Wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt

Fot. Annie Engel / Getty Images

Napięcie mięśniowe – u niemowlaka i u osoby dorosłej – to niezależny od woli stan spoczynkowego naprężenia włókien mięśniowych i gotowości do wykonania pracy. U najmłodszych dzieci bywa ono wzmożone lub obniżone, co najczęściej jest naturalnym zjawiskiem. Warto jednak skorzystać z opinii neurologa.

Jeden z podstawowych elementów oceny stanu noworodka w skali Apgar to napięcie mięśniowe (tonus). Jeśli jest ono wzmożone lub zbyt słabe, neonatolog zleca konsultację neurologiczną. Najczęstszą przyczyną są bowiem dysfunkcje układu nerwowego, który kontroluje pracę mięśni. Zalecenie neonatologa nie powinno od razu budzić niepokoju rodziców. Tonus mięśniowy dziecka zmienia się w pierwszych miesiącach życia. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowląt jest zjawiskiem bardzo częstym i może być wyłącznie objawem niedojrzałości układu nerwowego. Zwykle problem ten ustępuje samoistnie, ale jeśli opóźnia prawidłowy rozwój ruchowy dziecka, warto wspierać je odpowiednią rehabilitacją.

Wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt – przyczyny

Objawy wzmożonego lub osłabionego napięcia mięśniowego u niemowlaka mogą zostać wywoływane przez banalne czynniki – rozdrażnienie, głód, zimno. Mogą jednak także świadczyć o problemach rozwojowych dziecka, a nawet o poważnych chorobach genetycznych.

Nieprawidłowości napięcia mięśniowego najczęściej występują u niemowląt:

  • przedwcześnie urodzonych,
  • z niską wagą urodzeniową,
  • niedotlenionych podczas porodu,
  • z przedłużającą się żółtaczką fizjologiczną,
  • w przypadku, gdy u matki w czasie ciąży wystąpiły np. nadciśnienie, anemia, problemy z tarczycą, nerkami,
  • na skutek zaburzeń okołoporodowych – krwawień, przedwczesnych skurczów.

W niektórych przypadkach obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka (hipotonia) może być symptomem zaburzeń metabolicznych oraz chorób, takich jak zespół Downa czy zespół Aspergera. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt (hipertonia) bywa objawem uszkodzenia układu nerwowego oraz mózgowego porażenia dziecięcego.

Napięcie mięśniowe u niemowlaka – objawy zaburzeń

W najogólniejszym zarysie wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt objawia się tym, że dzieci reagują nadmiernie na każdy bodziec, są niespokojne, mało śpią, często płaczą, prężą się, mają stale skrzyżowane nogi. Słabe napięcie mięśniowe z kolei można rozpoznać po opóźnionych reakcjach odruchowych, apatii, niewielkiej ruchliwości. W obu przypadkach niemowlaki mogą mieć asymetrię ułożeniową, problem z przełykaniem pokarmu, a z czasem – trudności z siadaniem czy raczkowaniem.

Pewne zachowania (lub ich brak), które w pierwszych tygodniach życia dziecka nie stanowią powodu do niepokoju, w określonym czasie powinny być dla rodziców sygnałem do wizyty u lekarza. Dzieje się to wówczas, gdy:

  • pod koniec pierwszego miesiąca życia noworodek stale odchyla głowę, wygina się do tyłu lub na boki, jest nadmiernie pobudzony lub senny, denerwuje się podczas karmienia, trudno go przebrać, wykąpać czy przewinąć, ponieważ ma zbyt napięte kończyny lub „przelewa się” przez ręce,
  • po ukończeniu trzeciego miesiąca życia niemowlę nie unosi głowy, leżąc na brzuchu, głowa opada mu w tył, gdy jest unoszone czy podciągane za ręce do siedzenia, nie jest zainteresowane własnymi kończynami, nie chwyta zabawek,
  • skończywszy sześć miesięcy, dziecko nadal nieustannie zaciska pięści (co jest normalne we wcześniejszym okresie rozwoju), nie bawi się swoimi dłońmi i stopami, obciąga palce u stóp, nie przekręca się samodzielnie na boki, nie opiera się na łokciach w pozycji leżącej na brzuchu, nie manipuluje zabawkami.

Diagnostyka nieprawidłowego napięcia mięśniowego u niemowląt

Niezależnie od przyczyny, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt może mieć skutki w postaci zaburzeń rozwoju motorycznego, czyli zdobywania takich umiejętności, jak siadanie, wstawanie, chodzenie. Dziecko może zacząć utrwalać nieprawidłowe wzorce ruchowe, które w przyszłości zaowocują problemami w nauce (np. pisania) czy kłopotami z utrzymaniem koncentracji. Dlatego w przypadku nieprawidłowego tonusu mięśniowego u niemowlęcia ważne jest wczesne wykonanie odpowiedniej diagnostyki i – jeśli to konieczne – podjęcie rehabilitacji.

Lekarz pediatra (lub neonatolog) zleca konsultację neurologiczną, by ocenić stan napięcia mięśniowego oraz zbadać odruchy u niemowlęcia. Jeśli wyniki badań wzbudzają niepokój, zleca się zwykle ultrasonografię (USG) przezciemiączkową, która pozwala zaobserwować ewentualne zmiany w mózgu. Jest to badanie całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Istotne jest jednak to, by wykonać je możliwie najwcześniej, ponieważ ciemiączko dziecka stopniowo zarasta i wykonanie USG po 9. miesiącu życia może być niemożliwe.

Rehabilitacja niemowląt z nieprawidłowym napięciem mięśniowym

Rozpoznanie obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt skutkuje skierowaniem na ćwiczenia, które pozwalają wykształcić u dziecka odpowiednie zachowania i odruchy, czyli prawidłową współpracę układu nerwowego z mięśniowym.

Najczęściej stosowanymi metodami rehabilitacji są metody Vojty i Bobath. Pierwsza polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele, celem wywołania właściwych reakcji ruchowych. Uznaje się ją za najbardziej skuteczną, ale jest dość nieprzyjemna dla dziecka. Metoda Bobath jest łagodniejsza i pozwala wyeliminować niewłaściwe odruchy poprzez systematyczne powtarzanie prawidłowych schematów ruchowych.

Aby rehabilitacja odniosła pożądany skutek, ćwiczenia muszą być wykonywane często i regularnie. Dlatego – oprócz działań rehabilitanta – niezbędne jest zaangażowanie rodziców. Powinni oni nie tylko ćwiczyć z dzieckiem, ale też nauczyć się odpowiednio je nosić, karmić, bawić się z nim. W procesie rehabilitacji niezwykle istotne jest także okazywanie dziecku zainteresowania, czułości.

W większości przypadku stwierdzonych nieprawidłowości napięcia mięśniowego dzieci uzyskały całkowitą sprawność motoryczną. W przypadku chorób genetycznych wcześnie wdrożona rehabilitacja w przyszłości może znacząco podnieść komfort życia. 

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.05.2018,
Opublikowano: 09.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej