Zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń: źródła, przyczyny

mat. prasowe 

Czy wiesz, że jakość powietrza w mieście o średnim natężeniu ruchu drogowego może być w rzeczywistości lepsza niż w Twoim domu? Jak pokazują badania, stężenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza może być wyższe w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Co decyduje o jakości powietrza w budynkach? Jak zanieczyszczenia wpływają na nasze zdrowie? W jaki sposób poprawić jakość powietrza wewnętrznego? Sprawdź!

Jakie rodzaje zanieczyszczeń powietrza występują w pomieszczeniach?

Powietrze wewnątrz pomieszczeń tworzy swoisty mikroklimat, który różni się od powietrza atmosferycznego. Jego skład stale się zmienia pod wpływem różnych czynników. Przykładowo, jakość powietrza w domu, miejscu pracy czy w budynku publicznym będzie różna z uwagi m.in. na materiał, z którego zbudowano dany obiekt, środków stosowanych do czyszczenia, przeznaczenia, systemu wentylacji oraz jakości powietrza zewnętrznego w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.

Zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynku można podzielić na następujące rodzaje:

  • zanieczyszczenia fizyczne - promieniowanie jonizujące, promieniowanie elektromagnetyczne wskutek działania urządzeń elektrycznych;
  • zanieczyszczenia biologiczne - kurz, roztocza, pleśnie, mykotoksyny, bakterie, pyłki roślin, alergeny pochodzenia zwierzęcego;
  • zanieczyszczenia chemiczne - wydzielane głównie przez materiały budowlane (farby, lakiery, kleje, tapety) i wyposażenie wnętrz (wykładziny, dywany, meble) oraz powstające wskutek spalania paliw, np. formaldehydy, benzen, toluen, tlenki węgla, siarki, azotu, ozon, radon (promieniotwórczy gaz powstający w glebie);
  • inne - lotne zanieczyszczenia organiczne, dym tytoniowy.

Na jakość powietrza w pomieszczeniu wpływa wiele czynników, np. stosowanie środków czyszczących, gotowanie, pranie, używanie pieców na paliwa stałe, palenie świec, kadzideł itp. Ponadto zanieczyszczenia są wydzielane przez materiały budowlane i meble, a także przenikają z zewnątrz, w tym także niebezpieczny pył zawieszony.

W związku z wysokim poziomem zanieczyszczeń wewnętrznych Światowa Organizacja Zdrowia WHO wprowadziła pojęcie ,"syndromu chorych budynków". Oznacza to, że przebywanie w danym obiekcie może wywoływać zespół dolegliwości zdrowotnych. Co ważne, objawy te ustępują po opuszczeniu pomieszczenia.

Wpływ zanieczyszczeń wewnętrznych na zdrowie człowieka

Wielu ludzi spędza nawet 90% całego dnia w pomieszczeniach - w domu, pracy lub szkole. Jakość powietrza, którym oddychają wywiera bezpośredni wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Co najgorsze, najbardziej wrażliwi na zanieczyszczenia, czyli dzieci, kobiety ciężarne, osoby starsze czy zmagające się ze schorzeniami układu krążenia lub układu oddechowego, przebywają w domach najwięcej.

Toksyczne związki organiczne i nieorganiczne, które kumulują się w pomieszczeniach mają istotny wpływ na zdrowie ludzi. Zła jakość powietrza wewnętrznego może zaostrzać dolegliwości ze strony układu oddechowego, np. nasilać ataki astmy czy alergii, ale także wpływać niekorzystnie na serce i układ krwionośny. Ponadto zanieczyszczenia powodują bóle głowy, podrażnienia oczu, nosa i gardła, zmęczenie czy trudności z koncentracją. Co więcej, oznaki szkodliwego działania zanieczyszczonego powietrza na organizm mogą być mylące, a niektóre spowodowane nimi choroby mogą się ujawnić po wielu latach.

Trzeba też mieć świadomość, że niektóre zanieczyszczenia powietrza w konkretnych pomieszczeniach mogą występować w dużych stężeniach i wywoływać poważne skutki dla zdrowia. Przykładowo, nadmierna ilość dymu tytoniowego może powodować m.in. ataki kaszlu czy raka płuc. Alergeny, w tym pyłki przyczyniają się do problemów z oddychaniem, pojawienia się wysypki czy uczucia ucisku w klatce piersiowej. Z kolei duże dawki tlenku węgla mogą spowodować nawet śmierć, mniejsze zaś bóle i zawroty głowy, mdłości oraz infekcje układu oddechowego. Niebezpieczne są także związki chemiczne zawarte w detergentach oraz stosowane przy produkcji mebli, ponieważ wywołują uszkodzenia nerek, wątroby, układu nerwowego, a także raka. Natomiast wdychanie promieniotwórczego gazu radon może powodować uszkodzenie lub raka płuc.

Jak poprawić jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń?

Świadomość zagrożenia, jakie niesie zanieczyszczone powietrze wewnętrzne sprawia, że zaczęto stosować mniej toksyczne odpowiedniki, np. w produkcji materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrz czy środków czystości. Ważne jest bowiem likwidowanie źródeł zanieczyszczeń.

Każdy użytkownik pomieszczenia także może podjąć działania w zakresie kontrolowania i ograniczania stężenia unoszących się w powietrzu cząstek zanieczyszczeń. Istotne jest właściwe wentylowanie zamkniętych pomieszczeń, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Trzeba jednak mieć świadomość, że wietrzenie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nadmierna utrata ciepła prowadzi bowiem do konieczności ponownego ogrzania pomieszczenia i zużycia dodatkowej ilości paliw kopalnych, a tym samym do wygenerowania dodatkowych zanieczyszczeń powietrza.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wysokiej jakości oczyszczaczy powietrza. Kärcher oferuje profesjonalne oczyszczacze przeznaczone do efektywnego usuwania zanieczyszczeń w dużych pomieszczeniach. Urządzenia te wyposażone są w wieloetapowe systemy filtracji, gwarantujące niemal 100% zatrzymywanie niebezpiecznych cząstek, w tym także pyłów zawieszonych. Oczyszczacze powietrza Kärcher gwarantują świeże i czyste powietrze, wolne od alergenów oraz mikroorganizmów chorobotwórczych.

Poznaj innowacyjne oczyszczacze powietrza nie tylko do zastosowań domowych: Profesjonalny oczyszczacz powietrza do biura, sklepu, hotelu: jaki wybrać? >>

Źródła informacji:http://www.pg.gda.pl/chem/CEEAM/Dokumenty/CEEAM_ksiazka_polska/Rozdzialy/rozdzial_025.pdfhttps://www.eea.europa.eu/pl/sygna142y/sygnaly-2013/artykuly/jakosc-powietrza-w-pomieszczeniachhttp://www.wentylacja.org.pl/pages-28.html

Data aktualizacji: 15.10.2021,
Opublikowano: 15.10.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej