Zapłodnienie – jak, kiedy i gdzie dochodzi do zapłodnienia? Objawy

Fot: nd3000 / fotolia.com

Kiedy dochodzi do zapłodnienia, kobieta nie ma żadnych objawów. Może jednak wcześniej odczuwać ból owulacyjny, czyli ból w okolicy jajnika. Nie da się dokładnie określić, ile czasu po stosunku dochodzi do zapłodnienia.

Zapłodnienie to proces połączenia się gamety męskiej, czyli plemnika, z gametą żeńską, czyli z komórką jajową. Proces zapłodnienia jest złożony i aby mogło do niego dojść, muszą być spełnione określone warunki.

Zapłodnienie – jak dochodzi do zapłodnienia?

Zapłodnienie polega na tym, że do komórki jajowej wnika plemnik. Jądro gamety męskiej (plemnika) łączy się z jądrem komórki jajowej, tworząc tzw. zygotę. Zygota jest strukturą będącą początkiem rozwoju zarodka. Jej materiał genetyczny zawiera wszystkie informacje o poczętym dziecku. Niezbędnym więc elementem, aby mogło dojść do zapłodnienia, jest stosunek seksualny. Najwięcej plemników jest oczywiście w nasieniu mężczyzny, jednak zdarza się, że do zapłodnienia dochodzi również w wyniku przedostania się plemników w płynie preejakulacyjnym.

Należy pamiętać, że mimo wszystko zapłodnienie nie jest łatwym procesem. Jak wiadomo, wiele par latami bezskutecznie stara się o potomka. Pierwszym czynnikiem warunkującym zapłodnienie jest odpowiednia ilość plemników w nasieniu. Choć do zapłodnienia potrzeba tylko jednego, mężczyźni z niewielką ilością plemników (poniżej 20 mln w 1 ml) mają mniejsze szanse na zostanie ojcem. Kolejnym ważnym czynnikiem jest prawidłowa funkcja układu rozrodczego kobiety. Bez komórki jajowej również nie powstanie zygota, wobec tego warunkiem zapłodnienia jest owulacja, czyli proces uwolnienia z jajnika komórki jajowej. Nawet jeśli oba te warunki zostaną spełnione, istnieje tylko odsetek szans na odpowiednie połączenie się gamet. Dopiero po tygodniu od zapłodnienia, czyli w momencie zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, wzrastają szanse na rozwój nowego życia.

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Zobacz także: Badanie nasienia

Zapłodnienie komórki jajowej

Gotowa do zapłodnienia komórka jajowa uwalniana jest z jajnika do jajowodu w procesie owulacji z pęcherzyka dominującego. Podczas podróży przez jajowód komórka jajowa ulega oddziałom, tak aby w rezultacie mieć połowę materiału genetycznego. Druga część będzie pochodzić z plemnika. Męskie komórki płciowe do jajowodu mogą przedostać się tylko w procesie zaplemnienia, czyli inseminacji. Każdy plemnik, dostając się do pochwy, ma już odpowiednio zredukowaną ilość materiału genetycznego. Dalej z pochwy wędruje szyjką i jamą macicy do jajowodów. Prawidłowa ilość plemników w nasieniu to kilkaset milionów. Jednak nie wszystkie są na tyle sprawne i wytrzymałe, by dotrzeć do komórki jajowej. Udaje się to około kilkuset plemnikom, czyli niewielkiemu odsetkowi początkowej wartości. Ruch plemników uwarunkowany jest przez witki, a także przez delikatne skurcze mięśniówki macicy, nieodczuwalne w żaden sposób przez kobietę.

Proces zapłodnienia

W procesie zapłodnienia dochodzi do połączenia się materiału genetycznego plemnika i komórki jajowej. Jeśli będzie to plemnik z chromosomem X, powstanie dziewczynka. Jeśli Y – chłopczyk. Dalej następuje szereg procesów podziałowych poprzez stadium moruli, jak i blastocysty. Po 8–12 dniach dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy.

Układ rozrodczy kobiety - jak jest zbudowany i jak funkcjonuje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Ile trwa zapłodnienie?

Nie da się określić dokładnego czasu zapłodnienia, choć podczas badania ultrasonograficznego (USG) można wskazać, kiedy doszło do owulacji. Nie da się jednak określić dokładnego czasu zapłodnienia po owulacji, ponieważ różny jest czas wędrówki plemników od procesu inseminacji. Dlatego ciężko określić, ile godzin lub dni po stosunku doszło do zapłodnienia.

Kiedy i gdzie dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi dokładnie w momencie połączenia gamet i powstania zygoty. Najczęściej ten proces ma miejsce w bańce jajowodu. Strzępki jajowodu wyłapują komórkę jajową i transportują ją do dalszych części jajowodu. Warunkiem zapłodnienia jest owulacja.

Owulacja a zapłodnienie

Owulacja jest z jednym z elementów cyklu miesiączkowego kobiety, choć mogą się zdarzyć również cykle bezowulacyjne. W trakcie owulacji pęka pęcherzyk Graffa i dochodzi to uwodnienia komórki jajowej. Owulacja ma miejsce 13–15 dni przed wystąpieniem kolejnego krwawienia miesiączkowego. Błędne jest stwierdzenie, że owulacja następuje równo w połowie cyklu, ponieważ każda kobieta ma indywidualny cykl miesiączkowy. Niektóre kobiety podczas owulacji mogą odczuwać delikatny ból podbrzusza lub ból w okolicy jajnika odpowiedzialnego w danym cyklu za owulację.

Jak jest zbudowany układ rozrodczy mężczyzny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Zapłodnienie pozaustrojowe

Zapłodnienie pozaustrojowe (zapłodnienie in vitro) jest metodą zapłodnienia polegającą na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, czyli poza organizmem kobiety. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego składa się z 4 etapów:

  • stymulacji hormonalnej w celu pobudzenia dojrzewania pęcherzyka Graafa;
  • pobrania dojrzałych komórek jajowych;
  • zapłodnienie komórki jajowej pozaustrojowo;
  • wprowadzenia zapłodnionych komórek jajowych do macicy.
Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej