Zobacz zapis czatu z prof. Jerzym Szaflikiem, znanym okulistą. Jaskra, zaćma i inne wady wzroku nie mają tajemnic dla profesora

Czat z profesorem Jerzym Szaflikiem odbędzie się 12 marca 2019 roku o godzinie 12.00. Zapraszamy do zadawania pytań profesorowi - tematy jaskry, zaćmy, astygmatyzmu, krótkowzroczności czy dalekowzroczności nie mają żadnych tajemnic przed znanym okulistą. 

W dniach 10-16 marca 2019 roku obchodzony jest Światowy Tydzień Jaskry. Z tej okazji w wielu gabinetach będzie prowadzone darmowe badanie wzroku, mające ocenić, czy pacjent cierpi na poważną chorobę, jaką jest jaskra. Pełna lista gabinetów znajduje się pod tym adresem: Światowy Tydzień Jaskry.

Jeśli macie wątpliwości, czy Wasz wzrok jest dobry, a oczy zdrowe lub chcecie dowiedzieć się więcej o popularnych chorobach oczu (m. in. astygmatyzmie, dalekowzroczności czy krótkowzroczności) zapraszamy na czat - w serwisie Zdrowie.tvn.pl na Wasze pytania będzie odpowiadał prof. dr hab. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych.

Światowy Tydzień Jaskry. Jaskra - co to za choroba?

Pierwsze objawy jaskry mogą być bardzo niespecyficzne. Pacjent nie wie, że choruje, chociaż pojawiają się u niego światłowstręt, kłopoty z przystosowaniem wzroku do ciemności, częste łzawienie, a także pojawiające się mroczki przed oczami przy spoglądaniu na źródło światła. Do objawów jaskry zaliczamy także pogorszenie ostrości widzenia i zmniejszenie pola widzenia.

Jaskra jest poważną chorobą, która ma związek ze zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz oka. Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Na szczęście jaskrę można leczyć - stosuje się w tym celu specjalne krople do oczu lub leczenie chirurgiczne.

Jaskra w pierwszym okresie nie daje charakterystycznych objawów. Dlatego tak ważną rzeczą jest prowadzenie badań przesiewowych, w których z użyciem metod obrazowych możemy zaobserwować wczesne uszkodzenia nerwu wzrokowego. Istotna jest również ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego podwyższenie należy traktować jako symptom jaskry - przypominał pacjentom prof. Szaflik podczas rozmowy z nami na poprzednim czacie. 

Zobacz odpowiedź na pytanie: Jaskra – jak szybko postępuje?

Choroby oczu i wady wzroku

Jaskra nie jest jedyną chorobą, która może wystąpić. Bardzo ważne są regularne badania wzroku, żeby uniknąć poważnych powikłań ze ślepotą włącznie. Zaćma, zwana inaczej kataraktą, jest, według WHO, jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku! Zaćma dotyka osoby w różnym wieku, to najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się u ludzi powyżej 60. roku życia. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka i może być chorobą wrodzoną lub nabytą. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

A jeśli macie jakieś wątpliwości - zapraszamy na czat z prof. Jerzym Szaflikiem - 12 marca 2019 r. o godzinie 12.00.

Czat z profesorem Jerzym Szaflikiem

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik jest jednym z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.

Będąc od 25 lat związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Na jego naukowy dorobek składa się kilkaset polskich i zagranicznych publikacji naukowych, wystąpień i referatów. Autor lub współautor kilkunastu podręczników akademickich, redaktor najważniejszych polskich czasopism okulistycznych, członek wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych.

Wielokrotnie uhonorowany w kraju i zagranicą za wybitne zasługi w pracy naukowej, dydaktycznej i zarządczej, między innymi Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem Światowej Akademii Medycznej im. Alberta Schweitzera.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Jaskra, zaćma, astygmatyzm, wady wzroku - zadaj pytanie prof. Jerzemu Szaflikowi


Data aktualizacji: 12.03.2019,
Opublikowano: 08.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej