Warszawa. W Wawrze powstała druga tężnia solankowa

Fot. PeopleImages / Getty Images

W Wawrze otwarto drugą tężnię solankową. Jej budowę wymusiły obecne w powietrzu zanieczyszczenia. Burmistrz dzielnicy zapowiada, że w planach jest budowa kolejnych takich obiektów, a wszystko to w trosce o zdrowie mieszkańców. 

W niedzielę 3 czerwca 2018 r. otwarto drugą tężnię solankową na terenie warszawskiej dzielnicy Wawer. Stanęła przy ulicy V Poprzecznej 22 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wiadomo już, że w planach jest budowa kolejnych takich obiektów. 

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja wypełniona, w tym przypadku, brzozowymi gałęziami. Spływa po nich solanka przywieziona specjalnie z uzdrowiska w Ciechocinku. Leczniczy wpływ tężni solankowej możemy odczuć, jeśli cyklicznie będziemy spędzać w jej pobliżu od 15 do 30 minut. Jak mówi inicjatorka projektu, radna Wawra Joanna Buczyńska, w rozmowie z TVN24.pl:

Pogarszający się stan powietrza w Warszawie wymaga troski i podjęcia wszelkich działań wspierających zdrowie mieszkańców i ich dobrą kondycję. Tężnia spełnia te warunki. Przede wszystkim stymuluje i podnosi odporność organizmu, a więc jest bardzo wskazana dla osób starszych i dzieci. Co najważniejsze, leczy choroby górnych dróg oddechowych.

Nie jest to pierwsza tężnia solankowa w Warszawie. Podobne obiekty znajdują się na Pradze Północ przy placu Hallera oraz na terenie zespołu boisk sportowych "Syrenka" przy ulicy Starego Doktora w Marysinie Wawerskim.

Więcej na ten temat: Anin jak uzdrowisko. Zbudowali tężnię, solankę przywieźli z Ciechocinka

Czym jest tężnia solankowa?

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja wyposażona w pompę, która rozprowadza solankę po odpowiednio rozmieszczonych gałęziach drzew. Solanka to woda mineralna zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. 

Specjalna konstrukcja tężni sprawia, że solanka rozbija się o gałęzie i naturalnie odparowuje. Powietrze, w wyniku naturalnych ruchów wokół tężni, jest nasycone cennymi mikroelementami: jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem czy żelazem, wnikającymi do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

Korzystanie z tężni solankowej zaleca się osobom z nawracającymi lub przewlekłymi schorzeniami dróg oddechowych, np. nieżytem nosa, stanem zapalnym zatok przynosowych, zapaleniem oskrzeli, astmą oskrzelową czy POCHP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc). Inhalacje leczniczą mgiełką pomagają oczyścić drogi oddechowe, także z zanieczyszczeń, które dostały się tam z powietrza, którym oddychamy.

Przeciwwskazania do korzystania z tężni solankowej:

  • świeżo przebyty zawał serca,
  • nadczynność tarczycy;
  • choroba nowotworowa;
  • uczulenie i nadwrażliwość na składniki solanki, zwłaszcza brom lub jod;
  • ostre schorzenia przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała;
  • niewydolność naczyń wieńcowych.

Polecamy: Tężnia solankowa – zalety i przeciwwskazania. Tężnia w domu

Zobacz film: Oczyszczanie płuc po smogu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 03.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej