Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby

Fot: Darunechka / gettyimages.com

Zatkany nos bez kataru często bywa dolegliwością męczącą i uprzykrzającą życie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyczyny takich problemów mogą być różne, wynikają z rozmaitych schorzeń lub nieprawidłowej budowy anatomicznej narządu węchu.

Zatkany nos bez kataru może stanowić spory problem, ponieważ ten narząd spełnia 2 ważne funkcje w organizmie człowieka. Odbiera bodźce zapachowe, ale przede wszystkim filtruje, ogrzewa i nawilża powietrze dostające się do organizmu przez nozdrza. Odgrywa też ważną rolę w zabezpieczaniu dróg oddechowych, ponieważ wdychane powietrze przechodzi ponad błoną śluzową nosa, a potencjalne chorobotwórcze mikroorganizmy przyklejają się do śluzu, odpływającego następnie w kierunku gardła, gdzie jest połykany, zaś drobnoustroje ulegają zniszczeniu pod wpływem działania kwasu żołądkowego

Skomplikowany narząd jest połączony z kilkoma innymi ważnymi częściami organizmu, przede wszystkim płucami i uszami, może być dotknięty przez wiele schorzeń, począwszy od infekcji i urazów po wady wrodzone i nowotwory, a zatkany nos bez kataru często bywa ich symptomem.

Zatkany nos bez kataru u dziecka

Zatkany nos bez kataru u dziecka jest zjawiskiem dość częstym, niejednokrotnie towarzyszy coraz powszechniejszej alergii – szacuje się, że z tym schorzeniem zmaga się ponad 70% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zwłaszcza mieszkających w dużych miastach. Niedrożność nosa może być konsekwencją spożywania pewnych produktów lub kontaktu z pyłkami roślin, sierścią zwierząt, roztoczami czy substancjami chemicznymi znajdującymi się w składzie kosmetyków i produktów do prania.

Zatkany nos bez kataru u niemowlęcia również stanowi niejednokrotnie objaw alergii, choć w tym przypadku powód może być bardziej banalny, np. zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecko oddycha tylko przez nos, dlatego często dochodzi do jego niedrożności, a w konsekwencji do problemów z oddychaniem, spaniem czy przyjmowaniem pokarmów.

Zatkany nos bez kataru u dziecka często wywołuje chrapanie w nocy. Gdy tego typu zaburzenia utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować problem z lekarzem, ponieważ upośledzony przepływ powietrza przez nos może u niemowląt skutkować dusznością czy zaburzeniami ssania, natomiast u starszych dzieci – niedosłuchem lub problemem z rozwojem mowy.

Zatkany nos bez kataru – domowe sposoby

Zatkany nos bez kataru można próbować udrożnić domowymi sposobami. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest korzystanie z nawilżacza powietrza, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy w pomieszczeniach panuje niska wilgotność i wysoka temperatura, powodujące obkurczanie i wysychanie śluzówki nosa. Przy braku profesjonalnych nawilżaczy można po prostu umieścić na kaloryferze pojemnik z wodą lub mokry ręcznik. Należy też pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania.

Metodą na zatkany nos bez kataru jest również wdychanie podgrzanego roztworu wody i olejków eterycznych, które pozytywnie wpływają na błonę śluzową nosa. Do inhalacji najlepiej nadają się olejki:

W udrożnieniu nosa sprawdzą się również dostępne w aptekach preparaty, zwykle w postaci sprayu, które zawierają roztwór bogatej w mikroelementy wody morskiej, oczyszczającej i nawilżającej błonę śluzową, a także łagodzącej jej przekrwienie. Przy zatkanym nosie bez kataru niektórzy zalecają picie szklanki wody z łyżeczką octu jabłkowego lub regularny masaż – uciskanie zewnętrznych krawędzi nozdrzy u podstawy nosa przez około 30 sekund, powtarzane kilka razy.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto TTV

Zatkany nos bez kataru – inne przyczyny

Przyczyną zatkanego nosa bez kataru mogą być polipy – guzki, które występują w przewodach nosowych. Są efektem nadprodukcji płynu przez błonę śluzową wyściełającą zatoki, do której dochodzi zwykle na skutek reakcji na alergen. Polipy mają tendencję do powstawania tylko po jednej stronie nosa.

Zatkany nos bez kataru bywa też konsekwencją skrzywionej przegrody, która nie tylko utrudnia przepływ powietrza, ale również prowadzi niekiedy do zapaleń gardła i krtani, wywołujących chrapanie i grożących bezdechem podczas snu. Osłabia również wentylację zatok i trąbek słuchowych, zwiększając ryzyko rozwoju nieżytów czy stanów zapalnych. Niedrożność nosa przy skrzywionej przegrodzie może z wiekiem narastać, dlatego czasami konieczna bywa chirurgiczna korekcja tej wady.

Zatkany nos bez kataru może być symptomem przewlekłego zapalenia zatok nosowych – jam powietrznych, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w przewodach nosowych. Oprócz niedrożności towarzyszą mu również inne objawy, np. upośledzenie węchu czy uczucie bólu i rozpierania w obrębie głowy.

Zatkany nos bez kataru często występuje u kobiet w ciąży, co jest efektem nadprodukcji hormonów wpływających m.in. na układ oddechowy, zwłaszcza w III trymestrze.

Bibliografia:

1. Alergia - plaga XXI wieku

Data aktualizacji: 12.12.2019,
Opublikowano: 02.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej