Zabieg Credego u noworodka – powikłania. Zabieg po cięciu cesarskim czy porodzie naturalnym? Czemu przeciwdziała?

Fot: svetlanasmirnova / fotolia.com

Zabieg Credego stosuje się w profilaktyce rzeżączkowego zapalenia spojówek u noworodka. Polega on na zakropieniu do oczu dziecka roztworu z azotanem srebra. Istnieje możliwość rozwinięcia się powikłania po zabiegu, czyli wystąpienia chemicznego zapalenia spojówek, co jednak w większości przypadku ustępuje po 24 godzinach i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Pierwszy zabieg zakrapiania oczu noworodkom azotanem srebra odbył się w 1880 roku. Jego autorem był niemiecki profesor Carl Smiegmund Franz Credeg. Zabieg Credego określa również czynność położniczą na łożysku, które oddzieliło się od jamy macicy.

Co to jest zabieg Credego?

Zabieg Credego przeprowadzany jest u każdego noworodka tuż po urodzeniu. Wykonywany jest w profilaktyce rzeżączkowego zapalenia spojówek, które u dziecka może powodować poważne uszkodzenie wzroku, a nawet trwałą ślepotę. Zabieg polega na zakropieniu oczu noworodka specjalnym 1-procentowym roztworem azotanu srebra. Rzeżączkowe zapalenie spojówek wywołują bakterie dwoinków rzeżączki, którymi dziecko zaraża się od chorej matki trakcie porodu naturalnego.

Maluch, rodząc się, przechodzi przez zainfekowane narządy rodne, co może spowodować dostanie się patologicznych bakterii do jego organizmu. Po cesarskim cięciu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się, niż podczas porodu naturalnego, jednak ryzyko istnieje. Rzeżączkowe zapalenie spojówek po cesarce może spowodować np. przedwczesne odejście wód płodowych. Matka może nie wiedzieć o tym, że w jej drogach rodnych znajdują się patologiczne bakterie, dlatego zabieg Credego wykonywany jest u każdego dziecka, niezależnie od metody, jaką przyszło na świat.

Zabieg Credego po cięciu cesarskim

Metoda Credego stosowana jest również po cesarskim cięciu. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na specjalnym nacięciu brzucha matki i macicy, aby wydostać dziecko z łona. Cesarka najczęściej stosowana jest, kiedy poród naturalny z jakiś przyczyn jest niemożliwy bądź w czasie rodzenia istnieje znaczne zagrożenie życia matki lub dziecka. Na około 6 godzin przed zabiegiem nie należy jeść ani przyjmować napojów. Usunięcie w domu owłosienia ze wzgórka łonowego zapobiegnie nieprzyjemnej depilacji na sali operacyjnej. Ciężarnej kobiecie zostaje założony cewnik, aby kontrolować wydalanie moczu, a także podany antybiotyk, by uniknąć różnego rodzaju infekcji w czasie zabiegu chirurgicznego.

Wodę i niezbędne leki podaje się kobiecie poprzez wkłucie dożylne. W czasie pobytu w szpitalu ciężarna ma stale mierzone ciśnienie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym i trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Podczas cesarskiego cięcia kobieta nic nie odczuwa. Zdarza się, że może doświadczać lekkiego drętwienia w dolnej części ciała. Skóra jest nacinana najczęściej nad linią włosów łonowych. Po wyjęciu dziecka, jest on oddawany jest pod opiekę neonatologa. Czasem zdarza się, że zachodzi potrzeba umieszczenia noworodka w inkubatorze.

Zabieg Credego a rzeżączkowe zapalenie spojówek u noworodka

Zabieg Credego u noworodka wykonywany jest profilaktycznie, by uniknąć poważnego schorzenia oczu u dziecka. Rzeżączkowe zapalenie spojówek to groźny, ropny i ostry stan zapalny, wywołany przez bakterie – dwoinki rzeżączki. Wystąpienie schorzenia u noworodka najczęściej prowadzi do przewlekłego zapalenia spojówki, a w najgorszym wypadku trwałej ślepoty. Objawem stanu chorobowego jest bardzo duży obrzęk spojówki oraz powiek, z charakterystyczną obfitą ropną wydzieliną. Kiedy dwoinki rzeżączki dostaną się do oka, w większości przypadków są przyczyną bardzo poważnego zapalenia rogówki, np. jej zmętnienia, co w efekcie może spowodować utratę wzroku. Do zapalenia spojówek może dojść również na skutek zapalenia opon mózgowych lub stawów, a także posocznicy. Sepsa to specyficzna reakcja organizmu na zakażenie. Do posocznicy dochodzi na skutek zarażenia bateriami gronkowca, paciorkowca czy meningokoków.

Rzeżączkowe zapalenie spojówek leczy się najczęściej antybiotykami podawanymi dożylnie lub domięśniowo, stosowanymi zazwyczaj przez maksymalnie 7 dni. Zainfekowane oczy noworodka przeciera się roztworem z solą fizjologiczną, aby usunąć zaropiałą wydzielinę. W leczeniu miejscowym stosuje się także kilka razy dziennie maść erytromycynową.

Zabieg Credego – powikłania

W wyniku zabiegu Credego, czyli podania noworodkowi do oczu azotanu srebra, istnieje ryzyko wystąpienia chemicznego zapalenia spojówek. Czynnikiem ryzyka wystąpienia przypadłości może być podanie roztworu o nieprawidłowym stężeniu, na skutek źle zamkniętego opakowania leku w sali porodowej. Objawy przypadłości zazwyczaj samoistnie znikają po mniej więcej 24 godzinach. Chemiczne zapalenie spojówek w większości przypadków nie wymaga nawet leczenia.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.12.2017,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marek 15.07.2018r.

Pięknie sponsorowany artykuł

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej