Zamartwica (asfiksja) płodu, urodzeniowa i okołoporodowa – objawy i przyczyny

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Zamartwica, nazywana także asfiksją, to ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa u płodu lub u noworodka. Związana jest z końcowym życiem płodowym bądź z porodem. Jeśli jest krótkotrwała, nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji, inaczej jest jednak przy długotrwałym niedotlenieniu, które może prowadzić do śmierci dziecka. W przypadku zamartwicy konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Zamartwica płodu (asfiksja okołoporodowa) jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia mózgu dziecka w okresie okołoporodowym (obok zakażenia i urazów mechanicznych). Ten poważny stan prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, m.in. zaburzeń psychomotoryki, opóźnienia umysłowego i padaczki. Niestety aż u 25% noworodków zamartwica skutkuje zaburzeniami neurologicznymi, a w wielu przypadkach prowadzi również do zgonu.

Zamartwica płodu (urodzeniowa, okołoporodowa) – co to jest?

Zamartwica płodu to ciężka niewydolność oddechowo-krążeniowa. Dochodzi do niej na skutek zaburzeń w wymianie tlenu między krążeniem matki a krążeniem płodu. Prowadzi do zaburzeń krążenia także w łożysku (może skutkować jego przedwczesnym odklejeniem) i w pępowinie (zapętlenie, zaciśnięcie). Ten poważny stan może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. W innym przypadku może uszkodzić centralny układ nerwowy, korę mózgową i pień mózgu, co przekłada się na zaburzenia rozwoju psychomotoryki dziecka w późniejszych latach jego życia.

Objawy zamartwicy płodu

Niedobór tlenu u dziecka objawia się gwałtownymi ruchami oddechowymi, co może prowadzić do zachłyśnięcia się przez nie wodami płodowymi. W wyniku takiego zachowania dochodzi do niedotlenienia płodu. Jest ono widoczne na odczycie badania KTG, które wskazuje na zaburzenia pracy serca, a także poprzez zielone wody płodowe. Noworodek, u którego stwierdza się zamartwicę urodzeniową, po porodzie może nie oddychać bądź oddychać nieprawidłowo. Ponadto asfiksja objawia się również sinicą i bladością skóry.

Przyczyny zamartwicy

Największe ryzyko zamartwicy występuje u kobiet, u których miał miejsce poród przedwczesny. Niestety aż 90% wcześniaków urodzonych przed 25 tygodniem ciąży ma zaburzenia oddychania. Dla porównania u noworodków urodzonych po 36 tygodniu ryzyko to wynosi ok. 0,1%. Dlatego też tak ważne jest, aby kobieta donosiła ciążę – wtedy z każdym dniem ryzyko maleje. Przyczyny zamartwicy mogą być różne i zależne nie tylko od stanu płodu, ale również od stanu ciężarnej. Szczególne ryzyko jej wystąpienia dotyczy kobiet z:

  • niewydolnością oddechową i niewydolnością krążenia,
  • niedokrwistością,
  • krwawieniami z dróg rodnych,
  • rzucawką i stanem przedrzucawkowym,
  • cukrzycą,
  • nadciśnieniem tętniczym krwi,
  • hipotermią.

Warto podkreślić, że przyczynami zamartwicy są również: duża liczba przebytych ciąż, podeszły wiek lub palenie papierosów. Dochodzi do niej także w momencie, gdy akcja porodowa jest źle prowadzona, a także wtedy, gdy kobieta rodząca nie wykonuje właściwie poleceń personelu medycznego. Mogą wtedy występować nieprawidłowe skurcze mięśni macicy, a także czas akcji porodowej może się wydłużyć. Jednak przyczyny zamartwicy okołoporodowej mogą również leżeć po stronie nienarodzonego jeszcze dziecka. Zalicza się do nich m.in.: wszelkie wady rozwojowe (organów takich jak serce, płuca itd.), wady łożyska i pępowiny, a także nieprawidłowe ułożenie czy owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka. Zamartwica urodzeniowa z kolei może być spowodowana przedwczesnym odklejeniem się łożyska bądź przedwczesnym odpłynięciem wód płodowych. Może być również wynikiem ciąży przenoszonej.

Skutki zamartwicy płodu

Niestety dziecko, które przeżyło zamartwicę płodu, może borykać się z różnymi dolegliwościami, a także stanami chorobowymi. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • padaczkę,
  • porażenie mózgowe,
  • opóźnienie umysłowe,
  • nadpobudliwość psychoruchową,
  • niedowłady kurczowe,
  • trudności z koncentracją,
  • zaburzenia ruchowe,
  • trudności w nauce.

Zamartwica płodu (asfiksja) i co dalej?

Po urodzeniu dziecka z zamartwicą niezbędna jest szybka interwencja medyczna. Konieczne jest jak najszybsze udrożnienie dróg oddechowych – dokonuje się tego za pomocą cewnika lub gruszki. Następnie dziecko powinno mieć głowę niżej od reszty ciała, gdyż jest to pozycja ułatwiająca oddychanie. Jeśli zacznie ono samodzielnie oddychać, należy zapewnić mu ciepło. Gdy jego drogi oddechowe są oczyszczone, można również podać tlen. Natomiast jeśli stan dziecka nie poprawia się, trzeba wykonać masaż serca.

Warto podkreślić, że dzieci, które przeszły zamartwicę okołoporodową, po stabilizacji stanu przechodzą szereg badań, m.in. badanie neurologiczne, USG przezciemiączkowe, USG serca, badanie słuchu itd. W późniejszym okresie życia dzieci po zamartwicy powinny zostać zapisane na terapię psychologiczną i rehabilitację przez zajęcia ruchowe.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Bibliografia:

  1. http://rcin.org.pl/Content/10981/WA697_9471_ZS246_Neuroprot-dzia-Makar_l.pdf
Data aktualizacji: 02.01.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej