Zapalenie zatok szczękowych – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: pictworks / fotolia.com

Zapalenie zatok szczękowych to stan zapalny, który obejmuje część zatok bezpośrednio sąsiadującą z górnymi zębami. Nieleczone schorzenie prowadzi do groźnych powikłań, np. do zapalenia mózgu. Stan zapalny może obejmować jedną lub dwie strony twarzy.

Zatoki szczękowe mają skomplikowaną budowę, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Zapalenie zatok szczękowych może z postaci ostrej przejść w przewlekłe zapalenie zatok szczękowych i prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Stan zapalny obejmuje obszar sięgający od korzeni górnych zębów, poprzez dno oczodołu, aż po jamę nosową. Leczenie jest uzależnione od przyczyn schorzenia – w skrajnych przypadkach konieczne jest nakłucie.

Przyczyny zapalenia zatok szczękowych

Zatoki szczękowe znajdują się w bliskim sąsiedztwie zębów, dlatego częstą przyczyną stanu zapalnego są niewyleczone zęby. Zębopochodne zapalenie zatok szczękowych może pojawić się nie tylko z powodu nieleczonych zębów, ale również w efekcie nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego, np. gdy lekarz podczas poszerzania kanałów przebije się do zatoki. Zapalenie zatok szczękowych może wystąpić również po wyrwaniu zęba, skutkującym przetoką ustno-zatokową. Zapalenie zębopochodne zwykle obejmuje tylko jedną stronę twarzy.

Aż w 80% przypadków przyczyną stanu zapalnego zatok przynosowych są infekcje górnych dróg oddechowych, np. katar w przebiegu grypy lub przeziębienia. Nawracające infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze mogą skutkować przewlekłym zapaleniem zatok szczękowych. Stany zapalne często dokuczają również osobom cierpiącym na astmę lub alergiczny nieżyt nosa. Przyczyną przewlekłego stanu zapalnego zatok przynosowych mogą być także polipy i wady anatomiczne zatok. W każdym z tych przypadków stan zapalny jest obustronny. Czynnikiem, który sprzyja wystąpieniu schorzenia, jest palenie papierosów i pływanie.

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Zapalenie zatok szczękowych – objawy

Najbardziej dokuczliwe objawy daje ostre zapalenie zatok szczękowych. Szczególnie uciążliwe jest uczucie rozpychania policzka, które pojawia się po nocnym spoczynku, kiedy odprowadzanie wydzieliny z nosa jest utrudnione. Wydzielina ścieka po tylnej ścianie gardła, powodując nieprzyjemny smak w ustach i wywołując odruch kaszlu. Ból, przypominający ból zębów, nasila się podczas wysiłku fizycznego, pochylania głowy oraz kaszlu. Są to objawy zapalenia zatok szczękowych, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Nieleczona infekcja przechodzi w postać przewlekłą.

Przewlekłe zapalenie zatok szczękowych może objawiać się bólem imitującym ból zębów górnych. Stan zapalny rozszerza się od korzeni zębów aż do jamy nosowej, przez co objawy są nietypowe.

Chory może odczuwać:

  • ból głowy,
  • ucisk kości policzkowych,
  • ucisk okolic czoła.

Ucisk nasila się podczas kaszlu i pochylania głowy. Przewlekłemu stanowi zapalnemu zatok szczękowych może towarzyszyć temperatura, objawy przeziębienia oraz zatkany nos. Nieleczone zapalenie prowadzi do zaburzeń zmysłu węchu, które niekiedy jest jedynym odczuwalnym objawem choroby.

Zobacz film: Zapalenie zatok - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Zapalenie zatok szczękowych – jak leczyć?

Leczenie zapalenia zatok szczękowych jest ściśle uzależnione od przyczyny dolegliwości. Do szczegółowej diagnostyki niezbędna jest tomografia komputerowa (TK), a w szczególnie trudnych przypadkach wykonywana jest endoskopia nosa i zatok. Lekarz może też postawić diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem lub zdjęcia rentgenowskiego (RTG) zatok. W przypadku zapalenia zatok na tle alergicznym zalecane są badania krwi i testy alergiczne. W diagnostyce wykorzystywane są także badania wymazów.

Stan zapalny zatok szczękowych o podłożu wirusowym nie wymaga stosowania antybiotyków. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu dokuczliwych objawów, czyli bólu zębów i głowy. W tym celu stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. ibuprofen oraz miejscowe krople do nosa obkurczające śluzówkę i leki mukolityczne, które rozrzedzają wydzielinę. Po częściowym udrożnieniu nosa można stosować leczenie domowe zapalenia zatok szczękowych, np. inhalacje z olejkami eterycznymi, płukanie nosa solą hipertoniczną lub fizjologiczną.

W przypadku gdy przyczyną stanu zapalnego są wady budowy zatok, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Najczęściej stosowane jest endoskopowe udrożnienie zatok szczękowych lub prostowanie przegrody nosowej. W zakażeniach bakteryjnych niezbędne jest zażywanie antybiotyków.

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Zobacz też: Skuteczne antybiotyki na zatoki

Powikłania nieleczonego zapalenia zatok szczękowych

Nieleczony stan zapalny zatok szczękowych może powodować groźne powikłania. Dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią na przewlekłe zapalenie zatok szczękowych, niedające wyraźnych objawów. Do najczęstszych powikłań zalicza się:

  • zapalenie szpiku kostnego i kości ścian zatoki,
  • ropień lub zapalenia tkanek oczodołu,
  • zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, ropnie mózgu

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto TTV

Data aktualizacji: 27.03.2018,
Opublikowano: 07.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Choroby zatoki klinowej – objawy, przyczyny i leczenie

Zatoki klinowe to jeden z rodzajów zatok przynosowych. Są one położone w trzonie kości klinowej. Ich funkcją jest ogrzewanie i oczyszczanie powietrza oraz wspomaganie węchu. Tworzą także przestrzeń rezonacyjną dla głosu. Zatoki klinowe są narażone na rozwój niektórych procesów chorobowych. Do najczęstszych należy zapalenie, torbiel i polip.

Czytaj więcej
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok

Kiedy zwykłe przeziębienie nie ustępuje, a dodatkowo zaczynają nasilać się bóle głowy, prawdopodobnie doszło do zapalenia zatok. Chorobę powodują wirusy i bakterie, może też być wynikiem alergii lub następstw krzywej przegrody nosowej. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Czytaj więcej
Inhalacje. Najlepszy sposób na problemy z zatokami

Inhalacja łagodzi stan zapalny zatok przynosowych. Domowe inhalacje na zatoki najłatwiej wykonać z użyciem inhalatora lub nebulizatora. W celach leczniczych wykorzystuje się sól fizjologiczną albo olejki. Godne polecenia są też zioła do inhalacji zatok.

Czytaj więcej
Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Zapalenie nerwu przedsionkowego to ostra choroba, najprawdopodobniej o podłożu infekcji wirusowej, która powoduje zaburzenia w poczuciu równowagi. Głównymi objawami zapalenia nerwu przedsionkowego są napadowe, krótkotrwałe zawroty głowy, którym towarzyszyć mogą nudności oraz wymioty.

Czytaj więcej
Rozmaryn to nie tylko przyprawa.  Herbatka, nalewka i olejek z rozmarynu działają niczym lek

Rozmaryn jest rośliną leczniczą o silnym prozdrowotnym działaniu na ludzki organizm. W przemyśle spożywczym może stanowić alternatywę dla chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy.

Czytaj więcej
W czasie pandemii rzadziej się przeziębiamy i łapiemy infekcje. Dlaczego?

Noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny chronią nie tylko przed koronawirusem SARS-CoV-2, ale też przed innymi wirusami – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.

Czytaj więcej
Kit pszczeli – naturalny lek na wiele dolegliwości. Jak przygotować nalewkę i maść z propolisu?

Kit pszczeli, czyli propolis,  jest składnikiem wielu farmaceutyków. I nic dziwnego, ponieważ ma silne właściwości prozdrowotne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Wzmacnia odporność, chroni wątrobę, ma też właściwości przeciwnowotworowe i cytostatyczne. Z propolisu można samodzielnie przyrządzić nalewkę.

Czytaj więcej
7 domowych sposobów na zatkane zatoki – jak sobie radzić z bólem?

Zatkane zatoki są niezwykle dokuczliwe. Jest to ostry, rozpychający ból, który promieniuje na czoło przy niemal każdym ruchu głową. Może się pojawić bez względu na porę roku – zimą może być wynikiem nagłej zmiany temperatury, wiosną reakcją alergiczną, latem reakcją na klimatyzację, a jesienią mogą zaatakować infekcje wirusowe i bakteryjne.

Czytaj więcej
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?

Ból głowy przy schylaniu czy kaszlu to nietypowe sytuacje, w których pojawiają się dolegliwości odczuwane w okolicy czaszki. Stanowią cenne informacje w procesie diagnostyki. Zwykle świadczą o chorobie, której zaniechanie leczenia prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych.

Czytaj więcej