Zapalenie ucha środkowego u niemowląt – jak rozpoznać?

Fot. Fertnig / Getty Images

Zapalenie ucha środkowego u niemowląt najczęściej jest konsekwencją wtórnej infekcji z nosogardzieli. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, warto pomyśleć o szczepieniu niemowląt przeciw pneumokokom, a także karmić dziecko piersią przez co najmniej 6 miesięcy.

Ostre zapalenie ucha środkowego u niemowląt jest procesem zapalnym obejmującym struktury znajdujące się w uchu środkowym i błonę śluzową wyściełającą ucho od wewnątrz. Rozwija się nagle i wywołuje ogólne bądź miejscowe objawy związane ze stanem zapalnym i gromadzeniem się wydzieliny ropnej w uchu środkowym, czyli w jamie bębenkowej. Pierwszy szczyt zapalenia ucha środkowego przypada na okres pomiędzy 6. a 18. miesiącem życia dziecka. Część dzieci wykazuje tendencję do nawrotowego zapalenia ucha środkowego.

Zapalenie ucha środkowego u niemowląt – przyczyny

Do zapalenia ucha środkowego najczęściej dochodzi drogą wstępującą z części nosowej gardła przez trąbkę słuchową, będącą kanałem łączącym te dwie struktury. Może być powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych lub infekcji z ucha zewnętrznego szerzącej się przez błonę bębenkową. Bezpośrednią przyczyną mogą być zakażenia zarówno wirusowe, jak i bakteryjne, przy czym za największy odsetek zakażeń bakteryjnych odpowiedzialne są Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae. Jeśli te bakterie są obecne w nosogardle (bezobjawowo), zwiększają ryzyko rozwoju zapalenia ucha środkowego ze względu na to, że mogą szerzyć się przez trąbkę słuchową do nosogardła.

U niemowląt do zapalenia ucha środkowego przyczyniają się:

  • różnice w budowie anatomicznej w porównaniu z osobami dorosłymi,
  • niedojrzałość układu immunologicznego,
  • liczne rodzeństwo,
  • uczęszczanie do żłobków,
  • brak karmienia piersią,
  • wady twarzoczaszki,
  • tendencja do alergii.

Za jeden z czynników ryzyka wystąpienia zapalenia ucha środkowego u niemowląt uznaje się używanie smoczków, szczególnie jeśli nie przestrzega się właściwych zasad ich higieny.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowane ucho: 

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6 

Objawy zapalenia ucha środkowego

Najczęściej ostre zapalenie ucha środkowego poprzedzają objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Za główny objaw można uznać ból ucha. Jednak niemowlęta nie są w stanie powiedzieć ani pokazać, gdzie je boli. Lokalizacja bólu jest możliwa u starszych dzieci. Im dziecko młodsze, tym bardziej nasilone są objawy ogólne i tym mniej wartościowe są objawy miejscowe, jak tkliwość okolicy małżowiny usznej. U niemowląt objawy ostrego zapalenia ucha środkowego to przede wszystkim:

  • gorączka,
  • nadmierna płaczliwość,
  • zaburzenia snu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • obecność wydzieliny z ucha o charakterze ropnym.

Domowe sposoby na zapalenie ucha

W przypadku niemowląt i obecności objawów uogólnionych, konieczna jest pilna konsultacja lekarska. Zapalenie ucha można leczyć w domu w pierwszym dniu poprzez podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, jednak dotyczy to dzieci starszych. Jeśli obecne są biegunka, wymioty i wysoka gorączka, poza podaniem leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie zapalenia ucha na własną rękę domowymi, niefarmakologicznymi sposobami może skutkować rozwojem powikłań, a nawet uszkodzeniem słuchu.

Jak rozpoznać ostre zapalenie ucha środkowego?

Podstawowym badaniem w rozpoznawaniu zapalenia ucha środkowego jest badanie otoskopowe, które wykazuje poszerzenie naczyń wokół błony bębenkowej, jej pogrubienie i uwypuklenie na zewnątrz. U niektórych chorych może dojść do perforacji błony bębenkowej. W sytuacjach wątpliwych klinicznie wykonuje się inne badania otolaryngologiczne, jednak najczęściej nie ma takiej potrzeby.

Polecamy: Co powoduje kłucie w uchu? Jak łagodzić kłujący ból ucha?

Leczenie ostrego zapalenia ucha środkowego

Leczenie jest uzależnione od stanu i wieku dziecka. U niemowląt w pierwszym półroczu życia, a także u tych dzieci, które mają bardzo wysoką gorączkę i nasilone wymioty, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Antybiotyk jest również konieczny u dzieci poniżej 2. roku życia w przypadku obustronnego zapalenia ucha, u dzieci z obecnym wyciekiem z ucha i z następującymi czynnikami ryzyka:

  • zespół Downa,
  • upośledzenie słuchu,
  • wady twarzoczaszki,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • nawracające zapalenia ucha środkowego,
  • brak poprawy po leczeniu objawowym (przeciwbólowym).

Bez względu na to, czy zleca się antybiotyk czy nie, konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwbólowego.

Wśród antybiotyków stosuje się przede wszystkim amoksycylinę lub ceftriakson, a w przypadku ich nieskuteczności również inne antybiotyki. Czasami, przy burzliwym przebiegu czy podejrzeniu powikłań zapalenia, konieczna jest zabiegowa interwencja w postaci nacięcia błony bębenkowej.

Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego najczęściej cofa się bez powikłań i następstw, nawet jeśli doszło do perforacji błony bębenkowej. Już w ciągu kilku dni może dojść do jej samoistnej regeneracji. U niektórych dzieci może występować nawrotowe zapalenie ucha środkowego, u części z nich utrzymuje się wysięk w uchu środkowym, upośledzający odwracalnie słuch. Z czasem następuje zazwyczaj samoistna poprawa i ustąpienie nawrotowych zapaleń. By uniknąć zachorowania niemowlęcia, zaleca się karmienie piersią przez co najmniej 6 miesięcy życia, odsunięcie w czasie zapisania dziecka do żłobka, jak również zaszczepienie dziecka przeciwko pneumokokom.

Data aktualizacji: 14.12.2018,
Opublikowano: 14.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej