny, depresja, akty przemocy itd. – są dotkliwe dla obojga partnerów, dlatego syndrom Otella bezwzględnie należy leczyć.

Osobę cierpiącą na obłęd alkoholowy niezwykle trudno skłonić do terapii. Przekonana o słuszności swoich podejrzeń, uważa, że wmawia jej się chorobę, a sugestię dotyczącą leczenia może potraktować jako kolejny dowód niewierności. Na wizytę u lekarza chory często decyduje się dopiero pod wpływem ultimatum rodziny lub nakazu sądowego (jeśli np. doszło do aktu fizycznej przemocy).

Zobacz także: Jak wygląda odwyk alkoholowy?

Koniecznym warunkiem podjęcia leczenia jest abstynencja, dlatego osobę z zespołem Otella w pierwszej kolejności zwykle kieruje się na terapię uzależnień. Ponieważ zespół abstynencyjny może nasilić objawy obłędu alkoholowego, chory musi także zacząć przyjmować leki przeciwpsychotyczne. Następnie zaleca się terapię poznawczo-behawioralną, którą warto uzupełnić terapią małżeńską. 

Zobacz film: Czy czekolada uzależnia? Jak odzwyczaić się od jedzenia czekolady? Źródło: Wiem, co jem

Data aktualizacji: 24.05.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej