Zabawki rozwojowe i gry edukacyjne dla przedszkolaka (3+)

Fot.: Gorilla / stock.adobe.com

Gry i zabawy dla dzieci powinny łączyć przyjemne z pożytecznym – bawić i uczyć. Aby tak było, warto podsuwać przedszkolakowi edukacyjne zabawki, które wspierają rozwój dziecka. Angażują wszystkie zmysły i zmuszają do myślenia.

Dzieci uczą się poprzez zabawę, jednak nadmiar zabawek może być dla rozwoju małego człowieka bardzo szkodliwy. Zamiast zasypywać go przypadkowymi rzeczami kupowanymi pod wpływem chwili, warto wybrać zabawki i gry dla dzieci spełniające walory edukacyjne i korzystnie wpływające na rozwój.

Klocki

Zabawa klockami to wspaniały sposób na wspieranie rozwoju dziecka. Mogą być to klocki klasyczne, drewniane, magnetyczne, konstrukcyjne oraz lego. Z badań przeprowadzonych w 2006 i 2008 r. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wynika, że zabawa klockami lego, szczególnie grupowa, korzystnie wpływa na malucha: uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, organizacji i planowania działań, koncentracji, wspiera rozwój funkcji poznawczych, wzmacnia umiejętności społeczne.

Zabawki dywergencyjne

Pod tą rzadko spotykaną nazwą kryją się zabawki wspierające rozwój mózgu dziecka. Są to zabawki, które można dowolnie modyfikować, łączyć, układać itp. Stanowią pole do popisu dla wyobraźni dziecka. To np. plastelina, ciastolina, piasek (również kinetyczny), a nawet klasyczne butelki czy papier oraz wszelkie przedmioty codziennego użytku, które mogą służyć zabawie. Zabawki dywergencyjne rozwijają funkcje poznawcze, emocjonalne i społeczne dziecka, kształtują umiejętności przestrzenne, uczą planowania. Mogą być inspirującą zabawą na długie godziny!

Chcesz wiedzieć, jak przygotować tablicę sensoryczną, która wspomoże rozwój dziecka? Koniecznie obejrzyj poniższy film!

Zobacz film: Jak zrobić w domu tablicę sensoryczną? Źródło: Dzień Dobry TVN

Układanki

Puzzle i układanki to kolejne zabawki rozwojowe dla przedszkolaków, które nie tylko stanowią sposób na przyjemne spędzenie czasu (w pojedynkę lub w grupie), ale przede wszystkim rozwijają zmysły i funkcje poznawcze, ćwiczą precyzję ruchów, korzystnie wpływają na widzenie przestrzenne, uczą kojarzenia i myślenia analitycznego. Mogą być to zarówno puzzle klasyczne, jak i układanki przestrzenne, np. w kształcie zwierząt. Dla młodszych przedszkolaków godne polecenia są zwłaszcza drewniane układanki warstwowe, w których elementy wbija się na patyczki, oraz puzzle piankowe.

Gry edukacyjne

Najbardziej stymulujące mózg gry dla dzieci w wieku przedszkolnym to klasyczne planszówki. Z dziećmi powyżej 3. roku życia można grać w gry familijne angażujące do zabawy całą rodzinę. W czasie gry dziecko jest zmuszane do myślenia. Rozwijają się jego wzrok, słuch, dotyk. Przedszkolak uczy się nowych rzeczy, poznaje zasady rywalizacji. Dzięki grom edukacyjnym może również oswoić się z porażką. Z kolei na pamięć dziecka znakomicie wpływa klasyczna gra memory.

Gry zręcznościowe

Wśród gier dla małych dzieci warto zwrócić uwagę na gry zręcznościowe, które angażują do pracy wszystkie zmysły. Gry zręcznościowe spełniają walor edukacyjny, ponieważ dzięki nim maluchy w wieku przedszkolnym uczą się rywalizacji i koncentracji, utrwalają kolory, kształty, rozmiary. Gry tego typu rozwijają inteligencję, uczą analitycznego myślenia, kształtują wyobraźnię i umilają czas.

Zabawki do nauki czytania, pisania, liczenia

Spośród zabawek warto wybrać te, które przygotują przedszkolaka do nauki czytania, liczenia oraz pisania. Mogą być to litery i cyfry (drewniane, na magnes), specjalne tablice z rysikiem (z których obrazki po pewnym czasie znikają), gry edukacyjne (np. w postaci znaczków i plakietek), karty obrazkowe itp. Dzięki takim zabawkom kilkuletnie dziecko przyjemnie spędzi czas, rozwinie swoją kreatywność, a przy tym szybciej nauczy się czytać, pisać i liczyć.

Zobacz film: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 06.11.2019,
Opublikowano: 06.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej