Zatrucie pokarmowe w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie. Czy nieżyt żołądkowy może zaszkodzić dziecku?

Fot. dragana991 / Getty Images

Zatrucie pokarmowe w ciąży praktycznie nie różni się od klasycznego nieżytu żołądkowo-jelitowego, ale może bardzo zaniepokoić przyszłą mamę. Ciąża to czas wyjątkowej ostrożności dla kobiety – niepokoi każda przypadłość. NIestety dieta i zdrowy styl życia nie zawsze chronią przed zatruciem, dlatego lepiej unikać pokarmów i wody z niesprawdzonego źródła.

Przy zatruciu pokarmowym w ciąży są mniejsze możliwości terapeutyczne niż w przypadku klasycznej postaci. Z tego względu warto zasięgnąć opinii lekarza, gdy objawy nasilają się, a leki doraźne nie pomagają. Wymioty i uporczywa biegunka mogą być przyczyną odwodnienia, które stanowi zagrożenie dla dziecka.

Zatrucie pokarmowe a ciąża

Zatruciem pokarmowym określa się nieżyt żołądkowo-jelitowy spowodowany spożyciem pokarmów lub wody zawierających toksyny, bakterie, pasożyty oraz substancje chemiczne. Choć jego przyczyną jest najczęściej zepsute jedzenie, zdarza się, że powstaje on na skutek nieprzestrzegania zasad higieny. Na zachorowanie narażeni są wszyscy, także małe dzieci i kobiety ciężarne.

Zatrucie pokarmowe w ciąży nie jest, wbrew pozorom, rzadkim zjawiskiem. Mimo że wiele kobiet w szczególny sposób dba o siebie w tym okresie, może się ono przydarzyć każdej przyszłej mamie. Jej zdrowy styl życia nie uchroni jej przed bakterią, a objawy nieżytu będą równie uporczywe, co przy zatruciu kobiety nieciężarnej. Dolegliwości związane z nieżytem żołądkowo-jelitowym w ciąży nie różnią się bowiem od jego postaci klasycznej.

Czy zatrucie pokarmowe w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Zatrucie pokarmowe może być groźnie dla nienarodzonego dziecka, ale tylko wtedy, gdy ma bardzo ciężki przebieg. W innych przypadkach ciąża rozwija się prawidłowo. Trzeba jednak pamiętać, że nieżyt żołądkowy manifestuje się objawami, które przyczyniają się do odwodnienia, a gdy jest ono skrajne, może stanowić zagrożenie dla dziecka.

Objawy zatrucia pokarmowego w ciąży

Zatrucie pokarmowe w ciąży nie różni się niczym od swojej klasycznej postaci. Czas wystąpienia objawów jest zależny od czynnika sprawczego. Pierwszym symptomem jest zwykle złe samopoczucie. Ciężarna może odczuwać nudności i narastającą senność, co jest naturalne w ciąży i nie zawsze od razu budzi podejrzenia. Z czasem mogą jednak przybierać one na sile. Niepokojącym sygnałem jest też narastający ból brzucha oraz biegunka. Zatrucie pokarmowe w ciąży przebiega niekiedy z gorączką powyżej 38℃.

Zobaczcie także, jakie mogą być objawy zarażenia się bakterią Salmonelli:

Zobacz film: Salmonella - objawy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zatrucie pokarmowe w ciąży – co robić, gdy się przydarzy?

Zatrucie pokarmowe w ciąży może przydarzyć się każdej przyszłej mamie. Jeśli ma łagodny przebieg, można zastosować jedynie domowe sposoby. Ważną rolę odgrywa dieta oparta o gotowane i łagodne potrawy. Dzięki temu można złagodzić odruchy wymiotne. Nie wolno natomiast spożywać pokarmów tłustych, smażonych ani ostrych, ponieważ podrażniają śluzówkę żołądka. Należy też zadbać o podaż płynów.

W przypadku, gdy objawy nasilają się i dołączają do nich nowe, kobieta powinna udać się do lekarza. Niepokój mogą wzbudzić zaburzenia świadomości, dezorientacja oraz suche spojówki i język. Świadczy to o odwodnieniu i może stanowić zagrożenie dla dziecka. W takich sytuacjach konieczna jest hospitalizacja i dożylne podanie środków nawadniających, a niekiedy nawet antybiotykoterapia.

Nieżytów żołądkowo-jelitowych o ciężkim przebiegu nie wolno bagatelizować. Konsekwencją zaniedbań może być obumarcie płodu lub przedwczesny poród.

Co jeść przy zatruciu pokarmowym w ciąży?

Przy zatruciu pokarmowym w ciąży trzeba znacznie ograniczyć menu, większość potraw bowiem może potęgować wymioty. W związku z tym posiłki muszą być lekkostrawne i podzielone na małe porcje. Przyszła mama nie powinna jeść smażonych i tłustych dań ani surowych warzyw i owoców. Nie zaleca się również picia mleka i spożywania jego przetworów. Najlepszym wyborem będzie kleik ryżowy gotowany na wodzie, sucharki lub wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, gotowana marchewka, rosół i krupnik. Można też sięgnąć po drób, ale tylko w gotowanej postaci.

Najważniejszą kwestią w leczeniu zatrucia jest stała podaż płynów. Wodę lub nieosłodzoną herbatę należy pić małymi łykami i często, aby nie dopuścić do zaburzeń wodno-elektrolitowych. Preparaty nawadniające można nabyć również w aptece. Gotowe roztwory są bezpieczne dla kobiet ciężarnych, podobnie jak niektóre środki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne. Warto zapytać o nie farmaceutę lub lekarza prowadzącego na wizycie kontrolnej. Zatrucia pokarmowe leczy się też ziołami, ale nie wszystkie napary są wskazane dla chorych w ciąży. Bez obaw można sięgnąć po rumianek, miętę, rdest ptasi oraz korę dębową.

Bibliografia:

1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t.1, PZWL, Warszawa 2015.

Data aktualizacji: 08.07.2019,
Opublikowano: 08.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej