Zabiegi z kwasami w domu? To możliwe! Przepisy na domowe maseczki z kwasami

Klaus Vedfelt/Getty Images

Maseczki z kwasami to jeden z najpopularniejszym zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Kwasy posiadają głębokie działanie złuszczające i stymulujące skórę do odnowy. Jednak nie musisz wydawać fortuny za profesjonalne zabiegi u kosmetologa. Poznaj przepisy na domowe maseczki z kwasami i dobierz odpowiedni kwas do typu swojej cery, by wyglądała młodo i świeżo.

Kwasy – jak działają?

Kwasy mają pH niższe niż nasza skóra. Im niższe pH i wyższe stężenie kwasu, tym mocniejsze jego działanie na nasza skórę. Kwasy nakładamy na skórę w celu rozpuszczenia zrogowaciałego naskórka i stymulowania skóry do szybszej odnowy. Składniki kwasu na skórze to sygnał dla niej, by jej komórki szybciej się dzieliły, a kolagen był szybciej produkowany,  czyli, by skóra była bardziej sprężysta. Kwasy nie działają jedynie złuszczająco, ale także stymulująco na skórę.

Dzięki pewnej grupie kwasów, możemy działać także depigmentująco na skórę, czyli rozjaśniać przebarwienia pozapalne. Przebarwienia pozapalne to płytkie, świeże przebarwienia. Kwasami możemy również próbować rozjaśniać przebarwienia trwałe, np. potrądzikowe.

Kosmetyki z kwasami – jak ich używać?

Obecnie w ofertach marek kosmetycznych możemy bez problemu znaleźć takie, które w składzie zawierają kwasy. Najbezpieczniej wybrać te, które określają ich zawartość jako domieszka kwasu. To daje nam pewność, że możemy być pewni bezpiecznego działania na skórze i minimalizujemy możliwość niepożądanych efektów, jak m.in. zbyt mocny efekt złuszczenia i mocne podrażnienie skóry. Przez internet można zamówić kosmetyki o wysokich stężeniach kwasów, jednak używanie ich w domowych pieleszach jest to bardzo niebezpieczne. Należy pamiętać, że domowa pielęgnacja nie powinna być mocno ingerująca, ponieważ nie jesteśmy pod opieką kosmetologa lub dermatologa, jak w gabinecie kosmetycznym.

Domowe maseczki z kwasami - przepisy

Jeżeli posiadasz cerę tłustą lub mieszaną z tendencją do zmian trądzikowych i łojotoku, postaw na kwas jabłkowy. Ma działanie redukujące zmiany trądzikowe oraz świeże przebarwienia potrądzikowe. Jeżeli masz większe problemy z przebarwieniami na skórze, możesz dodać sok z cytryny. Należy wycisnąć świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny i dodać go do dwóch łyżek kwasu jabłkowego. Taką miksturę należy nakładać patyczkiem kosmetycznym lub czystym pędzelkiem na skórę twarzy. Pozostawiamy ją na twarzy na 15-20 min, a następnie zmywamy wodą. Należy pamiętać, że ocet ze względu na silne działanie złuszczające będzie dawał uczucie szczypania na skórze – nie należy się tym martwić, to normalna reakcja na tę substancję. Jeżeli mrowienie jest zbyt intensywne, możemy rozcieńczyć miksturę wodą.

W przypadku cery dojrzałej, która wolnej się regeneruje, warto postawić na kwas, który mocno stymuluje. Jednym z nich jest kwas mlekowy, który charakteryzuje się tym, że ma duże cząsteczki, więc nie wnika głęboko, a działa na powierzchni skóry. Ciekawostka jest, że kaw mlekowy ma działanie nawilżające skórę. Jak wykonać maseczkę z kwasem mlekowym? Pół szklaneczki jogurtu naturalnego wymieszaj z sokiem wyciśniętym z połowy grejpfruta. Miksturę należy nakładać czystym pędzelkiem i zostawić na skóry twarzy na 15-20 min, a następnie zmyć wodą.

Kwas glikolowy wytwarzany jest z cukru trzcinowego. By go otrzymać, wystarczy zmieszać dwie czubate łyżki cukru trzcinowego (można go zmielić, by szybciej się rozpuścił) z dwoma łyżkami płynnego miodu i sokiem z cytryny. Kwas glikolowy ma małe cząsteczki, więc łatwo przenika w głąb skóry, a jego działanie jest bardzo intensywne. Miksturę także należy nakładać czystym pędzelkiem i zostawić na skóry twarzy na 15-20 min, a następnie zmyć wodą.

 Zobacz video: Jak odmłodzić skórę za pomocą kwasów?

Jak odmłodzić skórę twarzy za pomocą kwasów? Źródło: Dzień Dobry TVN

Opublikowano: 10.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej