Wyprawka dla noworodka. Co kupić dla noworodka? Co przyda się dziecku i mamie w pierwszych dniach życia? Rady

Fot. Catherine Delahaye / Getty Images

Co przyda się przyszłym rodzicom? Jak skompletować wyprawkę dla dziecka i jak to zrobić sensownie? Co kupić dziecku, a co jest zbędne, choć bardzo dobrze rozreklamowane? Przekonajcie się sami. 

Przyszli rodzice często nie wiedzą co kupić dla dziecka. Już w trakcie ciąży zaczynają przygotowania i zakupy na przyjście dziecka. W sieci można znaleźć bardzo dużo sugestii i porad, co kupić jako wyprawkę dla dziecka. Czy są one jednak naprawdę dobre? Co się przyda, a co jest tylko dobrze rozreklamowanym produktem? Pora się przekonać, choć pamiętajcie, że wiele zależy też od tego, jak będzie przebiegać połóg. 

Przyszła mama musi najpierw przygotować się na pobyt w szpitalu i pierwszy miesiąc z dzieckiem. Lepiej mieć już wszystko zakupione i przygotowane wcześniej, żeby niepotrzebnie się nie martwić. Torbę z rzeczami do szpitala dobrze jest zapakować na dwa tygodnie przed zaplanowanym porodem. W końcu, jeśli ma być to poród naturalny (a i w przypadku planowanego cesarskiego cięcia) różnie może się wydarzyć i akcja porodowa rozpocznie się wcześniej.

Wyprawka do szpitala

W wyprawce do szpitala dobrze jest pamiętać o komforcie przyszłej mamy. Powinna ona zabrać do szpitala lekki szlafrok (lub narzutkę do połowy uda), podkład - matę, dzięki której nie będą jej przeszkadzać plamienia i szybko będzie mogła wymienić zabrudzony podkład, rozpinane koszule nocne (przynajmniej dwie), biustonosz do karmienia (choć tak naprawdę powinien być on zakupiony w ostatnim miesiącu ciąży, ponieważ piersi mamy tuż przed porodem i zaraz po nim bardzo się powiększają). Do tego dochodzą kosmetyki (np. antybakteryjny płyn do higieny intymnej, szampon, żel pod prysznic, balsam nawilżający do obolałych piersi i sutków przeznaczony dla mam, pasta do zębów ze szczoteczką, ręcznik (nawet dwa) i klapki pod prysznic. 

Obowiązkowo należy zabrać opakowanie dużych podpasek poporodowych i... jedzenie. Po porodzie mama będzie bardzo głodna, a nie w każdym szpitalu oferują posiłki po. Zwykle są pewne godziny, kiedy wydawane jest jedzenie, a jeśli mama rodzi późno w nocy, to będzie zmuszona czekać do śniadania. Dlatego własny wikt, wraz z wodą, jest ważny. 

Zwykle na stronie szpitala, który wybraliśmy na poród, znajdują się informacje, co warto ze sobą zabrać. Z listą trzeba się zapoznać, jednak można ją zmodyfikować według własnych udogodnień. Pamiętajmy o wygodnych, bawełnianych majtkach z siateczki, czyli tak zwanych jednorazowych. Można je wyrzucić, kiedy się zabrudzą. Do porodu najlepiej założyć po prostu dłuższą koszulę nocną, trzeba wziąć pod uwagę, że może być ona zabrudzona krwią. 

Co natomiast zabrać dla dziecka? Polecamy: Wyprawka dla noworodka – co trzeba zabrać do szpitala dla dziecka i dla mamy?

Z całą pewnością niezbędne będą ubranka (wyprane i wyprasowane), pieluchy, kocyk, ręcznik (nie jest to obowiązek, zwykle w przypadku braku komplikacji mama wychodzi wraz z dzieckiem po 2 dobach, a w szpitalu obolałej mamie ciężko jest wykąpać dziecko), mokre chusteczki do pupy o dobrym składzie, ewentualnie smoczek. Mleko modyfikowane pielęgniarki zwykle udostępniają mamom w jednorazowych butelkach już ze smoczkiem. 

Polecamy zapoznać się z filmem, z którego również dowiecie się, co można zabrać do szpitala:

Polecamy: Co zabrać do szpitala przed porodem?

Wyprawka dla dziecka do domu

I teraz przechodzimy do najważniejszego - co powinno czekać na mamę i dziecko w domu? Co będzie wygodne i przydatne? Zacznijmy po kolei:

  • łóżeczko - musi mieć ono regulację wysokości, żeby ułatwić rodzicom pochylanie się. Co ciekawe polecamy łóżeczka turystyczne, które można zabrać ze sobą w podróż, a które mają regulację wysokości. Często mają także opcję zamontowania na nich przewijaka, co będzie bardzo wygodne i zaoszczędzi miejsce;
  • materac - dla dziecka powinien być to twardy materac do łóżeczka, żeby maluch nie zapadał się;
  • poduszka - albo płaska poduszka, albo poduszka klin - tutaj główka dziecka również nie może się zapadać;
  • kocyk, kołderka - jedna kołderka i dwa kocyki w zupełności wystarczą na początek;
  • ręcznik z kapturem - będzie wygodny do zawinięcia malucha;
  • wózek gondola - może być to wózek 2w1, który później przekształcimy w spacerówkę, kiedy dziecko zacznie siadać. Należy zwrócić uwagę na koła wózka - im są większe, tym wózek jest stabilniejszy. Dobrze, żeby miała amortyzatory. Zwykle w komplecie z wózkiem jest śpiwór;
  • cążki do paznokci, myjka do ciała, wanienka, delikatne kosmetyki do pupy i ciała;
  • pieluchy - na początek wystarczą dwie-trzy paczki różnych firm, a potem przyszła mama zobaczy, które pieluchy najbardziej jej pasują;
  • przewijak - montowany na komodę lub na łóżko, pamiętajmy jednak, że można zakupić podkłady do przewijania i wtedy dziecko można przewijać wszędzie, na łóżku, na podłodze;
  • leżaczek - bujaczek - koniecznie z pasami bezpieczeństwa. Dziecko w nim może spokojnie obserwować mamę, kiedy ta krząta się w kuchni;

A co z ubrankami? Jakie ubranka przydadzą się dziecku na początek? Pamiętajmy, że maluch bardzo szybko wyrasta. Początkowy rozmiar to zwykle od 58 cm do 68 cm (w zależności od wzrostu i wagi dziecka) i w tym rozmiarze należy zakupić:

  • 2 pajacyki;
  • 5 par body (długi lub krótki rękaw w zależności od pory roku);
  • 2 pary spodenek;
  • 3 pary skarpetek;
  • opcjonalnie rękawiczki niedrapki;
  • 2 czapeczki; 
  • 2 sweterki;
  • w zależności od pory roku: kombinezon (zakrywający stópki i dłonie), czapka, szalik.

Ważne, aby rzeczy nie uciskały dziecka - czapka powinna mieć luźną gumkę, a najlepiej być wiązana pod brodą, skarpetki nie powinny mieć ściągacza. Pierwsze śliniaki można kupować dopiero w okolicy 3. miesiąca życia dziecka, kiedy wprowadzamy inne pokarmy do diety dziecka - wtedy też zakupimy gumową łyżeczkę do karmienia, miseczkę i ewentualnie podgrzewacz.

Wyprawka dla dziecka - zbyteczne, ale przydatne:

  • podgrzewacz i sterylizator do butelek - zastąpisz je garnkiem;
  • pieluchy tetrowe lub flanelowe - w zupełności można je zastąpić jednorazowym ręcznikiem papierowym lub bawełnianą ściereczką. Posłużą i tak tylko do wycierania malucha;
  • kojec - to zakup zdecydowanie dla starszego dziecka. Oczywiście można malucha wkładać do kojca, ale to i tak dopiero wtedy, kiedy nauczy się turlać;
  • mata z zabawkami - dziecko na dywanie też może mieć zabawę;
  • pluszowe misie - to zakup dla starszego malucha. Pamiętajmy, że niemowlę będzie brało zabawki do buzi, lepiej więc, żeby były one gumowe. Pluszaki mają to do siebie, że ciężko je wysterylizować (gumowe zabawki wystarczy przelać wrzątkiem lub wygotować), są siedliskiem roztoczy i mają "futro";
  • zabawki - takie same zabawki, z podobnymi funkcjami sprawią tylko, że będziemy mieć więcej sprzątania;
  • uważajmy, żeby dziecka nie przestymulować muzyką i zabawkami, które mogą dziecko męczyć;
  • rożek - dziecko można w niego zawinąć, jednak w ciepłe dni nie sprawdzi się za dobrze. Można go zastąpić po prostu kocykiem;
  • poduszka do karmienia - jest wygodna i przyda się mamie także później;
  • nosidło lub chusta - tutaj dużo zależy od wyboru nosidła. Powinno być ono odpowiednie dla dziecka, dobrze przystosowane do noszenia, zapewniające fizjologiczną pozycję przy mamie. Z zakupem nosidła można spokojnie poczekać, aż dziecko zacznie trzymać pewnie główkę. Pamiętajmy - dziecko w nosidełku nie może wisieć!

Polecamy: Wyprawka dla niemowlaka – kiedy i co kupić?

Jak się przygotować na przyjście maluszka na świat? Zobaczcie więcej na filmie - jak wybrać wózek dla dziecka, jakich zabawek nie kupować:

Zobacz film: Wyprawka dla dziecka - jak przygotować się na przyjście maluszka na świat? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ważne! Przy zakupie ubranek pamiętaj o wygodzie zarówno dziecka, jak i Twojej. Ubranka muszą dać się łatwo założyć i nie uciskać. Wygodne, bez ozdób, cekinów, frędzli i falban. 

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 05.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Anoniomowy 09.06.2020r.

Co do ubranek uważam że ilość powinna być znacznie większa. Ponieważ dzieci ulewają i budzą się szybko.

Maria 09.06.2019r.

Tylko polecam szukanie wózka tak już sporo wcześniej, bo u mnie to trwało 4 miesiące i prawie przy narodzinach zostałam bez, bo sięnie mogłam zdecydować, żeby spełniał wszystkie wymagania typu lekkość i przy tym amortyzacja, przekładane siedzisko itd

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej