Zapanować nad chaosem, czyli jak poradzić sobie z buntem dwulatka

Fot.: JenkoAtaman / stock.adobe.com

Bunt dwulatka jest naturalnym etapem w psychicznym i emocjonalnym rozwoju dziecka, jego apogeum następuje między 18. a 26. miesiącem życia. Ten trudny okres wymaga od rodziców umiejętnego balansowania między zbyt rygorystycznym i przesadnie pobłażliwym traktowaniem swojej pociechy.

Bunt dwulatka to początek ogromnych przemian dokonujących się w psychice malucha, którego emocje były wcześniej związane przede wszystkim z fizycznością – odczuwaniem głodu, zmęczenia, ciepła lub zimna oraz bliskości najbliższej osoby, czyli matki. Rozwój dwulatka polega m.in. na budowaniu własnej tożsamości, poznawaniu siły swojej woli, możliwości samostanowienia oraz przeciwstawiania się rzeczywistości. Maluch najchętniej zaznacza odrębność poprzez sprzeciw przejawiający się nadużywaniem słowa „nie”.

Rozwój dziecka

W pierwszych miesiącach życia noworodek, a później niemowlę, oczekuje przede wszystkim zaspokajania podstawowych potrzeb, czyli snu, jedzenia i komfortu termicznego. Około 3. miesiąca życia silniejsza staje się więź z osobami z najbliższego otoczenia, zwłaszcza z matką. W 6. miesiącu coraz wyraźniej kształtuje się poczucie przynależności do rodziny, na jej członków maluch reaguje gaworzeniem i śmiechem, a w stosunku do obcych staje się lękliwy. W 9. miesiącu zdecydowanie i wyraźnie wygłasza swoje życzenia i potrzeby, potrafi też odróżnić pochwałę od nagany.

Zobacz film: Jak problemy z zajściem w ciążę przekładają się na wychowywanie dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko szczególnie mocno zaznacza więź z rodzicami, gdyż bardzo potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Jednocześnie zaczyna odczuwać lęki związane z życiem codziennym, np. reaguje płaczem na dźwięk odkurzacza. Potrafi nawiązać kontakt z otoczeniem, ale około 18. miesiąca zaczyna się okres przekory zwany buntem dwulatka.

Bunt dwulatka – jak się przejawia?

Okres między 18. a 26. miesiącem życia dziecka bywa trudny zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Nierozwinięta jeszcze umiejętność kontrolowania emocji powoduje huśtawkę nastrojów u malucha, który nawet w sytuacjach mu sprzyjających nadużywa słowa „nie”, na zakazy odpowiada wściekłością i agresywnymi zachowaniami (rzucaniem się na podłogę, odmową jedzenia lub jego wypluwaniem, mazaniem po książkach czy ścianach).

Dziecko robi wszystko, by łamać obowiązujące w domu zasady, np. niszczy zabawki, choć po chwili płacze z tego powodu. Chce bez przerwy popisywać się samodzielnością, nawet jeśli wchodzenie po stromych schodach miałoby zakończyć się upadkiem. Czasami daje się ubrać bez marudzenia, a kiedy indziej trzeba je z kurtką gonić po mieszkaniu.

Jak wychować dwulatka?

Bunt dwulatka wymaga od rodziców dużo cierpliwości, ale również zrozumienia potrzeb dziecka, które przeżywa gigantyczny skok rozwojowy i nie potrafi kontrolować emocji. Zdaniem specjalistów w tym okresie maluch powinien doznać „optymalnej frustracji”. Jego opiekunowie nie mogą być wówczas nadmiernie rygorystyczni (bicie dzieci, nawet niegrzecznych, jest niedopuszczalne), ale również przesadnie pobłażliwi – maluch poprzez swoje agresywne zachowanie prowokuje do postawienia mu granic i uporządkowania jego świata. Całkowicie bezstresowe wychowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Czas buntu dwulatka jest okresem nawiązania więzi między dzieckiem a rodzicami. Mądrzy rodzice powinni zachować spokój, być konsekwentni. Ważne jest stosowanie się do pewnych zasad:

  • wyjaśnianie dziecku zakazów (i nie mnożenie ich, ale zostawianie maluchowi pola do własnych decyzji);
  • niekrytykowanie samego dziecka, lecz zwracanie uwagi na jego niewłaściwe zachowanie;
  • gdy dziecko się złości, niekaranie go, ale też niepocieszanie.

Zobacz film: Kiedy odstawić wózek? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 23.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej