Do podstawowych funkcji zatok należy oczyszczanie oraz ogrzewanie powietrza, którym oddychamy. Co ciekawe, problemy z nimi ma niemal 20 proc. populacji, tym samym zmiany w ich obrębie są jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń. Jak rozpoznać, że chorują?
Zatoki dzieli się na:
- sitowe;
- czołowe;
- szczękowe;
- klinowe.
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów problemów z zatokami jest katar. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze ma on związek z zatokami. Jeśli tylko nie możemy oddychać przez nos, nie ma się czym przejmować. Jeśli doszło do zajęcia zatok, katar utrzymuje się bardzo długo (nawet 12 tygodni) oraz pojawiają się dodatkowe dolegliwości. Chorzy skarżą się na ból i uczucie rozpierania twarzy, ból głowy, zaburzony węch, kaszel, ból ucha. Dodatkowo katar zmienia się w ropno-śluzową wydzielinę, może pojawić się też nieprzyjemny zapach z ust oraz ból zębopodobny. W takich przypadkach mówi się o przewlekłym zapaleniu zatok. Ostremu towarzyszy jeszcze wysoka gorączka.
Skąd się biorą te problemy i dlaczego zatoki chorują? Dobrze działające zatoki to takie, przez które bez większych problemów może przepływać wydzielina. Niestety, mechanizm ten jest bardzo delikatny i łatwo go zaburzyć. Przyczyną problemów w większości przypadków są infekcje (zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej), urazy lub wady anatomiczne.
Leczenie zapalenia zatok zależy przede wszystkim od czynnika, które je wywołało. Podawanie antybiotyku ma sens tylko wtedy, gdy choroba wywołana jest infekcją bakteryjną. Przy stanach przewlekłych najlepiej sprawdza się stosowanie leków sterydowych, które łagodzą stan zapalny w jamie nosa.
Ostrożnie trzeba podchodzić do irygatorów, które oczyszczają zatoki. Korzystanie z nich może być pomocne przy leczeniu „zwykłego” kataru. Jeśli problem tkwi w zatokach warto skonsultować się z lekarzem, który wykona badanie endoskopowe i dopiero na jego podstawie stwierdzi, czy u danego pacjenta, taki sposób oczyszczania zatok będzie skuteczny i przede wszystkim bezpieczny.