Wybroczyny – co oznaczają plamy na nogach, rękach lub na twarzy?

Fot: Ольга Тернавская / fotolia.com

Wybroczyny to niewielkie wynaczynienia krwi występujące na błonach śluzowych lub na skórze. Mogą mierzyć kilka milimetrów i zajmować duże powierzchnie ciała. Wybroczyny na skórze wynikają z uszkodzeń mechanicznych lub stanowią objaw różnych stanów chorobowych.

Wybroczyny są niewielkimi plamkami o zabarwieniu czerwonym lub fioletowym, które widać gołym okiem. Tworzą się na błonach śluzowych lub na skórze i są efektem wynaczynienia się krwi. Przyczyny wybroczyn na skórze są różne, ale zmian tych nie wolno lekceważyć. Mogą być objawem wielu chorób, np. białaczki, małopłytkowości, infekcyjnego zapalenia wsierdzia czy mononukleozy zakaźnej. Wysypka wybroczynowa może obejmować duże powierzchnie ciała i stanowi wskazanie do konsultacji z lekarzem.

Czerwone wybroczyny na ciele – jak się tworzą?

Wybroczyny krwawe to efekt wynaczynienia krwi z naczyń włosowatych. Wybroczyny na skórze mają wygląd plamek koloru ciemnoczerwonego lub fioletowego, które nie bladną przy ucisku. Powstają w wyniku przenikania erytrocytów przez ściany drobnych naczyń krwionośnych, gdy uległy one uszkodzeniu. Do wybroczyn dochodzi także wtedy, gdy układ krzepnięcia, odpowiadający za naprawę uszkodzeń naczyń krwionośnych, nie funkcjonuje prawidłowo. W zdrowym organizmie nie dochodzi do takiej sytuacji, dlatego wybroczyny zawsze są oznaką stanu chorobowego.

Wybroczyny u dziecka lub osoby dorosłej – przyczyny

Krwawe podbiegnięcia na skórze są najczęściej efektem krótkotrwałego zwiększonego ciśnienia w naczyniach kapilarnych. Pojawiają się w czasie płaczu, intensywnego kaszlu lub wymiotów, nie są groźne i ustępują po kilku dniach, a nawet godzinach. Wybroczyny na twarzy po wymiotach, mają postać małych, sinoczerwonych wybroczyn pod oczami.

Wybroczyny na twarzy i innych częściach ciała mogą pojawiać się także w wyniku:

  • urazów mechanicznych – najczęściej mają wówczas postać siniaków, czyli dużych wybroczyn. Przy niewielkich urazach, np. otarciach, uderzeniach czy długotrwałych naciskach, mogą obejmować duże powierzchnie ciała,
  • niedoborów czynników krzepnięcia, które odpowiadają za procesy krzepnięcia krwi,
  • zbyt niskiego poziomu płytek krwi,
  • dezaktywacji funkcji płytek krwi, będącej efektem stosowania leków przeciwagregacyjnych.

Przy wybroczynach na nogach, rękach, twarzy czy innych częściach ciała, występujących bez wskazanych przyczyn, konieczne jest wykonanie morfologii i oznaczenie czasów krzepnięcia. Wybroczyny często wynikają z wrodzonych lub nabytych skaz płytkowych lub osoczowych.

Skąd się biorą zmiany na skórze? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Przebarwienia na skórze. Źródło: 36,6.

Plamy wybroczynowe – co mogą oznaczać?

Wybroczyny na rękach, nogach, twarzy, innych częściach ciała oraz błonach śluzowych najczęściej są efektem patologicznych zmian w naczyniach krwionośnych. Dawniej ich przyczyną był szkorbut, w dzisiejszych czasach za zmiany te najczęściej odpowiadają choroby autoimmunologiczne, np.:

Czerwone wybroczyny towarzyszą również mononukleozie zakaźnej, cytomegalii i szkarlatynie. Mogą występować także w przebiegu zakażeń meningokokowych, a zwłaszcza sepsy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Znacznie rzadziej wybroczyny na skórze wskazują na białaczkę, która charakteryzuje się obniżeniem ilości płytek krwi.

Diagnostyka i leczenie krwawych wybroczyn

Wybroczyny u noworodka, niemowlęcia, starszego dziecka lub osoby dorosłej zawsze powinny być pokazane lekarzowi. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ mogą wskazywać na groźne choroby. Podstawowa diagnostyka obejmuje morfologię krwi z oznaczeniem ilości trombocytów i czasu krzepnięcia. Takie badanie pozwala wykryć wrodzone i nabyte skazy krwotoczne.

W przypadku, gdy przyczyną wybroczyn na brzuchu, nogach czy rękach okaże się zbyt intensywny wysiłek fizyczny, objawy ustąpią samoistnie po kilku dniach. Proces ten można przyspieszyć, wprowadzając do diety produkty lub suplementy zawierające dużą ilość witaminy C, która wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Jeśli wybroczynom na skórze towarzyszą inne objawy, np. wysoka temperatura, złe samopoczucie, ból, np. brzucha lub w klace piersiowej, niezbędna jest szczegółowa diagnostyka. Najczęściej wykonuje się:

  • EKG,
  • echo serca,
  • badanie morfologii krwi i posiew.

Umiejscowienie i wygląd wybroczyn u dziecka może wskazywać na konkretne schorzenie, np. wybroczyny na stopach, nogach oraz pośladkach, łączące się w okolicy kostek w duże siniaki, mogą wskazywać na chorobę Schonleina-Henocha. Z tego właśnie względu wybroczyny u niemowlęcia czy starszego dziecka zawsze należy pokazać lekarzowi, który zleci odpowiednie badania.

Leczenie wybroczyn podskórnych jest uzależnione od ich przyczyny. Przy uszkodzeniach mechanicznych wystarczy odpoczynek i suplementacja witaminy C, natomiast poważne schorzenia leczone są najczęściej w warunkach szpitalnych.

Data aktualizacji: 18.07.2019,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej