"Z płodnością jest jak z kryzysem klimatycznym" - Małgorzata Rozenek mówi o coraz większych problemach ze staniem się rodzicami

Instagram @m_rozenek

Aktualnie co czwarta para ma problemy, by zajść w ciążę bez pomocy lekarzy. Mówi się jednak, że w ciągu 20 lat ta liczba może się zwiększyć nawet o połowę.

Kiedy podczas rozmowy z Małgorzatą Rozenek-Majdan wypłynął wątek płodności Polaków, gwiazda od razu przyrównała go do kryzysu klimatycznego. Są bowiem wśród nas tacy, którzy uważają, że go nie ma, choć wszelkie badania wskazują na sytuacje zupełnie odwrotną. I tak jak w przypadku naszego środowiska, jeśli nie zaczniemy działać i organizować „pomocy”, już za 20 lat problem może przybrać na sile nawet dwukrotnie.

Przeczytaj także: "Zostawiliśmy ponad 3 mln osób samych sobie". Małgorzata Rozenek-Majdan o roli Polski w procedurze in vitro

Jednakże, żeby nastąpiła jakakolwiek zmiana, należy o problemie rozmawiać. A jak wiadomo, szczególnie w tym temacie, nie jest to zadanie proste. Zapytaliśmy więc też Małgorzatę, czy łatwiej robić to z osobami obcymi, czy może jednak z bliskimi. Co odpowiedziała nam autorka książki „In vitro. Rozmowy intymne”? Wiele zależy od tego, jakie relacje panują w rodzinie. Niemniej Polakom tak czy inaczej nie przychodzi to łatwo.

My, Polacy, mamy w ogóle problem w rozmawianiu o rzeczach, które dotyczą seksualności człowieka. Mamy problem, żeby używać terminów medycznych. My nie wiemy, jak nazywać narządy. […] Nas nie uczy się rozmawiać o ważnych etapach w życiu – mówi Małgorzata Rozenek-Majdan.

42-latka jako źródło tych trudności uznaje edukację seksualną, a raczej jej brak. Jak twierdzi, światowe badania wskazują na wzrost niechcianych ciąż, w krajach, w których pozbawiono młodzież dostępu do tego typu informacji.

Żona Radosława Majdana dodaje także, że choć ona sama wychowała się w domu pełnym miłości i dziś też otacza się ludźmi, którzy są jej życzliwi i nie komentują w żaden sposób zapłodnienia in vitro, a także jako osoba wykształcona, z dużego miasta i żyjąca wśród nowoczesnych ludzi, sama miała problem, by o tym opowiadać.

To nie jest tak, że ja się czuję komfortowo, mówiąc głośno o tak intymnych sprawach. Musiałam przełamać w sobie wstyd – dodaje Małgosia.

Na koniec Małgorzata Rozenek-Majdan dodaje, że nie dziwi się dziewczynom z mniejszych miejscowości, które boją się mówić o swoich problemach z płodnością. Bo skoro ona sama miała opory, to co dopiero pozostali. W związku z tym bardzo ważne jest pojawianie się na rynku książek czy dokumentów na temat in vitro. To bowiem nie tylko porządny zastrzyk informacji, ale i zachęcenie do otwarcia się.

Zapraszamy do obejrzenia obu fragmentów naszej rozmowy!

Zobacz film: Małgorzata Rozenek-Majdan o płodności Polaków

Źródło: TVN

Zobacz film: Małgorzata Rozenek-Majdan o tym, jak trudno rozmawia się o in vitro i o płodności

Źródło: TVN

Data aktualizacji: 17.02.2020,
Opublikowano: 17.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej