Zatoki, co trzeba o nich wiedzieć?

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6.

Do podstawowych funkcji zatok należy oczyszczanie oraz ogrzewanie powietrza, którym oddychamy. Co ciekawe, problemy z nimi ma niemal 20 proc. populacji, tym samym zmiany w ich obrębie są jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń. Jak rozpoznać, że chorują?

Zatoki dzieli się na:

  • sitowe;
  • czołowe;
  • szczękowe;
  • klinowe.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów problemów z zatokami jest katar. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze ma on związek z zatokami. Jeśli tylko nie możemy oddychać przez nos, nie ma się czym przejmować. Jeśli doszło do zajęcia zatok, katar utrzymuje się bardzo długo (nawet 12 tygodni) oraz pojawiają się dodatkowe dolegliwości. Chorzy skarżą się na ból i uczucie rozpierania twarzy, ból głowy, zaburzony węch, kaszel, ból ucha. Dodatkowo katar zmienia się w ropno-śluzową wydzielinę, może pojawić się też nieprzyjemny zapach z ust oraz ból zębopodobny. W takich przypadkach mówi się o przewlekłym zapaleniu zatok. Ostremu towarzyszy jeszcze wysoka gorączka.

Skąd się biorą te problemy i dlaczego zatoki chorują? Dobrze działające zatoki to takie, przez które bez większych problemów może przepływać wydzielina. Niestety, mechanizm ten jest bardzo delikatny i łatwo go zaburzyć. Przyczyną problemów w większości przypadków są infekcje (zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej), urazy lub wady anatomiczne.

Leczenie zapalenia zatok zależy przede wszystkim od czynnika, które je wywołało. Podawanie antybiotyku ma sens tylko wtedy, gdy choroba wywołana jest infekcją bakteryjną. Przy stanach przewlekłych najlepiej sprawdza się stosowanie leków sterydowych, które łagodzą stan zapalny w jamie nosa.

Ostrożnie trzeba podchodzić do irygatorów, które oczyszczają zatoki. Korzystanie z nich może być pomocne przy leczeniu „zwykłego” kataru. Jeśli problem tkwi w zatokach warto skonsultować się z lekarzem, który wykona badanie endoskopowe i dopiero na jego podstawie stwierdzi, czy u danego pacjenta, taki sposób oczyszczania zatok będzie skuteczny i przede wszystkim bezpieczny.



Data aktualizacji: 28.03.2018,
Opublikowano: 25.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej